medial

Qeveria: Diplomatët e huaj dhe familjet e tyre nuk duhet të përjashtohen nga karantina e detyrueshme

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) –  Qeveria në seancën e sotme shqyrtoi dhe miratoi Protokollin për hyrje në Republikën e Maqedonisë të diplomatëve të huaj të akredituar në vend dhe anëtarëve të familjeve të tyre, ku parashihet se ata nuk duhet të jenë të përjashtuar nga masa e detyrueshme e karantinës. “Me qëllim që të

Qeveria: Nga puna të lirohen tërësisht personat e verbër, me invaliditet dhe pengesa të rënda ose mesatare intelektuale

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Qeveria në seancën e sotme të 31-të, e ka shqyrtuar kërkesën e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale dhe solli konkluzion, me të cilin obligohen të gjitha organet e shtetit, shoqatat aksionare në pronësi shtetërore, agjencitë, fondet, byrotë, entet, drejtoritë dhe të gjitha institucionet tjera shtetërore që personave të punësuar

“Shqipëria na ka emocionuar të gjithëve”, arkitekti Boeri: Veprimi i Ramës dëshmon se është e mundur që popujt të bashkëpunojnë

MILANO, 30 mars /MEDIAL/ “Shqipëria mori të gjitha masat para se koronavirusi të përhapej në vendet e tjera”, deklaroi sot kryeministri Edi Rama në një intervistë me arkitektin Stefano Boeri. “Veprimi i kryeministrit Edi Rama dhe i Shqipërisë na ka emocionuar të gjithëve”, theksoi presidenti i Trienales së Milanos, Stefano Boeri. “Një vend si Shqipëria

Qeveria: Nga puna të lirohen tërësisht personat e verbër, personat me karrocë invalidore dhe me pengesa të rënda ose mesatare intelektuale

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Qeveria në seancën e sotme të 31-të, e ka shqyrtuar kërkesën e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale dhe solli konkluzion, me të cilin obligohen të gjitha organet e shtetit, shoqatat aksionare në pronësi shtetërore, agjencitë, fondet, byrotë, entet, drejtoritë dhe të gjitha institucionet tjera shtetërore që personave të punësuar

Stoltenbergu për MIA-n: Anëtarësimi në NATO do të thotë se Sul.mi potencial ndaj Maqedonisë së Veriut do të nxisë reagim nga gjithë Aleanca

Bruksel, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Me anëtarësimin e plotfuqishëm në NATO, Maqedonia e Veriut përvetësoi vend në tavolinën e Paktit të Atlantikut të Veriut dhe mori votën që tërësisht të mund të marrë pjesë në marrjen e të gjitha vendimeve në Aleancën më të fuqishme dhe më të madhe në botë, deklaroi sekretari i

Padi penale për një shkupjan i cili nuk e ka respektuar vetizolimin dhe ka infektuar shumë njerëz tjerë me koronavirus

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Ministria e Punëve të Brendshme nesër do të ngrit padi penale kundër një personi,  i cili edhe  krahas deklaratës  se do të qëndrojë në vetizolim, është takuar me shumë njerëz dhe i ka infektuar  me koronavirusin Kovid-19. Këtë sot në konferencën për shtyp e tha zëvendësministrja plotësuese e Punëve

Tetë punonjës mjekësorë dhe dy pacientë nga Instituti për Mjekësi Fizikale dhe Rehabilitim të sëmurë nga virusi korona

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Tetë punonjës mjekësorë dhe dy pacientë nga Instituti për Mjekësi Fizikale dhe Rehabilitim në Shkup janë pozitivë në virusin korona. Në Institut janë testuar 46 të punësuar dhe gjashtë pacientë. Mostrat janë marrë më 26, 27 dhe 28 mars. Gjatë ditës së sotme janë testuar 16 pacientë të cilët

Air Albania kthen në atdhe 122 bashkatdhetarë nga Zvicra

Sapo u ul në Rinas avioni i Air Albania me 122 bashkë atdhetarë nga Zvicra në bord. Ambientet e brendshme të Air Albania dezinfektohen pas çdo udhëtimi. Dezinfektimi kryhet nga Bashkia Tiranë dhe monitorohet nga Njësia e Inspektoriatit Shtetëror Shëndetësor në aeroport.#InspektoratiShtetërorShëndetësor Gepostet von Inspektorati Shtetëror Shëndetësor – ISHSH am Montag, 30. März 2020 TIRANË,

Këto janë 47 barnatoret që do të jenë të hapura pas orës 17:00

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar listën e barnatoreve të cilat do të qëndojnë të hapura sonte pas orës 17:00 – kur edhe kufizohet lëvizja për qytetarët me vendimin e ri të Qeverisë së Kosovës. Janë gjithsej 47 barnatore të cilat do të qëndrojnë të hapura mbrëmjen e së hënës, sipas kësaj liste të publikuar. Qeveria

Për gjithsej 179 persona ngritët procedurë për mosrespektim të rregullave shëndetësore gjatë kohës së epidemisë

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Prokuroritë Themelore Publike deri tani kanë ngritur procedime dhe kanë marrë vendime për 179 persona që nuk kanë respektuar rregullat shëndetësore gjatë kohës së epidemisë, njoftojnë nga Shërbimi për marrëdhënie me publikun të Prokurorisë Publike Republikane. Në faqen e internetit të PTHP-së mund të gjeni informacione të përgjithshme për

Këshilli i Sigurisë nesër do të mbajë seancë

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Këshilli i Sigurisë i Republikës së Maqedonisë të Veriut do të mbahet nesër në Kabinetin e presidentit Stevo Pendarovski. Në seancë, siç kumtoi Kabinetit i kreut të shtetit, krahas anëtarëve të përhershëm të Këshillit, me ftesë të presidentit Pendarovski, do të marrë pjesë edhe shefit i Shtabit të Përgjithshëm

UNDP kërkon mbështetje për ballafaqim me Kovid-19 në vendet e rrezikuara

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Kriza në rritje me Kovid-19 është kërcënim i pabarabartë për vendet në zhvillim, jo ​​vetëm në shëndetin publik në afatshkurtër, por si krizë serioze sociale dhe ekonomike në muajt dhe vitet e ardhshme. Të ardhurat e humbura në vendet në zhvillim pritet të tejkalojnë 220 miliardë dollarë, ndërsa gati

Këshilli i Sigurisë do të mbajë seancë nesër

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Këshilli i Sigurisë i Republikës së Maqedonisë të Veriut do të mbahet nesër në Kabinetin e presidentit Stevo Pendarovski. Në seancë, siç kumtoi Kabinetit i kreut të shtetit, krahas anëtarëve të përhershëm të Këshillit, me ftesë të presidentit Pendarovski, do të marrë pjesë edhe shefit i Shtabit të Përgjithshëm

Borel: Negocitatat për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut janë vendim i duhur i BE-së, urime edhe për anëtarësimin në NATO

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Pas nesh lamë një javë shumë  të rëndë në të cilën në faqet e para dhe në mendimet tona dominonte pandeMEDIAL me virusin korona dhe pasojat globale nga ajo. Kjo situatë hodhi  hije edhe mbi një vendim të rëndësishëm që nuk e mori vendimin e merituar. Në mes të

Udhëzues për mësimin në kushtet e shtëpisë, pjesë edhe sugjerimet e prindërve dhe nxënësve

TIRANË, 30 mars/MEDIAL/ Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini ka publikuar së fundmi një udhëzues të përditësuar për mësimin në kushtet e shtëpisë, në të cilin janë marrë parasysh dhe integruar ndryshime të sugjeruara nga mijëra mësues, nxënës dhe prindër. Udhëzuesi ka për qëllim të orientojë mësuesit në punën e tyre për zhvillimin

Shekerinska: Çdoherë do të qëndrojmë pas vlerave universale

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Sot qytetarët e Maqedonisë së Veriut do t’i bashkangjiten mbi një miliardë njerëzve, të cilët qëndrojnë së bashku për paqen dhe prosperitetin botëror dhe nuk ka fjalë që ta shprehim ndjenjën tonë të arritjes dhe gëzimit, thekson ministrja e Mbrojtjes, Radmila Shekerinska, në fjalimin e saj, i cili u lexua

Dimitrov: Flamuri i Maqedonisë së Veriut me krenari valon mes 29 flamujve të aleatëve të NATO-s

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Erdhi edhe ajo ditë! Flamuri i Maqedonisë me krenari valon mes 29 flamujve të aleatëve të NATO-s. Ardhmëri e sigurt!, ka shënuar sot shefi i diplomacisë, Nikolla Dimitrov në profilin e tij zyrtar në Fejsbuk. “Një shtet është i fuqishëm aq sa e ka të fuqishme armatën. Një shtet

Flamuri i Maqedonisë së Veriut ngritet para selisë së NATO-s në Bruksel

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Flamuri i Maqedonisë së Veriut pasdite është ngritur para selisë së NATO-s në Bruksel, në ceremoninë me të cilën u shënua inkuadrimi zyrtar i vendit në Aleancën Verialtlantike. Flamuri u ngrit derisa u interpretua himni i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Para ngritjes solemne të flamurit, mirëseardhje vendit tonë

Spasovski: Ditë për histori, prej sot ne jemi NATO

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Sot po e realizojmë suksesin më të madh të vendit tonë nga pavarësia e tij e deri sot. Flamuri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, sot me krenari është valvitur në rrethin e flamujve të familjës aleatë të NATO-s. Rruga ishte e gjatë, por shpërblimi që arriti sot me shikimin

Todorov: Inkuadrimi në NATO triumf i Qeverisë, por edhe i tërë shoqërisë së Maqedonisë

Bruksel, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Ditë historike për NATO-n dhe të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut. Këtu jemi qëndrojmë fuqishëm dhe stabil para selisë  qendrore të NATO-s, përfundimisht së bashku  të gjithë aleatët. Flamuri ynë valoi  së bashku me 29 flamujt e aleatëve të NATO-s, deklaroi sot u.d. shefi i Misionit të përhershëm 

Flamuri i Maqedonisë së Veriut u ngrit para selisë së NATO-s në Bruksel

Shkup, 30 mars 2020 (MEDIAL) – Flamuri i Maqedonisë së Veriut pasdite është ngritur para selisë së NATO-s në Bruksel, në ceremoninë me të cilën u shënua inkuadrimi zyrtar i vendit në Aleancën Verialtlantike. Flamuri u ngrit derisa u interpretua himni i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Para ngritjes solemne të flamurit, mirëseardhje vendit tonë në

Statistika e ditës për numrin e rasteve të reja prej nesër nga ora 15:00

Shkup, 31 mars 2020 (MEDIAL) – Instituti për Shëndet Publik prej nesër, 31 mars, do ta dorëzojë statistikën e ditës për numrin e rasteve të reja deri në orën 15:00, për çka menjëherë do të dërgojmë informacion te mediat, kumtoi Ministria e Shëndetësisë, duke potencuar  se është rritur vëllmi i punës dhe informatave  dhe është

Konferencë shtypi e ministrit Mançevski (drejtpërdrejtë)

Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, kopjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Agjencia Informative Mediatike. Çdo ndërhyrje dhe keqpërdorim në faqen e interentit të MEDIAL-s është i dënueshëm sipas neneve 251 dhe 251a nga KP i Republika e Maqedonisë së Veriut.Konsultant juridik dhe përfaqësues: Avokat Slagjana