medial

Oda ekonomike: Kompanitë të ndihmojnë në luftën kundër koronavirusit sipas mundësive

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Oda ekonomike e Maqedonisë apelon, jo vetëm te anëtarët e saj, por edhe te të gjitha kompanitë tjera, në suaza të mundësive të tyre t’i ndihmojnë  bashkësisë më të gjërë që më lehtë dhe së bashku ta përballojë gjendjen e shkaktuar  nga koronavirusi. Me këtë rast,  këshilltari kryesor i

Në rastin me pacienten nga Struga është konfirmuar shkelje lidhur me pamundësinë e mbrojtjes shëndetësore

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Ende zgjatë mbikëqyrja inspektuese në Spitalin e përgjithshëm të Ohrit ku nuk është pranuar pacientja 66 vjeçare nga Struga, e cila më pas e ka humbur jetën nga koronavirusi. Gjatë ditës së sotme duhet të jetë gati tërë raporti, por ajo që deri më tani e kanë konfirmuar inspektorët është

KE lëshon ndihmë urgjente për Ballkanin Perëndimor në luftën kundër Kovid-19, për Maqedoninë e Veriut 66 milion

Bruksel, 30 mars 2020 (MEDIAL) –Komisioni  Evropian paralajmëroi se menjëherë janë dorëzuar 38 milion euro ndihmë për Ballkanin Perëndimor për ballafaqim me krizën  shëndetësore dhe rialokim të 374 milion eurove  për ndihmë në ballafaqimin me pasojat socio-ekonomike, lajmëroi korrespondentja e MEDIAL-s nga Brukseli. Paralajmërimi erdhi nga eurokomisari për zgjerim, Oliver Varheji i cili porositi se

Me dy fluturime nga Vjena dhe Baseli arrijnë 360 qytetarë, do të dërgohen në karantinë shtetërore

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Me fluturime  të organizuara humanitare nga Vjena dhe Baseli sot pritet të arrijnë në vend gjithsej 360 shtetas tanë, të cilët më pas me autobusë do të dërgohen në hotelet e caktuara për karantinë shtetërore. Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut kumtoi se është përgatitur transport i sigurt dhe

Rama për “La Repubblica”: Do t’ju ndihmojmë, ne nuk harrojmë që na keni shpëtuar

TIRANË, 30 mars/MEDIAL/ Dhjetë mjekë dhe njëzetë infermierë. Nuk është Ushtria e pamposhtur, por një togë e vogël dhe shumë prekëse, që dje Shqipëria e dërgoi në Itali për të na dhënë një ndihmë. Kryeministri Edi Rama i shoqëroi në aeroport, bashkë me një video përshëndetëse që na ka prekur të gjithëve. “Të gjithë janë

Nuhiu: Infektohen pesë të punësuar në MPB, rrezik real nga koronavirusi në Stacionin Policor Petrovec

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Agim Nuhiu në profilin e tij në Fejsbuk shkroi se Stacioni Policor Petrovec është në rrezik real nga koronavirusi. “Virusi Kovid-19 filloi të sulmojë edhe në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Është konfirmuar se i kemi pesë punonjës pozitiv në polici, ndërsa në Stacionin

Me fluturimin nga Boni janë kthyer 180 shtetas tanë, gjatë ditës fluturime nga Vjena dhe Bazeli

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut të cilët janë paraqitur për fluturimet humanitare pritet sot të arrijnë në vend nga Vjena dhe Bazeli. Mbrëmë pas mesnatës pritej aeroplani me 180 shtetas tanë të zbret në aeroportin e Shkupit nga Boni. Në pajtim me protokollet për karantinë shtetërore, qytetarët

Flamuri i Maqedonisë së Veriut solemnisht do të ngrihet në Bruksel dhe Norfolk për mirëseardhje në NATO

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Ceremonia e ngritjes së flamurit të Maqedonisë së Veriut do të mbahet pasdite në selinë e NATO-s në Bruksel, me çfarë do të shënohet aderimi i vendit në Aleancën Veriatlantike. Ceremonia e ngritjes së flamurit do të mbahet njëkohësisht  në të njëjtën kohë në selinë e Komandës së Bashkuara për

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 11 raste të reja, shkon në 223 numri i të prekurve

TIRANË, 30 mars/MEDIAL/Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico në daljen për mediat informoi se janë identifikuar 11 raste të reja me COVID-19 duke shkuar ne 223 numri i të prekurve. ‘Në vijim të komunikimit të përditshëm, ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin

MPB: Gjithsej 242 persona nuk e kanë respektuar orën policore, 95 prej tyre janë arrestuar

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e vendin 109 personave u janë dhënë vendime për vetizolim, ndërsa 112 persona kanë nënshkruar deklarata për vetizolim, kumtoi MPB. Sipas statistikave të MPB-së, nga ana e punonjësve policorë janë kryer kontrolle mbi persona në izolim dhe vetizolim, me ç’ rast është konstatuar

Qytetarët me simptoma të koronavirusit së pari të lajmërohen te mjeku amë

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Qeveria në Fejsbuk ju bëri thirrje qytetarëve nëse kanë simptoma tipike të koronavirusit, si temperaturë, ethe, kollë, vështirësi në frymëmarrje, të lajmërohen te mjeku i tyre amë. “Lajmërohuni në telefon, mos shkoni direkt në vizitë. Mjekët amë përmes një ankete epidemiologjike do të konfirmojnë nëse duhet të testoheni apo jo.

Konkurs për pranim të nxënësve të shkollave të mesme në shtëpitë publike të nxënësve në vitin 2020/2021

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) –  Ministria e Arsimit dhe Shkencës sot publikoi Konkurs për pranim të nxënësve në 18 shtëpi të nxënësve në vitin shkollor 2020/2021, në të cilat nxënësit e arsimit të mesëm do të vendosen dhe do të kenë ushqim. Të lira janë gjithsej 2553 vende në shtëpitë e nxënësve në Manastir,

Mungesë globale e prezervativëve – koronavirusi mbyll prodhuesit më të mëdhenj në botë

Mungesa globale e prezervativëve po rritet, tha prodhuesi më i madh në botë. Koronavirusi e ka detyruar atë të mbyllte prodhimin, përcjellë Klan Kosova. Karex Bhd i Malajzisë bën një në çdo pesë prezervativë në nivel global. Ndërsa 10 ditët e fundit nuk është prodhuar asnjë prezervativ nga 3 fabrikat e tij në Malejzi pasi

Udhëzuesi i OBSH: Si të ushqeheni gjatë karantinës, nga cilat ushqime duhet hequr dorë?

Pothuajse e gjithë bota është vendosur në karantinë, pas situatës së krijuar nga pandemia e COVID-19. Aktivitetet fizike janë të pamundura të zhvillohen, pasi palestrat janë të mbyllura, ndërsa vrapimet në vende të hapura nuk lejohen, përcjellë Klan Kosova. Kështu që Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nxjerrë një udhëzim për mënyrën se si duhet të

FOTO-VIDEO/ Ministri Boccia me mjekët shqiptarë në Itali: Mesazhi i Kryeministrit Rama, një himn për njerëzimin

TIRANE, 30 mars/MEDIAL/- Ministri për Çështjet Rajonale dhe Autonomitë, Francesco Boccia ka pritur ekipin e mjekëve shqiptarë drejt rrugës për në spitalet e Barcias në ndihmë të të prekurve nga COVID-19. Ai falënderoi 30 mjekët dhe infermierët shqiptarë që kanë mbërritur në Verona dhe janë drejtuar për në spitalet e Brescia të cilët u mirëpritën

Gjatë ditës fluturime nga Vjena dhe Baseli për kthim të shtetasve të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut të cilët janë paraqitur për fluturimet humanitare pritet sot të arrijnë në vend me fluturime nga Vjena dhe Baseli. Mbrëmë pas mesnatës pritej aeroplani me 180 shtetas tanë të aterojë në aeroportin e Shkupit nga Boni. Në pajtim me protokollet për karantinë shtetërore,

Detektori: Mbi 40 për qind e qytetarëve presin të infektohen, pjesa më e madhe të kënaqur nga masat e mjekëve

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Më shumë se 40 për qind e qytetarëve presin të infektohen me koronavirus, tregon sondazhi i fundit i opinionit i realizuar nga Instituti për hulumtime politike për emisionin “Detektor”. Hulumtimi tregon se 24,1 për qind e qytetarëve të anketuar mendojnë se ndoshta nuk do të infektohen, ndërsa 21 për

Të mos stigmatizohen të prekurit nga koronavirusi dhe ata në karantinë

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Krizat janë kohë kur njerëzimi vihen në test. As të prekurit nga koronavirusi, as bashkëqytetarët tanë të vendosur në karantinë nuk duhet të stigmatizohen. Nuk guxojmë të lejojmë, deklaroi në profilin e tij në Fejsbuk mbrëmë ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. “Kjo është mundësi të zhvillohemi si shoqëri, t’i

Prej sot në Poliklinikën Çair, ndërsa deri në fund të javës edhe në “Mlin Ballkan do të bëhen testime për Kovid 19

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Testimi për koronavirusin prej sot në Shkup do të bëhet në Poliklinikën e Çairit, ndërsa deri në fund të javës edhe në Poliklinikën “Mlin Ballkan”. Edhe dy pika do të hapen në qytetet tjera të vendit. Sistemi i caktimit në pikat e reja, që janë plotësim i 14 aktuale,

MPB prej sot do t’i dorëzojë kartat e identitetit dhe patentë shoferët në adresën shtëpiake

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Kartat e identitetit dhe patentë shoferët prej sot do të ketë mundësi të dorëzohen në adresën shtëpiake të qytetarëve. Kjo nuk vlen edhe për pasaportat për të cilat duhet të vendoset gjurma e gishtit gjatë marrjes së dokumentit. Ministri i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev paralajmëroi se prej sot do

Mot me diell dhe i ngrohtë deri 19 gradë, nga e mërkura rënie e temperaturave

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Moti do të jetë me diell me vranësira mesatare. Pasdite  do të ketë rritje të vranësirave  dhe do të ketë reshje lokale të shiut. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi verior. Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej  minus një deri pesë gradë Celsius, ndërsa e ditës do

Njëqind e tetëdhjetë shtetas të Maqedonisë së Veriut sonte mbërrijnë nga Boni

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Një aeroplan me 180 shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut pritet të aterojnë  sonte në mesnatë nga Boni. Këtë e publikoi Qeveria e Republikës së Maqedonisë në profilin e saj në Fejsbuk. “Tetë autobusë janë të gatshëm, me dezinfektim të plotë dhe  me mbrojtjen e shoferëve. Në pajtim me

Ndihma kundër COVID-19/ Mesazhi i doktoreshës shqiptare në Ankona: Shqipëria tregoi virtytet që e karakterizojnë

TIRANË, 29 mars/MEDIAL/ “Nё kёto ҫaste tё vёshtira Shqipёria e vogёl, por me zemёr tё madhe tregoi edhe njёherё virtytet qё e karakterizojnё si: bujaria, mirёnjohja, gatishmёria dhe mbёshtetja ndaj miqve”. Kështu u shpreh sot doktoresha Sonila Dhima, drejtuese e SOD ORL, në spitalin Universitar të Ankonës, Itali, përmes një mesazhi drejtuar Kryeministrit Edi Rama.