medial

Salvini: Shqipëria rrezikon përplasjen civile, po komunikoj me palët

Duket se situata politike në Shqipëri ka shqetësuar edhe vendin fqinj. Ministri i brendshëm Italian, Mateo Salvini në një konferencë për mediat deklaroi se po përpiqej të komunikonte me të gjitha palët në Tiranë për të evituar tensionet.   Matteo Salvini:   Minister i Brendshem ne Itali   “Kam dëgjuar edhe presidentin e Shqipërisë Ilir

Gjermani, arrestohet një shtetas i BeH-së i dyshuar për Sul.met në Paris

Autoritetet gjermane kanë arrestuar një shtetas të Bosnjë e Hercegovinës, të cilin e kërkonte Belgjika lidhur me sulmet terroriste në Paris në vitin 2015, transmeton Anadolu Agency (AA). Prokuroria në Dresden sot njoftoi se 39-vjeçari i dyshuar, identiteti i të cilit nuk u zbulua, u arrestua 7 ditë më parë. Më tej thuhet se ai

SHBA – Sërish defekte për Boeing 737 Max

NJU JORK, 27 qershor /MEDIAL-ANSA/ – Autoritetet amerikane kanë gjetur një defekt të ri tek modeli i avionit Boeing 737 Max, raportoi CNN duke cituar disa burime. Sipas këtyre burimeve, defekti do të vonojë kthimin në hapësirën ajrore të Max 737, me bllokimin e fluturimeve, pas dy aksidenteve të kompanive ”Air Lion” dhe ”Airlines Ethiopian”.

Irani: Bashkësia ndërkombëtare të ndalojë tiraninë e SHBA-së

Ambasadori i Iranit në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Majid Takht Ravanchi, tha se marrëveshja bërthamore, si një marrëveshje shumëpalëshe, nuk mund të zbatohet në mënyrë të njëanshme, raporton Anadolu Agency (AA). “Irani nuk mund të mbajë gjithë barrën për të ruajtur marrëveshjen ekzistuese bërthamore dhe nuk duhet të bëjë këtë”, tha Ravanchi në fjalimin

Merkel sërish u shfaq e paqëndrueshme në një event në Berlin

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shfaqur e paqëndrueshme dhe duke u dridhur për herë të dytë brenda 10 ditëve në një ceremoni në Berlin, transmeton Anadolu Agency (AA). Ky incident i shkurtër ndodhi pasi Merkel qëndroi pranë presidentit Frank-Walter Steinmeier në një aktivitet të brendshëm sot në mëngjes, ku u emëruar zyrtarisht ministri i ri

Basha i përpiktë, nis takimin me Metën në Presidencë

Kreu demokrat Lulzim Basha ka mbërritur në Presidencë për t’u takuar me kreun e shtetit.   Ashtu siç kishte përcaktuar Meta, lideri opozitës mbërriti në Presidencë në orën 09:00, I përpiktë sipas njoftimit të Presidencës.   Në fokus të takimit do të jetë situata politike.   Ndërkohë nga ana tjetër presidenti Meta ka deklaruar se

Kosovë/Parashikimi i motit 27 qershor

PRISHTINE, 27 qershor /MEDIAL/ -Fushat me presion të lartë atmosferik që kanë përfshirë Gadishullin e Ballkanit do të jenë të qëndrueshme edhe sot duke krijuar kushte për mot me diell dhe re të shpërndara. Temperaturat minimale parashikohen të lëvizin ndërmjet 16-17 gradë celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 30-33 gradë celsius. Sa

Meta takon Bashën, e pret edhe Ramën deri në 13:00

Presidenti Republikës, Ilir Meta do të takojë këtë të enjte në orën 09:00 në Presidencë kreun demokrat Lulzim Basha.   Në fokus të diskutimit do të jetë situata politike në vend.   Ndërkohë nga ana tjetër Presidenti në kuadër të ftesës që I ka bërë edhe  kryeministrit Rama, është parë të mbërrijë në Presidencë qysh

Djegia e Notre Dame, dalin rezultatet e hetimeve paraprake

Në Paris janë publikuar të mërkurën rezultatet e hetimeve paraprake mbi zjarrin që përfshiu katedralen Notre Dame. Sipas prokurorëve që kanë kryer hetimet, shkak janë bërë një defekt në sistemin elektrik ose një cigare. Një defekt elektrik ose një cigare e fikur keq mund të kenë qenë shkaqet e rënies së zjarrit që dogji një

SHBA – Trump përmend mundësinë e një lufte të shkurtër kundër Iranit

UASHINGTON, 26 qershor /MEDIAL-AFP/ – Donald Trump përmendi sot mundësinë e një lufte të shkurtër kundër Teheranit që nuk do të zgjasë shumë, duke e kapur në befasi homologun e tij iranian, i cili dukjes se po përpiqej të zbuste situatën. Presidenti amerikan garantoi se nuk shpreson tek një konflikt i tillë, por deklaratat e

Xhaçka: Basha para gjykatës, për të sqaruar llumin që nxjerr nga goja

TIRANË, 26 qershor/MEDIAL/- Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, reagoi sot ndaj deklaratave të kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke theksuar se “Basha nxjerr vetëm llum nga goja”. Xhaçka shprehet se Basha do të japë llogari në gjykatë për shpifje në lidhje me ato që thotë, ndërsa shton se Xhemal Gjunkshin e njeh Dibra, Shqipëria

Itali, anija me emigrantë afrohet në Lampeduza, Salvini: Nuk do ju lejojmë

Një anije me emigrantë afrikanë ka vendosur t’i afrohet portit të një ishulli italian, duke sfiduar kështu urdhërin e zëvendës kryeministrit Mateo Salvini për të mos lejuar ankorimin në port. Vetë Salvini ka paralajmëruar se nuk do t’i lejojë refugjatët të zbresin nga anija. Një varkë gjermane me emigrantë në bord është drejtuar për në

SHBA – Trump: Krerët iranianë do të ishin egoistë nëse nuk kërkojnë një marrëveshje

UASHINGTON, 26 qershor /MEDIAL-AFP/ – Presidenti amerikan, Donald Trump vlerësoi sot se krerët iranianë do të ishin “budallenj” dhe “egoistë” nëse nuk kërkojnë një marrëveshje që u mundëson t’i shpëtojnë presionit të sanksioneve të vendosura nga Uashingtoni. “Irani mund të bëjë atë që do, për mua nuk ka ndryshim, kam gjithë kohën që duhet. Por

SHBA, demokratët miratojnë buxhet për emigrantët, kërcënojnë republikanët

Demokratët në Shtetet e Bashkuara kanë miratuar një projekt/buxhet për emigrantët në kufi me Meksikën. Ndërkohë, republikanët kanë kërcënuar se do ta bllokojnë draftin në Senat, pasi nuk bien dakord me mënyrën e shpenzimit të fondeve. Demokratët në Kongresin amerikan kanë aprovuar një buxhet prej 4.5 miliardë dollarësh për t’u ardhur në ndihmë emigrantëve në

Veliaj: Vëzhguesit e Këshillit të Europës do të jenë të dielën në Tiranë

TIRANË, 26 qershor /MEDIAL/ – Në një intervistë televizive kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj sqaroi keqinformimin që Partia Demokratike bëri sot lidhur me vëzhguesit e KiE, duke theksuar se ditën e dielë në Tiranë do të vijnë vëzhgues nga mbi 40 agjenci dhe organizata ndërkombëtare, përfshi edhe Këshillin e Europës. Veliaj nënvizoi se Shqipëria dhe

Elbasan, militantët e opozitës presin Ramên me protestë

Kryeministri Edi Rama është pritur në Elbasan me protesta nga mbështetësit e opozitës.   Militantë të Partisë Demokratike, me pankarta, “Rama ik protestojnë për largimin e qeverisë.   Në krye të protestuesve është edhe ish-deputeti i PD-së, Luçianio Boçi, ndërsa protestuesit janë vendosur përballë Bashkisë së qytetit dhe kërkojnë të ndalojnë kryeministrin Rama të shkojë

RUSI – Takim Putin-May në kuadër të G20 në Japoni

MOSKË, 26 qershor /MEDIAL-AFP/ – Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kryeministrja britanike, Theresa May do të takohen të premten në kuadër të G20-ës në Japoni, takimi i tyre i parë që prej helmimit të ish-agjentit Serguei Skripal në vitin 2018, njoftuan sot dy palët. “Ne kemi rënë dakord nëpërmjet kanaleve tona respektive për të organizuar

Presidenti Meta: Palët të dialogojnë, Shqipëria të rikthehet në normalitet!

Presidenti Ilir Meta në takimin e tij me ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë të Hungarisë, Péter Szijjártó  ka vlerësuar marrëdhëniet tradicionalisht shumë të mira ndërmjet Shqipërisë dhe Hungarisë dhe potencialin e thellimit të tyre veçanërisht në aspektin ekonomik.   Ndër të tjera në fjalën e tij në këtë takim Presidenti ka çmuar mbështetjen

Gjermania mbështet sanksionet kundër Rusisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se janë të “drejta dhe të rëndësishme” sanksionet që Bashkimi Evropian (BE) zbaton ndaj Rusisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një seancë pyetje përgjigje në parlamentin federal (Bundestag) Merkel i është përgjigjur pyetjeve të deputetëve. Në lidhje me zgjatjen e sanksioneve të BE-së kundrejt Rusisë, Merkel tha se “Mos vënia

Në 30 qershor moment kritik për të ardhmen e vendit, për të vendosur çfarë Shqipërie duam

TIRANË, 26 qershor/MEDIAL/- “Në 30 qershor është një moment shumë kritik për të ardhmen e vendit, është një moment për të ndarë çfarë Shqipërie duam ne nesër, duam një Shqipëri ku shteti, kushtetuta, institucionet, ligji janë thjesht dhe vetëm koncepte apo janë aty të patundshme nga asnjë dorë, nga asnjë forcë vetëm në shërbim të