medial

Mediumet vetë vendosin se si do të raportojnë, mosmarrëveshjet eventuale me Qeverinë t’i zgjidhin përmes dialogut

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Qeveria shpreson në bashkëpunim të mirë  me mediumet veçanërisht  në këtë periudhë parazgjedhore, ndërsa përderisa ka mosmarrëveshje  mes tyre  duhet të zgjidhet përmes dialogut dhe konsultimeve. Këtë e theksuan zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani dhe drejtori i Agjencisë për shërbime mediatike audio dhe audiovozuale Zoran Trajçevski, duke u përgjigjur

Dukovski: Gjendja shëndetësore e Jovanovskit është larg së mirës, me çdo kusht po sillet në gjykatë

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Gjendja shëndetësore e të akuzuarit Bojan Jovanovski – Boki 13 është larg së mirë dhe ai me çdo çmim po sillet në gjykim. Ky është keqtrajtim. Për gjashtë muaj, 55 herë është sjellë në spital, deklaroi avokati i tij mbrojtës, Sasho Dukovski pas seancës së sotme për rastin “Reket”. I

Kuvendi më 11 shkurt do ta ratifikojë Protokollin për në NATO, më 12 shkurt do të shpërndahet

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi planifikon më 11 shkurt të caktojë seancë me pikë të vetme të rendit të  ditës – ratifikimi i Protokollit për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO. Ditën e ardhshme, më 12 shkurt, do të duhet të mbahet seanca e fundit në të

Flokët e shkurtra ndonjëherë janë ide e mirë

Nëse keni vendosur që të bëni një ndryshim, kjo nuk do të thotë që ju po e ndryshoni tërë jetën tuaj, transmeton Klan Kosova. Ndonjëherë e gjitha çfarë ju duhet është që të modifikoni pamjen tuaj. Mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për ta bërë këtë është që të ndryshoni stilin e flokëve.

Pendarovski në Izrael u takua me homologët nga Finlanda, Qipro dhe Gjeorgjia

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, gjatë pjesëmarrjes në forumin në Izrael me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit ka pasur takime me disa krerë të shteteve pjesëmarrëse në forum. Në takimin me presidentin e Republikës së Finlandës, Sauli Ninisto, presidenti Pendarovski, siç kumtoi

Ivanovska: Nëse zgjidhet rasti “Reket” do të përmirësohet perceptimi për korrupsionin në vend dhe do të rritet besimi i qytetarëve në institucione

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Nëse zgjidhet rasti “Reket” do të përmirësohet perceptimi për korrupsionin në vend, por do të rritet edhe besimi i qytetarëve në institucione, ka thënë sot kryetarja e Komisionit shtetëror për parandalimin e korrupsionit (KSHPK), Biljana Ivanovska. Sipas Ivanovskës, nëse edhe gjithçka nuk bën në shtet, nëse ai që pret,-

Nxënësit bojkotojnë mësimin në Fier, ja motivi

Rreth 70 nxënës të fshatit Darëzezë, në Fier së bashku me mësuesit kanë bojkotuar sot procesin mësimor. Shkak është bërë transporti i nxënësve drejt shkollës së fshatit Topojan. Ata ankohen se autobusët që dërgojnë nxënësit e mësuesit cdo ditë në shkollë janë tepër të vegjël. Madje, ata thone se njëri prej autobuseve ka probleme  me

ITSHKSH nis projektin “Instituti dhuron libra”

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve- Shkup ka nisur realizimin e projektit “Instituti dhuron libra”, që do të realizohet gjatë tërë vitit, ndërsa është pjesë e vizionit të Institutit për afrim me komunitetin e lexuesve. Në kuadër të këtij projekti ITSHKSH do të shpërndajë veprat e botuara

ESI: Nëse nuk ndryshohet metodologjia asnjë vend nga Ballkani Perëndimor nuk do të inkuadrohet në BE para vitit 2030

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Përderisa nuk ndryshohet metodologjia dhe tempoja e atij procesi,  asnjë vend i Ballkanit Perëndimor nuk do të inkuadrohet në Union para  vitit 2030, sipas studimit më të ri të Iniciativës evropiane për stabilitet (ESI). Dokumenti e citon deklaratën e vitit 2010 të ish ministrit gjerman për Punë të Jashtme Joshka

Dimitriev: Qeveria teknike nuk është diçka për të cilën mund të krenohemi

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Kryeministri i parë teknik Emill Dimitriev, i cili në atë funksion në vend që njëqind ditë siç ishte dakorduar në Përzhinë, ka qëndruar 16 muaj sot për Brifingun e mëngjesit thotë se nevojitet ta ngremë shoqërinë në nivel nël të cilën nuk do të ketë nevojë nga një qeveri e

Rasti “Reket” shtyhet për më 27 janar, nuk erdhën avokatët e Janevës

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Gjykimi për rastin “Reket” është anuluar për më 27 janar të vitit 2020 pasi në seancën e sotme ish prokurorja speciale, Katica Janeva përsëri është paraqitur pa mbrojtësit e saj, avokatët Delo Kadiev dhe Irena Fërçkovska. Me faktin se bëhet fjalë për lëndë serioze me paraburgim, gjykatësja Vaska Nikollovska-

Përfundojnë kurset Speciale e Komando/ Xhaçka: Ushtarët tanë të aftë sa amerikanët, gjermanët etj.

49 ushtarakë të rinj përfunduan kurset Speciale dhe Komando, duke u bërë pjesëtarë të 2 njësive më elitare të Forcave tona të Armatosura. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në ceremoninë e posaçme në përfundimit të kurseve, i konsideroi forcat tona Komando e Speciale njëlloj të afta me kolegët e tyre nga vendet më të zhvilluara

Studimi: Pse ndërtesat nëpër qytet shkaktojnë dhimbje koke

Besojeni ose jo, por ndërtesat nëpër qytet mund t’ju shkaktojnë dhimbje koke! Arnold J Wilkins, profesor i psikologjisë në universitetin e Essex, tregoi për CNN si ndikojnë peizazhet urbane te truri ynë. Gjatë mijërave viteve, truri i njeriut evoloi duke përpunuar në mënyrë efektive skenat e botës natyrore. Por “xhungla” urbane paraqet një sfidë për

Grabitës të armatosur kanë grabitur një kazino në Porta Vllae

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Pesë grabitës të maskuar dhe të armatosur me pushka automatike kanë grabitur kazinon “Admirall”, në bulevardin “Partizanski Odredi” në Porta Vllae. Grabitësit i kanë marrë paratë nga qarkullimi ditor dhe kanë ikur. Rastin në polici është paraqitur në orën 6.27. Nga MPB-ja po ndërmarrin masa për ndriçimin e rastit. MEDIAL.mk

Pano Soko: Sterilizimi në Londër vetëm 40 paund, ne paguajmë 200 euro

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko, i cili njëkohësisht është edhe përfaqësues i Nismës Thurje, zbuloi diferencën e madhe mes shifrave që paguan Shqipëria dhe atyre që paguajnë vendet e tjera për sterilizimin e pajisjeve mjekësore.   Duke komentuar kallëzimin e bërë në SPAK nga Nisma Thurje për koncesionin e sterilizimit, Soko deklaroi se Shqipëria është

VMRO-DPMNE: Rasti për furnizim të dokumenteve të udhëtimit duhet të ketë epilog juridik

Shkup, 23 janar 2020  Qeveria kriminele zhvatëse e Zoran Zaevit dhe Oliver Spasovskit para largimit hyri në një skandal të madh. LSDM, Zaev dhe Spasovski përmes MPB-së në mënyrë kriminele furnizon dokumente udhëtimi. Tenderi skandaloz peshon rreth 20 milionë euro, ndërsa e tërë procedura është jashtë procedurave ligjore. Njëherit, sipas planit të furnizimit të pasaportave

LSDM: Paga mesatare në nëntor të vitit 2019 më e madhe për 5,1 për qind, me LSDM-në pagat rriten vazhdimisht

Shkup, 23 janar 2020 Politikat e suksesshme ekonomike të LSDM-së japin rezultate reale dhe të dukshme. Është fakt se pagat po rriten dhe gjithnjë e më shumë para përfundojnë te qytetarët. Sipas të dhënave të fundit zyrtare  të Entit Shtetëror të Statistikë, paga mesatare neto në tetor të vitit 2019 arrin  25.787 denarë, që është

Pse deçanasit thirren mes vete “ku je mar’ tigër”?! (VIDEO)

Storia e mëposhtme na dërgon në Deçan, nga ku gazetari Milot Hasimja flet më shumë rreth tigrave. Ndonëse në këtë qytet nuk shohim të tillë, deçanasit kanë një fjalë që shumë e përdorin: “Ku je mar’ tigër”. Se kush janë persona që për herë të parë filluan ta quanin njëri-tjetrin “tigër” dhe çfarë simbolike ka,

TI nxjerr raportin: Shqipëria hapa pas në luftën antikorrupsion në 2019

Shqipëria ka bërë hapa pas në luftën kundër korrupsionit. Një konstatim të tillë e ka bërë organizata ndërkombëtare Transparency International, e cila publikoi Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2019.   Referuar raportit, Shqipëria renditet në vendin e 106 me 35 pikë, duke humbur kështu 7 vende nga viti i kaluar. Në të njëjtën

Grupet e punës të pushtetit dhe opozitës në takim për ligjin për PP-në deri në fund të javës, Deskoska pret mbështetje nga të gjithë deputetët

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Grupet e punës të pushtetit dhe opozitës për ligjin për prokurori publike do të kenë takim deri në fund të javës, deri edhe kur ekipet e ekspertëve të VMRO-DPMNE-së duhet t’i dorëzojnë propozimet dhe vërejtjet e tyre, ndërsa ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska pret mbështetje  nga të gjithë deputetët, por

Vazhdon gjykimi për lëndën “Reket”

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Në Gjykatën Themelore Penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për rastin “Reket”. Seanca e kaluar u anulua për shkak të mungesës së avokatëve të Katica Janevës, avokatëve Deljo Kadiev dhe Irena Fërçkovska. Rasti ndodhet në procedurë dëshmimi dhe në seancën e sotme duhet të dëshmojë ish-prokurorja Publike

Kuvendi do ta mbajë mbledhjen e 126-të

Shkup, 23 janar 2020 (MEDIAL) – Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot do ta mbajë mbledhjen e 126-të, në rend dite të së cilës është Propozim-programi për shënim të përvjetorëve jubilar të ngjarjeve të rëndësishme dhe personaliteteve të shquara në vitin 2020. Deputetët do të diskutojnë edhe rreth propozim-ligjeve për ndryshim dhe plotësim