medial

Çështja “Tahiri”, Shameti: Të presim vendimin përfundimtar dhe të lëmë organet e drejtësisë të bëjnë drejtësi

TIRANË, 20 shtator/MEDIAL-Maela Marini/ “Të lëmë organet e drejtësisë të bëjnë drejtësi e të presim vendimin përfundimtar të gjykatës”, – deklaroi sot deputeti i Partisë Socialiste, Adnor Shameti, duke komentuar vendimin e djeshëm për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. I ftuar në një studio televizive, Shameti tha se “ky është vetëm vendimi i Shkallës së

Mbyllet tregu i kafshëve në Pogradec, nuk plotësonte as kushtet më minimale

Në bazë të kontrolleve të ushtruara nga Agjensia Rajonale e Shërbimit Veterinar dhe Mbrojtjes së bimëve Elbasan, është konstatuar se tregu i kafshëve të gjalla në Çerravë, nuk plotëson kushtet minimale për funksionimin dhe shitjen e kafshëve të gjalla. Si pasojë, kjo agjensi me vendimin përfundimtar të inspektimit datë 15. 11. 2018, numër 00183 ka

Përkujtuar 76-vjetori i krijimit të Batalionit “Margarita tutulani”.

Më 20 shtator 1943 u krijua ne Berat një nga formacionet e rëndësishme të Luftës Nacionale Çlirimtare, batalioni “Rinia”, që më pas u pagëzua me emrin e heroinës së popullit “Margarita Tutulani”. Me këtë rast u organizuan homazhe, dhe u vendosën kurora më lule pranë lapidarit nga Prefektja e qarkut Berat, përfaqësues të bashkisë, përfaqësues

Dita pa automobila për shënimin e Javës evropiane të mobilitetit

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) –  Me paradë çikliste që filloi nga parku “Ibni Pajko”, sot në Shkup ishte rrumbullaksuar Java evropiane e mobilitetit, që shënohet nga data 16 deri më 22 shtator. Kryetari i qytetit të Shkupit Petre Shilegov ka apeluar  më shumë të përdoret mënyra alternative e transportit,  sepse ka më shumë përparësi.

Ahmeti: Qeverisja e së drejtës, prioriteti ynë

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Çështjet e lidhura me reformat rrjedhëse,  ngjarjet politike, suksesi i qeverisjes të së drejtës, marrja e datës për negociata dhe ngjarjet  në rajon ishin pjesë e  temave për të cilat biseduan  kryetari i  BDI-së, Ali Ahmeti me ambasadorin e Francës në Maqedoninë e Veriut, Shkëlqesinë e Tij, Kristian Timonie.

Deskoska me letër deri në Zhbogari u përgjigj në akuzat e opozitës për Akademinë për gjykatës dhe prokurorë publik

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Konstatim plotësisht i paqartë i opozitës për ndonjë ndryshim lidhur me mënyrën e formimit të vlerësimit për pranim të dëgjuesve në Akademinë për gjykatës dhe prokurorë publikë, e cila edhe në vendimin aktual edhe në vendimin e propozuar është shuma aritmetike nga rezultatet e arritura në të gjitha hetimet

Në Çair hapet shoqata për zhvillimin e rinisë “Youth Community Center”

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) –  Në Çair sot u bë hapja e shoqatës për zhvillimin e rinisë “Youth Community Center”. “Çairi çdoherë ka patur nevojë për mbështetje të aktiviteteve rinore dhe çdo e mirë që bëhet për shoqërinë tonë është e mirëpritur”, thonë nga komuna e Çairit. Ky projekt është i mundësuar nga Shtetet

Ruzhiçka pas takimit me Varviciotis: E mbështesim hapjen e negociatave inkuadruese me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë

Athinë, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Që të dy e mbështesim hapjen e negociatave inkuadruese me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë, porositi kështu zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Sllovakisë, Frantishek Ruzhiçka, pas takimit me ministrin alternativ të Punëve të Jashtme të Greqisë, Miltiadis Varviciotzis në MPJ-në greke, njofton korrespondenti i MEDIAL-s nga Athina. Zgjerimi

Katica Janeva mbetet në paraburgim, u refuzua prona e ofruar si garanci

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Ish prokurorja speciale publike Katica Janeva mbetet në paraburgim, pasi gjykatësi i procedurës paraprake e refuzoi pronën e ofruar si garanci, ndërsa prokurorja Villma Ruskovska dha mendim negativ. “Për shkak të interesit të më shumë medieve, e informojmë opinionin se, deri te gjykatësi i procedurës paraprake i cili vepron

Vendimi për Tahirin/ PD: S’ka drejtësi me Edi Ramën kryeministër

Opozita ka reaguar ashpër në lidhje me dënimin e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.   Sipas Partise Demokratike, liria për ish ministrin e Brendshem tregon se në vend nuk mund të ketë drejtësi me Edi Ramën kryeministër.   Përmes sekretarit të Përgjithshëm Gazmend Bardhi, PD-ja thekson se Edi Rama hesht dhe po shijon rezultatin

Vendimi për Tahirin, ambasada e SHBA: Demonstron pavarësinë në rritje të Gjyqësorit

TIRANË,20 shtator /MEDIAL – I. Vata/ -Ambasada e SHBA-së në Tiranë e konsideroi vendimin e një dite më parë të gjykatës për ish-ministrin Tahiri, si demonstrim të pavarësisë në rritje të gjyqësorit. “Vendimi i djeshëm kundër ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri demonstron pavarësinë në rritje të gjyqësorit dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat

Dy persona nën hetim për grabitje në objektin e “Astra krediti”

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Prokurori Themelore Publike në Shkup solli vendim për zbatimin e procedurës hetuese kundër dy personave të dyshuar se dje kanë kryer grabitje në objektin e “Astra krediti”. “Personat e moshës prej 23 dhe 22 viteve, sipas marrëveshjes paraprake, bashkë kanë hyrë në objektin e “Astra krediti”, në rrugën “Londonska”

Kostadinov: Çfarë dëshiron të fshehë Mickoski, linqet me Orce Kamçevin apo rolin e tij në Reket

Shkup, 20 shtator 2019  Hristian Mickoski sërish ikë nga opinioni, ikë nga qytetarët. Mickoski nuk përgjigjet në pyetjen e parashtruar publikisht: nëse Orce Kamçev, tajkuni i regjimit dhe i akuzuar në lëndët të PSP-së, ka financuar fushatë zgjedhore të VMRO-DPMNE-së? Nuk ka përgjigje as  nga Igor Janushev, nënshkrues i llogarisë së partisë. Por, pamë se

Dënimi i Saimir Tahirit, reagon ambasada e SHBA

Ambasada Amerikane në Tiranë ka reaguar pas vendimit të Gjykatës për ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.     “Vendimi i djeshëm kundër ish Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri demonstron pavarësinë në rritje të gjyqësorit dhe fillimin e fundit të pandëshkueshmërisë për personat me lidhje të forta. Ndërkohë që dënimi i zotit Tahiri për akuzën

Milevski: bashkëpunimi me Greqinë fqinje do të intensifikohet me marrjen e datës për bisedime

Manastir, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Ministria e Pushtetit Lokal, Delegacioni i Bashkimit Evropian dhe Komuna e Manastirit, në sheshin “Goce Dellçev” në këtë qytet mbajtën manifestim kushtuar programit për bashkëpunim mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë. Në ngjarjen publike  – Dita e bashkëpunimit evropian 2019, e cila u mbajt me moton “Evropë Ti je

Kardhiq-Delvinë, kompania fituese italiane “Ircop” dyshohet se u favorizua nga ARRSH

Autoriteti Rrugor Shqiptar me në krye drejtoren Sonila Qato duket se ka qenë në mbështetje të plotë të konsorciumit fitues, në lotin e 7 të rrugës Kardhiq-Delvinë.   Ne regjistrin e licencave aktive për kompanitë që merren me punë publike. Kompania pjesëmarrëse në garë, që ishte dhe pjesë e konsociumit fitues, italiania IRCOP me administrator

Zaev-Xhang Xuo: Marrëdhëniet dypalëshe në nivel të lartë, realizojmë projekte të cilat sjellin beneficione për qytetarët dhe shtetin

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev sot u takua me Xhang Xuo, ambasadori i sapoemëruar i Kinës në Maqedoninë e Veriut, të cilit ia uroi funksionin duke i dëshiruar mision të suksesshëm diplomatik dhe duke shfaqur shpresë për vazhdim të dinamikës dhe trendit rritës në zhvillimin e marrëdhënieve të përgjithshme miqësore mes

Gati aksioni “qesja e fundit”, Klosi: Prodhuesit e plastikës të shohin mundësi të tjera

Sezoni i ri turistik duhet ta gjejë vendin të pastruar nga qeset plastike. Duke u cilësuar si një nga ndotësit më të mëdhenj të mjedisit, Ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi kërkoi angazhim të plotë nga të gjithë prefektët dhe drejtuesit e njësive vendore.   Së bashku me 12 prefektët e vendit ne do

Kabineti i Pendarovskit inicon hartim të dokumentit strategjik me prioritete për zhvillim të ekonomisë

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Fakti se Maqedonia e Veriut është  në një hap deri te anëtarësimi i plotfuqishëm në NATO dhe deri në fillim të negociatave inkuadruese për anëtarësimin në BE, në mënyrë shtesë do të konfirmojë shtetin si  vend stabil dhe të sigurt për bërje të biznesit dhe dhe destinacion të parashikueshëm për

Mbledhja në Velipojë, Mesi jep detaje nga takimi

Deputetja Senida Mesi ka dhënë detaje nga takimi që kryeministri Rama zhvilloi në Velipojë me Këshillin Koordinues të veriut.   Në një deklaratë për mediat, Mesi tha se në mbledhje u diskutua në lidhje me problematikat dhe vendimmarrjet e rëndësishme duke filluar nga ato të kryebashkiakëve,   “Ishte mbledhje rutinë nën lidershipin  e kryeministrit që

Qyteti i Shkupit ndan bursa për nxënës të shkollave të mesme me aftësi të kufizuara

Shkup, 20 shtator  2019 Si parti e përgjegjshme edhe në nivel lokal dhe në at qendror sigurojmë kushte më të mira dhe mundësi të barabarta për të gjithë, ndërsa  fokus të veçantë vëmë te personat me aftësi të veçanta. Nga ky vit shkollor, Qyteti i Shkupit për herë të parë jep bursa për nxënës të

Meta dekoron me titullin e lartë ambasadoren e Kroacisë

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar me titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut” ambasadoren në largim të Republikës së Kroacisë, Sanja Bujas-Juraga.   Në një postim në “Facebook”, kreu i shtetit shprehet se ambasadorja kroate do të mbahet mend për mbështetjen dhe përkushtimin e dhënë në procesin e integrimit të Shqipërisë në BE.  

Te dielën garë çikliste “Trofeu SHKUPI 2019”, qyteti me regjim të posaçëm të komunikacionit

Shkup, 20 shtator 2019 (MEDIAL) – Në organizim të Federatës së Çiklistëve të Maqedonisë së Veriut të dielën nga ora 11.00 deri në orën 14.30 do të mbahet garë çikliste “Trofeu SHKUPI 2019”. Trasea e lëvizjes do të jetë nga rruga “Samoillova” (Muzeu i Artit Bashkëkohor), përgjatë rrugës “Llazar Liçenoski” (rreth Kalasë së Shkupit) deri

Peqin, nxënësit protestojnë për shkollën

Për të dytin vit radhazi, shkolla 9-vjeçare në fshatin Shezë ne Peqin nuk ka hapur dyert për nxënësit e saj.   Shkak për këtë është bërë dëmtimi i godinës nga tërmeti i vitit 2014-të. Një grup specialistësh gjatë një inspektimi të kryer rreth 2 vite më parë vendosën mbylljen e saj dhe dërgimin e fëmijëve