medial

Vangelovski ka ruajtur në sirtar rreth tridhjetë lëndë të vjetra

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Në momentin e pranim-dorëzimit të funksionit në kabinetin e ish-kryetarit të Gjykatës supreme, Jovo Vangelovski janë hasur rreth tridhjetë lëndë të vjetra të cilat ishin me vendime të sjella, pjesërisht të nënshkruara nga gjykatësit, ndërsa pjesërisht jo. Situatën e tillë e nxora në Sektorin penal dhe më pas edhe në

Gara për kreun e BKH/ Aplikojnë 7 zyrtarë, zbardhen emrat e 2 prej pretendentëve

Emra të rëndësishëm të policisë janë futur në garë për të marrë drejtimin e Byrosë Kombëtare të Hetimit. Mësohet se deri tani kanë dorëzuar aplikimin e tyre shtatë zyrtarë, ndërsa janë zbardhur edhe emrat e dy prej pretendentëve.   Sipas informacioneve, një prej tyre është drejtuesi i Task-Forcës, Artan Shkëmbi, i cili kërkon të marrë

Zdravev: Në këtë fazë nga procedura nuk mund të tërhiqet kandidatura për anëtar të Këshillit gjyqësor

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Në këtë fazë të procedurës kur komisioni ynë e konfirmon rang listën dhe punën e ndërmori Komisioni për zbatimin e zgjedhjeve, nuk mund të tërhiqet kandidatura për anëtarin e Këshillit gjyqësor, porositi sot kryetari i Këshilli gjyqësor, Kiro Zdravev. “Nuk kemi kompetenca për të analizuar pse e ka tërhequr kandidaturën.

Faktorë tjerë pos shtatzanisë që vonojnë ciklin

Ndodh që cikli menstrual të shtyhet për disa ditë, e që shkak të mos jetë ndonjë shtatëzani e mundshme për këtë mos bëni panik. Sigurisht që fillimisht shumicës se femrave mendja ju shkon tek shtatëzania, po në të vërtetë ka edhe faktorë tjerë që bëjnë që cikli të shtyhet për disa ditë, transmeton Klan Kosova.

Vesel Memedi takoi ambasadorin e Hungarisë, Laszlo Duks

Shkup, 22 janar 2020 Kryetari i RDK-së Vesel Memedi sëbashku me Sekretarin e përgjithshëm Suhejl Fazliu dhe nënkryetarin e RDK-së Premtim Iseni, realizuan takim me Ambasadorin e Hungarisë z. Dr. Lazlo Duks, zv. Ambasadoren znj. Kristina Tihanyi dhe sekretarin e dytë z. Jozhef Gabriell. Në këtë takim u bisedua për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ligji

Reagim i Platformës kundër korrupsionit: 94 ligje të propozuara në dhjetor 2019 nuk janë publikuar në RVKE

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në dhjetor e ka shkelur Rregulloren e saj pasi janë aprovuar 120 ligje, 94 nuk janë vënë në konsultim me Regjistrin e Vetëm Kombëtar Elektronik të rregullave – RVKE, reagojnë nga Platforma e organizatave qytetare për luftë kundër korrupsionit. Nga Platforma theksojnë

SASHK: Nismat e rektorëve për formimin e sindikatës së re është skandaloze dhe e paligjshme

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Nisma e rektorëve të universiteteve për formimin e sindikatës së re të të punësuarve në universitete është skandaloze, në kundërshtim me Ligjin për marrëdhënie pune ku nuk lejohet përzierje e punëdhënësve lidhur me organizimin dhe veprimin e sindikatave, ndërsa është skandaloze edhe nga aspekti i konventave ndërkombëtare të cilat i

Agim Avdyli, mes antikës dhe pulave  (VIDEO)

Gazetari Kron Sadiku është ai i cili flet më shumë për pasionin e Agim Avdylit nga Kamenica i cili mbledh gjësende të vjetra që ishin pjesë e shtëpive dhe kulturës tonë të përditshme dikur. Se sa eksponate i ka mbledhur ky person ju tregojmë vetëm përmes stories, njofton Klan Kosova. Ora 7 – Agim Avdyli,

Spasovski-Romeo: Mbështetje për vazhdim të reformave, për respektimin konsekuent të Marrëveshjes së Prespës, integrimeve në NATO dhe në BE

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Mbështetje e fuqishme e Qeverisë për vazhdim të reformave, të marrëdhënieve të mira fqinjësore, të proceseve integruese të vendit tonë në NATO dhe drejt BE-së dhe për organizim dhe zbatim të zgjedhjeve të drejta dhe demokratike, si në tre ciklet e kaluara paraprake zgjedhore gjatë dy viteve e gjysmë të

Kryetari i RDK-së Vesel Memedi takoi ambasadorin e Hungarisë z. Dr. Laszlo Duks

Shkup, 22 janar 2020 Kryetari i RDK-së Vesel Memedi sëbashku me Sekretarin e përgjithshëm Suhejl Fazliu dhe nënkryetarin e RDK-së Premtim Iseni, realizuan takim me Ambasadorin e Hungarisë z. Dr. Lazlo Duks, zv. Ambasadoren znj. Kristina Tihanyi dhe sekretarin e dytë z. Jozhef Gabriell. Në këtë takim u bisedua për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ligji

Spasovski: Nuk janë importuar mbeturina të dëmshme në vend

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Nuk ka mbeturina të dëmshme që importohen në vend. Ajo që po ndodh në Bullgari ne po e ndjekim nga afër. Po dalin shumë informata. Apelojmë t’i kontrolloni ato, veçanërisht kur bëhet fjalë për materiale të ndjeshme si këto, për mjedisin jetësor, deklaroi sot kryeministri teknik, Oliver Spasovski. Duke iu

Snapchat shpëtoi një adoleshente nga rrëmbyesit e saj

Një adoleshente nga Kalifornia që ishte rrëmbyer nga tre burra u shpëtua pasi përdori Snapchat për të ndihmuar shoqet në gjetjen e saj. 14-vjeçarja u gjet të martën e shkuar pasi përdori Snapchat dhe njoftoi shoqet se ishte rrëmbyer dhe s’dinte ku ishte. Shoqet e saj përdorën aplikacionin për të gjetur vendndodhjen e të rrëmbyerës

Spasovski: Vendimet e Mizrahit janë anuluar sepse janë të kundërligjshme

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Vendimet e ministres teknike të Punës dhe Politikës Sociale Rashela Mizrahi janë anuluar sepse janë të kundërligjshme, deklaroi sot kryeministri Oliver Spasovski. Vendimet e Mizrahit, siç vlerësoi Spasovski, nuk i referohen asnjë neni nga Ligji, gjegjësisht nuk është përmbushur asnjë kusht për sjelljen e vendimeve të tilla. “Kur sillen

Deskoska: A do të miratohet apo jo ligji për PP-në, varet nga vullneti i VMRO-DPMNE-së

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Mundësitë nëse do të miratohet apo jo ligji për prokurorinë publike varet nga vullneti i vërtetë i VMRO-DPMNE-së, t’i vendosë interesat për eurointegrim para interesave të disa anëtarëve të vet partiak për të cilët po zhvillohen procedura tani nga prokuroria e rregullt, ndërkaq që ishin nisur nga Prokuroria Speciale Publike.

Benefitet e përdorimit të limonit

Limonët kanë përbërje të lartë vitamine C, fibër dhe përbërës të ndryshëm bimorë të dobishëm. Këto lëndë ushqyese bëjnë që limoni të sjellë një numër përfitimesh në shëndet. Përmirëson shëndetin e zemrës Limonët janë një burim i mirë i vitaminës C. Një limon siguron rreth 31 mg vitaminë C, që është 51% e vlerës ditore

Në pompën e benzinës “Bllace e Poshtme” janë arrestuar persona me dokumente të rrejshme

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Pesë persona të rritur dhe dy fëmijë të mitur, të gjithë nga Turqia, janë arrestuar mbrëmë në orën 01:50 sepse gjatë kontrollit janë prezantuar si shtetas izraelitë dhe kanë treguar dokumente udhëtimi izraelite. Personat, siç kumtoi MPB, janë hasur në pompën e benzinës në afërsi të vendkalimit kufitar “Bllace e

Fierakët protestë për ndërrimin e matësve të energjisë elektrike, Baçi: Vjedhje e hapur

Banorët e Povelçës në Fier u ngritën në protestë këtë të mërkurë për të kundërshtuar ndërrimin e matësve të energjisë elektrike. Pjesë e protestës ishte edhe ish-deputeti i PD, Luan Baçi, i cili akuzoi OSHEE se po vjedh qytetarët.   “Është një abuzim shumë i rëndë me matësit e energjisë elektrike. Matësit janë hequr nga

Gjykatësit kushtetues të ndarë për amnistinë për “27 prillin”

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Gjykata Kushtetuese  në seancën e sotme të dytë i shqyrtoi  nismat për vlerësim të kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së Ligjit për amnisti  në tërësi  dhe veçanërisht për nenin 2. Qëndrimet e gjykatësve kushtetues janë ndarë. Për disa nisma duhet të hidhet poshtë si e pabazë, ndërsa sipas të tjerëve Ligji

Maska me përbërës natyralë që u rikthejnë formën më të bukur kaçurrelave

Hidratimi i flokëve padyshim se duhet të jetë pjesë e rutinës së kujdesit që asnjë vajzë nuk duhet ta anashkalojë. Pos shampos dhe balsamit flokët tuaj kanë nevojë edhe për produkte natyrale për të pasur shkëlqim dhe të jenë të shëndetshme, transmeton Klan Kosova. Ne ju sjellim dy maska natyrale për flokë kaçurrela: Maskë me

Pendarovski-Rivlin: Komuniteti hebraik në Maqedoninë e Veriut kontribuon për bashkëpunim të shkëlqyer me Izraelin

Shkup, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Kënaqësi nga bashkëpunimi i shkëlqyer midis Maqedonisë së Veriut dhe Izraelit në planin dypalësh dhe shumëpalësh kanë shprehur në takimin e sotëm në Jerusalem presidentët e të dyja vendeve Stevo Pendarovski dhe Reuven Rivlin. Në këtë rast kanë shkëmbyer informacione dhe mendime për gjendjen në Ballkan dhe për rajonin e

Pakti për Universitetin/ Një grup studentor rikthehet në protesta

Një grup studentësh u rikthyen në protesta këtë të mërkurë. Ata kanë nisur grumbullimin tek Korpusi Universitar dhe protestojnë kundër qeverisë, pasi pretendojnë se premtimet e Paktit për Universitetin nuk janë mbajtur.   Sipas tyre, kushtet në konvikte vijojnë të jenë skandaloze, tarifat nuk janë përgjysmyuar dhe studentët vijojnë të mos jenë pjesë e vendimmarrjes

VMRO-DPMNE: Qytetarët meritojnë të ndjehen të sigurt, ndërkaq kriminelët të jenë prapa grilave

Shkup, 22 janar 2020 Me krim dhe shkelje të së drejtës të gjitha dyert e Republikë së Maqedonisë janë mbyllur. LSDM e gënjeu popullin, i shkeli interesat nacionale, nënshkroi marrëveshje kapituluese dhe në fund nuk morën datë për negociata me BE-në. BE qartë porositi se kjo kryesi kriminele e LSDM-së nuk dëshiron të negociojë. E

Sen Poll: Fillimisht ndryshimi i metodologjisë, ndërsa pastaj zgjerimi i BE-së

Vjenë, 22 janar 2020 (MEDIAL) – Vetoja e Francës për fillimin e negociatave për aderim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërisë nuk do të thoshte “jo”, por se duhet të pritet, deklaroi ambasadori francez në Austri Fransoa Sen Poll, duke shtuar se Parisi nuk është vet në atë qëndrim. Duke folur para gazetarëve në Shoqatën e