Author

F. B

F. B has 15947 articles published.

Protesta masive në Londër kundër Brexit

në kategorine Bota

Me mijëra persona protestuan në Londër kundër Brexit. Manifestuesit janë mbledhur fillimisht në Central Park Lane për të marshuar më pas drejt selisë së parlamentit dhe kryeministrisë.

Kanë qenë  të shumtë flamujt e Bashkimit Europian. Manifestimi u organizua nga grupe të ndryshme anti Brexit, të cilët kërkojnë qëndrimin e Britanisë së Madhe në Bashkimin Europian.

Një nga kërkesat kryesore ishte një votim i ri për daljen ose jo të vendit nga BE./abcnews.al

Burimi: http://abcnews.al/

Sylë Tahirsylaj paralajmëron se do të ketë erëra të forta në dy qytete të Kosovës

në kategorine Kosovë

Ditët e para të stinës së pranverës kanë filluar me temperatura të larta, por ditëve në vijim nuk do të jenë të tilla.

Eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj, ka treguar për Gazetën Express se çfarë moti do të mbretërojë ditëve në vijim

Tahirsylaj ka theksuar se në vend do të ketë erëra të forta, ndërkaq vendet të cilat pritet të shkaktojë dëme kjo erë janë qyteti i Pejës dhe Istogut.

“Do të ketë erë që do të shkojë deri në 16 metër për sekondë, e cila në disa komuna si ajo e Istogut dhe Pejës, mund të ketë edhe dëme në infrastrukturë.

Është një mot jo në përputhmëri me ecuritë sinoptike të stinës së pranverës”, ka theksuar Tahirsylaj.

Tahirsylaj ka treguar po ashtu se nga e hëna do të ketë ndryshim të motit, ku priten edhe reshje shiu dhe bore.

“Nga dita e hënë kemi prishje të kushteve të motit, do të ketë rënie rapide për shkak të fushës së dobët barike apo shtypjes atmosferike. Do të ketë reshje bore dhe shiu.

Reshjet e borës do të jenë të paqëndrueshme dhe kalohen. Por efekti pozitiv i këtyre reshjeve është plotësimi i kushteve hidrike të tokës.

Kjo mundëson zhvillimin e bimësisë dhe përgatitjen për sezonin pranveror”, ka thënë Tahirsylaj./GazetaExpress

Burimi: https://infokosova.org/

Balla: PS, e vendosur të çojë para reformat, ftesa për opozitën kuptimplotë

në kategorine Shqipëri

Sekretari i Përgjithshëm i selisë rozë, Taulant Balla në fjalën e tij mbyllëse të Kongresit të Partisë Socialiste të mbajtur këtë të shtunë në Pallatin e Kongreseve theksoi se PS-së i lind detyra të vazhdojë punën përpara duke parë që opozita në papërgjegjshmëri ka krijuar një ngërç artificial.

 

Ndër të tjera në fjalën e tij Balla është shprehur se tashmë në këtë kongres është vendosur deri diku e gjithë plani i punës  për zgjedhjet lokale të 30 Qershorit, por edhe për ato të vitit 2021.

 

“Sot në Kongresin e PS ne erdhëm me bindjen e përforcuar se jemi e vetmja forcë politike që mund të qeverisë vendi duke garantuar një ekonomi të qëndrueshme, punësim, shërbime ndaj qytetarëve, drejtësi sociale dhe integrim në familjen e përbashkët evropiane. Të vetëdijshëm që opozita në papërgjegjshmëri të plotë politikë ka krijuar një ngërç artificial duke braktisur institucionet kushtetuese të vendit, na lind detyra të besojmë pa asnjë dallim masën e gjithë shqiptarëve që duan një të ardhme më të mirë për vendin e tyre, një të ardhme evropiane me më shumë oportunitete për gjeneratat që do vijnë. PS në këto 5 vite e gjysmë është krenare për qeverisje dhe njësoj e vetëdijshme për sfidat në vazhdim. Ky Kongres vendosi piketat për përgatitjen e Partisë Socialiste për zgjedhjet lokale të Qershorit 2019 dhe sigurisht edhe për zgjedhjet e përgjithshme të Qershorit 2021”.

 

Gjithashtu ka komentuar dhe ftesën e kryeministrit Rama për opozitën, duke e quajtur kuptimplotë. Ai përsëriti thirrjen e shefit të qeverisë, ku theksoi se nëse opozita merr pjesë në zgjedhje dhe fiton një bashki më shumë ato do të jenë të  gatshëm për të përmbushur kërkesat e tjera të opozitës.

Burimi: https://www.vizionplus.tv/

Peticioni online, pro qëndrimit të Britanisë në BE

në kategorine Bota

Një peticion online për të bllokuar largimin e Birtanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, ka mbledhur deri tani 3.5 milionë firma. Ndërkohë që presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk shprehet se deri në 12 prill mund të ndodhë cdo gjë, e që shpresa vdes e fundit.

Mes atyre që kanë firmosur peticionin online që kërkon qëndrimin e Londrës në Bashkimin Europian janë dhe personalitete si aktori Hju Grent dhe këngëtarja Ani Lenoks e grupit “Eurythmics”. Peticioni ka mbledhur deri tani 3.5 milion firma, një sukses që nuk pritej vetëm tre ditë pas publikimit të tij. Një rezultat që vë dhe më shumë në dukje pasiguritë që janë krijuar në Mbretërinë e Bashkuar për sa i përket daljes nga BE.

Në Britaninë e Madhe në mënyrë që një peticion të shtrohet për diskutim në parlamentin e vendit duhet të kalojë pragun e 100 mijë firmave, prag ky i kaluar dukshëm. Në peticion lexohet ndër të tjera se qeveria thekson se dalja nga Bashkimi Europian është vullneti i popullit, ndërsa aktualisht ata që duan qëndrimin në BE janë më të shumtë në numër.

Presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk, u shpreh se fati i Brexit është në duart e miqve britanikë. Ai theksoi se Brukseli është përgatitur për më të keqen por shpreson më të mirën, pasi shpresa është e fundit që vdes.

Tusk më tej u shpreh personalisht i lumtur dhe i kënaqur për vendimin e Këshillit Europian për ti dhënë Londrës më shumë kohë. Kjo do të thotë se deri në 12 prill çdo gjë është e mundur./abcnews.al

Burimi: http://abcnews.al/

LSDM: Mbrojtja e krimit është diçka më me rëndësi për VMRO-DPMNE-në, nuk dinë çka është e drejta dhe drejtësia

në kategorine Maqedoni

Shkup, 23 mars 2019

VMRO-DPMNE ka qenë dhe mbetet në mbrojtje të krimit, kundër drejtësisë dhe kundër përparimit të shtetit.

VMRO-DPMNE ka treguar se mbrojtja e krimit, mbrojtja e kryerësve të veprave serioze kriminale nga radhët e partisë së vet është më me rëndësi.

Funksionimi i të drejtës dhe shtetit juridik, zbulimi i zgjidhjes së rasteve me nivel të lartë të korrupsionit, nuk ju konvenon atyre nga VMRO-DPMNE. Prandaj janë kundër PSP-së si Prokurori e veçantë, prandaj janë kundër Ligjit të ri për Prokurori publike.

VMRO-DPMNE nuk dëshiron Prokurori të pavarur dhe profesionale, prandaj është kundër reformave. Në vend të amendamenteve konkrete dhe propozimeve për tekst ligjor për Prokurorinë publike, ata dorëzojnë disa parime të rrejshme.

PSP patjetër të vazhdojë si Prokurori e veçantë, ndërsa ligji i ri i Prokurorisë publike është zgjidhje adekuate e cila është në interes të shtetit dhe qytetarëve.

Qendra për komunikim me opinionin e Lidhjes Socialdemokrate të Maqedonisë

_____________________________________________________________________________________

(MEDIAL)këtio tekste i publikon në formë integrale dhe nuk është përgjegjëse për përmbajtjen e tyre.

 

 

 

Shtatë raste të reja të të prekurve nga fruthi

në kategorine Maqedoni

Shkup, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Trembëdhjetë pacientë me fruth janë kontrolluar gjatë ditës së djeshme ku shtatë prej tyre janë mbajtur për mjekim në spital. Nga gjithsej 34 pacientë të hospitalizuar në Klinikë (16 fëmijë dhe 18 të moshuar) dy fëmijë dhe dy të moshuar janë me pamje më të rëndë klinike, informuan sot nga Klinika universitare për sëmundje infektive.

Nga shtatë raste të reja të të prekurve, dy janë fëmijë të moshës prej gjashtë muajsh nga Kumanova dhe një fëmijë i moshës një vjeç nga Saraji të cilët nuk janë vaksinuar, ndërsa katër janë të moshuar nga Saraji (të pavaksinuar), Karposh, Studeniçan dhe fshatit Paniçar të Shkupit, për të cilët nuk ka të dhëna për pranimin e vaksinave.

Nga Klinika thonë se në ambulanta janë kontrolluar gjashtë pacientë mes të cilëve edhe një foshnje katërmujore nga Tetova të cilët nuk janë vaksinuar, një fëmijë tre vjeç nga Saraji dhe një fëmjjë një vjeç nga Zelenikova, që të dy të vaksinuar si dhe dy të moshuar nga Shkupi të cilët janë vaksinuar dhe një i moshuar në Gostivari i cili nuk është aksinuar. f

Ademi: Me Nënë Terezën krenohen të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut

në kategorine Maqedoni

Karlovac, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Mesazhe në frymën e paqes, mirëkuptimit dhe respektit reciprok ndërshtetëror, ka dhënë ministri për diasporë Edmond Ademi në ceremoninë e zbulimit të shtatores së Shën Nënë Terezës, në qytetin Karlovac të Republikës së Kroacisë.

Ministri Edmond Ademi ka vlerësuar lartë figurën e Shën Nënë Terezës.

“Nderimi i shën Nënës Terezë, është nderim i të gjithë njerëzve me vullnet të mirë në mbarë botën, është një përkulje dhe një nderim para skakrificave të saja. Si shqiptar i Republikës së Maqedonisë së Veriut, nderimi për të është edhe më i veçantë duke e ditur që misionarja e bamirësisë, Shën Nënë Tereza  më 26 gusht të vitit 1910 lindi  në Shkup  si Anjezë Gonxhë Bojaxhiu”, ka thënë Ademi.

“Me figurën e Nënë Terezë mburen gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut, pa marrë parasysh përkatësinë etnik e fetare. Me te mburet i gjithë njerëzimi”, shtoi Ministri Ademi.

Ministri Ademi ka shprehur falënderim ndaj qytetit të Karlovacit, si dhe të gjithë aktivistëve nga diaspora që kanë kontribuar në vendosjen e shtatores së Shën Nënë Terezës.

“Falënderim dhe mirënjohje më të sinqerta për iniciatorët dhe kontribuesit për këtë gjest human dhe kaq fisnik, faleminderit dhe drejtuesve të pushtetit vendor të Karlovacit për përkrahjen. Ditët si kjo le të na kujtojnë që edhe ne duhet vazhduar  dhe ndejkur misionin paqësor të Shën Nënë Terezë”, ka potencuar mes tjerash ministri.

“Jo gjithë ne mundemi të bëjmë gjëra të mdhaja, por gjithë mundemi të bëjmë gjëra të vogla me plot dashuri”, ka përfunduar fjalimin e tij ministri Ademi, duke cituar Shën Nënë Terezën.

Ndryshe, në zbulimin e shtatores së Nënë Terezës kanë marrë pjesë përfaqësues politik nga Republika e Shqipërisë, Republika e Kosovës, organizata shqiptare nga Karllovaci dhe e tërë Kroacia. f.

 

 

Trump tërheq sanksionet ndaj Koresë së Veriut

në kategorine Bota

Mediat amerikane publikuan paraditen e sotme një sërë reagimesh për një mesazh në Twitter të presidentit Trump. Ky i fundit deklaronte heqjen e tarifave të reja të vendosura ndaj Koresë së Veriut, të cilat në fakt nuk ishin vendosur asnjëherë.

Një mesazh në Twitter që ka shkaktuar shumë reagime, ishte ai i publikuar të premten nga Presidenti Amerikan Donald Trump, i cili deklaroi heqjen e sanksioneve të reja që ishin vendosur po atë ditë nga departamenti amerikan i thesarit ndaj Koresë së Veriut.

Sanksione të ashtuquajtura sipas asaj që raportojnë mediat amerikane, kjo pasi departamenti i thesarit nuk kishte vendosur asnjë sanksion të ri ndaj Penianit.

Një gabim që i la rrugë të lirë hamendësimeve rreth faktit që presidenti në vërtetë i referohej sanksioneve reale, të vendosura dy ditë më parë ndaj dy kombamive dërgimi me seli në Kinë, sepse kishte ndihmuar Korenë e Veriut që ti shmangej sanksioneve amerikane.

Zyrtarë të qeverisë amerikane shpjeguan më vonë se kreu i shtëpisë së bardhë i referohej në të vërtetë sanksioneve të ardhshme që priteshin të bëheshin publike ditët në vijim.

Një keqkuptim që vuri më shumë në dukje kënvështrimet e ndryshme mbi marrëdhëniet me Penianin, në brendësi të administratës amerikane.

Ndërsa Trump mendon se sanksionet nuk janë të domosdoshme, Këshilltari për Sigurinë Kombëtare Xhon Bolton, shprehet se sanksionet janë shumë të rëndësishme./abcnews.al

Burimi: http://abcnews.al/

Spasovski: Trefish është ulur kontrabanda me emigrantë

në kategorine Maqedoni

Gjevgjeli, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Lufta e suksesshme kundër krimit, e posaçërisht suksesi i policisë në luftën kundër migracionit të paligjshëm dhe kontrabandës së migrantëve, më së miri reflektohet në unitet dhe partneritet, që në bazë ditore e aplikojnë oficerët e policisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe oficerët e policisë që u takojnë vendeve të rajonit dhe vendeve anëtare të BE-së, tha sot në pres konferencë në pikën kufitare “Bogorodica” Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Ministër i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski, i cili së bashku me Zëvendëskryetarin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, vizituan punonjësit policor në kufirin jugor.

Ministri Spasovski potencoi mirënjohjen ndaj Çekisë, Polonisë, Hungarisë, Sllovakisë, Serbisë, Sllovenisë, Kroacisë dhe Austrisë, për dërgimin e oficerëve të tyre policor të cilët së bashku me oficerët policor të Maqedonisë së Veriut, më shumë se tre vjet po marrin pjesë në operacionet e përbashkëta kufitare dhe me sukses po menaxhojnë sfidat serioze të migrantëve.

“Shërbimet tona policore janë të gatshme për ballafaqim me të gjitha sfidat dhe që këtu, jam veçanërisht krenar për angazhimin e përbashkët të tyre për të qenë një digë efikase për migrantët e paligjshëm. Në vitin 2018 ka një trend të rritjes së rasteve të zbuluara të kontrabandimit të migrantëve në krahasim me vitin 2017, ndërsa vetëm para disa javëve, arritëm të luftojmë grupin kriminel prej 20-anëtarësh. Duke kërkuar moduse të reja për tua ndaluar rrugën kriminelëve dhe për të ndaluar veprimin e tyre, vendosëm për qëllim përforcimin e kapaciteteve nacionale”, tha Spasovski, duke shtuar se vitin e kaluar më shumë se trefish është rritur parandalimi i kontrabandës me emigrantë.

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani, potencoi rëndësinë e implementimit të suksesshëm të reformave në fushën e migracionit, si për stabilitetin e brendshëm të vendit, ashtu edhe për progresin në kuadër të integrimeve evropiane.

“Qëllimi i kësaj vizite është që këtu drejtpërdrejtë të bëjmë vrojtim të realizimit të reformave si bazë për krijimin e suksesshëm të a.q. “trak – rekord” respektivisht shembuj pozitiv, prej të cilëve shihet pjekuria e institucioneve tona në punën e tyre të harmonizuar sipas rregullave dhe standardeve evropiane”, theksoi Osmani, duke e potencuar ndjeshmërinë e periudhës për integrimet tona evropiane kur kemi parasysh rëndësinë e Raportit të ardhshëm të Komisionit Evropian, dhe të qënit në prag të samiteve të qershorit të Këshillit të Evropës, ku vendi pret konfirmimin e vendimit për fillim të negociatave për anëtarësim këtë vit. f.

Mbyllen 222 lokale të lojërave të fatit

në kategorine Kosovë

Mbi 200 lokale të lojërave të fatit janë mbyllur pas aksionit të Policisë në gjithë vendin.

Gjatë këtij aksioni janë sekuestruar 202 aparate të ndryshme të fatit, një tavolinë rolet, 32 mijë e 441 euro, 850 dollarë dhe 150 Franga

Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, aksioni për mbylljen e këtyre lokaleve ka përfunduar pak minuta para mesnatës dhe pa ndonjë incident.

“Gjatë këtij plani janë kontrolluar 235 lokale të ndryshme dhe me vendim të ATK-si 222 prej tyre janë mbyllur.

Gjithashtu gjatë këtij plani janë sekuestruar 202 aparate të ndryshme të lojërave të fatit, një tavolinë rolet, 32441 €, 850$, 150 Franga.

Operacioni ka përfunduar rreth orës 23:40 pa ndonjë incident përderisa aktivitetet dhe hetimet policore do të vazhdojnë lidhur me këtë operacion policor”, thuhet në raportin e Policisë së Kosovës.

Ndryshe, Kryeministri Haradinaj ka njoftuar dje se është përgatitur ligji, i cili do të shfuqizojë ligjin ekzistues dhe do të ndalojë lojërat e fatit./Express

Burimi: https://infokosova.org/

Nesër në Shkup shënohet 20 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë, nën përkujdesjen e Ahmetit

në kategorine Maqedoni

Shkup, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Me rastin e shënimit të 20 vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë do të mbahet manifestim i organizuar nga ITSHSH nën përkujdesjen e kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti.

Manifestimi mbahet ditën e diel, më 24 mars 2019, me fillim në ora 13:00 në hotelin Holidej In në Shkup.

Në këtë ngjarje, fjalë rasti do të mbajnë Ali Ahmeti si dhe Enver Hoxhaj, zvëvendëskryeministër në qeverinë e Kosovës. f.

 

Rama sfidon Bashën: Zgjedhje të parakohshme po fitove një bashki më shume se PS

në kategorine Shqipëri

Edi Rama zgjodhi rikonfirmimin e Erion Veliajt si kandidat per Bashkine e Tiranes, per t’ju drejtuar jo vetem qytetareve por edhe opozites.

Në fillim, ai i bëri të qartë opozitës se nuk do të ketë shans ta marrë pushtetin në tavolinë.

 

“Ka vetëm një rrugë, në fund të ditës vendos populli se kush e fiton dhe kush humbet betejën. Janë zgjedhjet e 30 qershorit që do vendosin se çfarë bashkish duam. Lulzim Bashës dhe atyre që  e ndjekin pas i themi që na vjen keq. Premtuat se do jeni zëri i atyre në parlament. Por një ftesë e kam ende për ju. Jeni ju qe keni rrokatisur kokën shqiptare dhe ndërkombëtarëve për reformën zgjedhore dhe votimin elektronik.

 

Me pas kreu i qeverise i drejtoi nje oferte opozites lidhur me reformën zgjedhore, por njëkohësisht e sfidoi edhe me zgjedhje të parakohshme.

 

Hajdeni, ulemi ta miratojmë së bashku atë reformë, biem dakord t’i eksperimentojmë në disa zona që në Qershor edhe votimi dhe numërimin elektronik, dhe meqë e keni me shumë qejf temën e shitblerjes së votës, jemi gati të miratojmë në kuvend çdo masë të që mund të propozojë znj. Monika Kryemadhi. Pastaj e kalojmë vetë ne në Kuvend me deputetë e rinj. Nëse ju në zgjedhjet e 30 qershorit fitoni një bashki të vetme më shumë se ne, ne jemi gati të shkojmë në zgjedhje të parakohshme parlamentare që në vjeshtë”.

 

 

 

Lideri i mazhorancës u shfaq optimist për fitoren në zgjedhje, e për këtë ftoi socialistët të bënin foto të takimit e t’i shpërndanin ato në rrjetet sociale.

Burimi: https://www.vizionplus.tv/

Sinoptikanët: Kjo pranverë, e thatë dhe e nxehtë

në kategorine Shqipëri

Sezoni veror këtë vit pritet te vije me herët. Sipas sinoptikaneve, temperaturat e larta dhe thatësira do te na shoqërojnë përgjatë stinës se pranverës, ndërkohe qe reshjet e shiut do te jene te pakta.

 

23 marsi shënon Ditën Botërore te Meteorologjisë, e cila festohet që nga viti 1950. Çdo vit, zgjidhet një temë ku pasqyrohen çështjet me prioritet te larte të shoqërisë dhe zhvillimit global. Ajo e këtij viti është: Dielli, Toka Dhe Moti.

 

Meteorologët kane folur me herët për energjinë, agrikulturën, ushqimin e ujin. Ndërsa aktualisht trajtohen kryesisht çështjet e parandalimit te fatkeqësive natyrore dhe masat qe po merren per t’u përballur me sfidat e klimës ne te ardhmen.

Burimi: https://www.vizionplus.tv/

Hulumtim: Shumica e qytetarëve konsiderojnë se Kushtetuta nuk e përkufizon lirinë e besimit

në kategorine Maqedoni

Shkup, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Shumica dërmuese prej 72 për qind  konsiderojnë se Kushtetuta nuk e përkufizon lirinë e besimit, kundrejt 14 për qind të cilët kanë thënë se e përkufizon, tregon hulumtimi i Fondacionit “Konrad Adenaur, ‘IPIS’ dhe portali “religija.mk” për perceptimin e qytetarëve rreth rolit të institucioneve fetare dhe religjionit në ndërtimin e bashkëjetesës ndërfetare.

 

Në pyetjen nëse Juve ndonjëherë u është përkufizuar liria e besimit, 80 për qind e të anketuarve janë përgjigjur “jo”, kundrejt 9,2 për qind me “po” dhe 10,4 për qind të cilët nuk ka dashur të përgjigjen.

Të pyetur nëse shteti është i barabartë për të gjitha bashksitë fetare, më shumë se 38,6 për qind janë përgjigjur “po”, derisa 26,1 për qind “deri diku po”,  kundrejt 7,5 për qind me “jo” dhe 1,7 për qind “deri diku jo”.

Pikat kryesore nga më shumë hulumtime shkencore dhe të sakta mbi qasjen metodologjike për atë si dhe çfarë besimtarët nga përkatësi të ndryshme fetare dinë dhe mendojnë për të ndryshmit nga vetja dhe për rolin e religjionit dhe shoqërisë janë publikuar në publikimin e titulluar “Maqedonia si shoqëri multikonfesionale – perceotime për ndikimin midis religjionit dhe shtetit”.

Sipas publikimit, një pjesë e madhe e qytetarëve janë prononcuar se janë paragjykues, gjegjësisht te qytetarët me besim ortodoks 57 për qind janë prononcuar në mënyrë pohuese, derisa te myslimanët kjo përqindje është madje 91 për qind. Te krishterët ortodoksë, 19 për qind rregullisht agjërojnë, ndërsa 35 për qind ndonjëherë, derisa te myslimanët kjo përqindje është shumë më e lartë, gjegjësisht 84 për qind rregullisht agjërojnë dhe 10 për qind ndonjëherë.

Sipas analizës në publikim, ekziston dallim i caktuar midis perceptimeve dhe praktikimit të religjionit. që është më e dukshme te ortodoksët, sesa te pjesëtarët e besimit islam. Kështu, rreth 80 për qind e myslimanëve kanë relativisht njohje të mira themelore të Kuranit dhe traditave, që është me rreth 25-30 për qind të ortodoksëve dhe njohurive themelore të Biblës. Myslimanët, gjithashtu, më shumë njohuri kanë për Biblën apo pjesë të saj, krahasuar me njohjen e Kuranit dhe bazat e Islamit  nga ana e besimtarëve ortodoksë, theksohet në publikim.

 

 

 

 

 

 

KSHZ: Fushata zgjedhore të mos fillohet para kohe

në kategorine Maqedoni

Pas konfirmimit të rregullsisë së kandidaturave të tre kandidatëve presidencialë dhe pas konfirmimit të renditjes në fletëvotim, për më pak se dhjetë ditë, gjegjësisht nga 1  prilli, zyrtarisht  do të fillojë fushata zgjedhore për president të shtetit.

Kandidatët presidencialë, të cilët javëve të kaluara kanë njoftuar për aktivitetet e tyre në vend, me çfarë zyrtarisht tashmë e kanë filluar fushatë, dje u paralajmëruan  nga KSHZ-ja të mos e fillojnë fushatën para kohe.

Anëtari i KSHZ-së, Boris Kondarko, në sencën e 27-të të Komisionit,  u bëri thirrje kandidatëve t’i përmbahen nenit 69 të Kodit Zgjedhor, në të cilin hollësisht është definuar se çka nënkuptohet me fushatë, së cilës ata duhet t’i për,bahen deri në fillimin e saj zyrtar, më 1 prill.

“Për fushatë zgjedhore konsiderohet mbledhje publike dhe ngjarje të tjera publike të organizuara nga ana e pjesëmarrësit në fushatën zgjedhore, theksim publik të  pllakateve, video prezantim në vende publike, paraqitje zgjedhore mediatike dhe të internetit, shpërndarje   të materialeve të shtypura dhe paraqitje publike të kandidatëve të konfirmuar  nga organet zgjedhore kompetente dhe programeve të tyre”, e citoi Kondarko nenin 69-a.

Në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve dje është hedhur shorti për renditjen e kandidatëve për president në fletëvotim.  Kandidati i opozitës shqiptare për zgjedhjet e ardhshme presidenciale, Blerim Reka do të jetë i pari në fletëvotim, e dyta është kandidatja e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit, Gordana Siljanovska-Davitkova, ndërkaq i treti është kandidati i LSDM-së dhe koalicionit, Stevo Pendarovski.

Në raundin e dytë nuk do të hidhet short i ri, ndërsa kandidatët të cilët do të hyjnë në raundin e dytë do ta ruajnë numrin rendor nga raundi i parë.

Darko Kaevski, përfaqësues i LSDM-së dhe koalicionit për kandidatin Stevo Pendarovski, pas konstatimit të renditjes së kandidatëve presidencial, deklaroi se fushata të cilën do ta zhvillojnë do të jetë evropiane dhe se prej sot e deri më 1 prill, kur është fillimi zyrtar, do të përmbahen nga fushata dhe nga shfaqjet publike dhe do t’i respektojnë të gjitha rregullat ligjore.

Dimçe Arsovski nga VMRO-DPMNE, përfaqësues i kandidates Gordana Siljanovska Davkova, tha se tashmë i kanë ndërprerë të gjitha aktivitetet që nuk guxojnë të emetohen dhe realizohen, si në terren, ashtu edhe në mënyrë mediale në rrjetet sociale.  Theksoi se pret fushatë të drejtë dhe demokratike nga ana e pushtetit, sepse sipas tij, në votimin në referendum nuk ka pasur fushatë të tillë.

Ramadan Rexhepi, zëdhënës i kandidatit Blerim Reka,  ta se shpresojmë për zgjedhje të drejta dhe para së gjithash të qeta, evropiane. Ne tashmë pamë në mediumet sociale se po bëhet një lloj fushate. Përmbahemi që fushatën ta fillojmë prej 1 prilli.

Aktivitete të rregullta stërvitore të Armatës

në kategorine Maqedoni

Shkup, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Shtatmadhoria  e ARM-së informon se gjatë ditës së sotme në garnizonet do të ekzekutohen aktivitete stërvitore të cilat janë pjesë e aktiviteteve të rregullta dhe të planifikuara të komandave dhe njësive të Shtamadhorisë.

“Këto aktivitete të planifikuar astërvitore jashtë orarit të punës ekzekutohen gjatë vitit sipas Planit vjetor për stërvitje dhe trajnime në Shtatmadhorinë, me ç’rast pjesëtarët e Armatës i valorizojnë proceduat dhe masat  e parapara për kryerjen e detyrave. Për këtë aktivitet dhe lëvizje që  sot  do të zhvillohet në garnizonet e njësive  janë njoftuar me kohë  të gjitha institucionet relevante të rajoneve ku zhvillohen aktivitetet”, thuhet në kumtesën e SHM të ARM-së.

Priten pemët e rrezikshme në Parkun e Korçës, gati zëvëndësimi i tyre

në kategorine Shqipëri

Priten ne menyre te kontrolluar 10 plepa shumevjecare ne parkun Rinia te qytetit te Korçës, te cilat perbenin rrezik per qytetaret e shumte qe frekuentojne kete hapesire te gjelber.

Vete qytetaret pranojne se plepat e mbjelle qe prej viteve 50, atehere kur eshte krijuar edhe parku, kane qene tejet te vjeter dhe perbenin rrezik pasi mund te shembeshin ne cdo moment.

Sipas drejtorit te Ndermarrjes se Sherbimeve Publike prane Bashkise se Korces, Ilir Dinellari ka qene e domosdoshme kjo nderhyrje pasi keto plepa perbenin rrezik per jeten e qytetareve, ne kushtet kur pjerresia e tyre kishte arritur ne 50 apo 60 grade.

Nga ana tjeter Dinellari siguron se kjo hapesire nuk do te mbetet e zbrazet pasi do te mbillen me shume se 50 peme dekorative.

Vetem pak dite me pare per shkak te eres se forte ne parkun Rinia te qytetit te Korces jane rrezuar 4 peme ne afersi te kendit te lojerave duke rrezikuar jeten e femijeve.

 

Burimi: https://www.vizionplus.tv/

Pesë kandidatë për kryetar të Ohrit dhe nga dy kandidatë për Novo Sellë dhe Dibër

në kategorine Maqedoni

Shkup, 22 mars 2019 (MEDIAL) – Pesë kandidatë kanë parashtruar kandidaturën për zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Ohrit, ndërsa dy për kryetarë të Novo Sellës dhe Dibrës. Zgjedhjet lokale për këto tre komuna do të mbahen së bashku me ato presidenciale. Raundi i parë duhet të mbahet më 21 prill, ndërsa idyti më 5 maj.  Hedhja e shortit për renditjen e kandidatëve për kryetarë në të trija komunat  ndo të mbahet të hënën.

Në garën për kryetar të Ohrit janë Nihail Trendafilov – Nançe nga partia e Unionit -Demokratik Qytetar, Mitre Milloshoski nga VMRO-DPMNE, Konstatin Georgieski nga LSDM-ja, Stevçe Stevoski si kandidat i partisë politike Demokratët dhe Xhemal Mena nga Lëvizja “Besa”.

Zgjedhjet për funksionin kryetar komune u shpallën për shkak vdekjes të papritur të kryetarit të komunës së Ohrit Jovan Stojanoski, i cili vdiq më 15 dhjetor të vitit të kaluar.

Për vendin e zbrazur të kryetarit në Novo Sellë kandidatë janë Nikolla Andonov i LSDM-së dhe Nikollço Stoillkov i VMRO-DPMNE-së. Nikolla Andonov është afarist i njohur nga fshati Koleshinë, ndërsa funksionin kryetar të Novo Sellës e ka kryer në periudhën nga viti 2005 e deri në 2009-tën. Nikollço Stoikllov është kryetar aktual i KK të VMRO-DPMNE në Novo Sellë. Ka diplomuar në Fakultetin Juridik pranë UCIM, është i punësuar në Drejtorinë Doganore.

Në Novo Sellë do të zgjidhet kryetari i ri, sepse ish kryetari Boro Stojçev ka dhënë dorëheqje pasi ishte dënuar me dënim me burg për tentim për kontrabandë me cigare.

Në garën për kryetar të Komunës së Dibrës, në zgjedhjet e parakohshme lokale, më 21 prill, do të marrin pjesë dy kandidatë. Ata janë mjekë të njohur të Dibrës, Hekuran Duka,  i cili është kandidat i BDI-së dhe Arben Agolli i Aleancës për Shqiptarët, i mbështetur nga Lëvizja BESA.

Hekuran Duka është i lindur në vitin 1963 në Dibër, i martuar, baba i tre fëmijëve. Shkollën e mesme e përfundoi në qytetin e lindjes, diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Shkup, ku përfundoi specializimin në urologji. Është i punësuar në Spitalin e përgjithshëm në Dibër prej vitit 1994.

Ai është kryerës aktual i detyrës kryetar. Në zgjedhjet e fundit lokale, në vitin 2017 ishte pjesë e listës së kandidatëve të BDI-së dhe u zgjodh këshilltar në Këshillin e komunës.

Arben Agolli është i lindur në Dibër, në vitin 1959, i martuar, baba i dy fëmijëve. Arsimin e mesëm e kreu në Dibër, diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë, ndërsa specializoi pediatrinë në Shkup. Në profesion ka stazh 34-vjeçar, prej të cilave, 20 vite si pediatër. Prej vitit 2004 punon si pediatër amë.

Ai ishte kandidat i Aleancës për Shqiptarët edhe në zgjedhjet në vitin 2017, ku me një  dallim të ngushtë në vota, në raundin e dytë ishte zgjedhur Ruzhdi Lata,  që ishte edhe mandati i tij i dytë.

Në zgjedhje me kandidatë të tyre vendosën të mos marrin pjesë LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja, ku konfirmojnë se ende nuk kanë qëndrim cilit kandidaz do t’i japin mbështetje.

Zgjedhjet për kryetar të Dibrës organizohen për shkak të vdekjes së kryetarit të mëparshëm, Ruzhdi Lata, i cili, pas një sëmundje të rëndë dhe të shkurtër vdiq në fund të nëntorit të vitit tl kaluar, në moshën 65-vjeçare.

Ta mbështesim diversitetin – të vrapojmë për fëmijët me Sindromin Daun „Run for Down“

në kategorine Maqedoni

Shkup, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Me rastin e Ditës Botërore të Personave me Sindromin Daun, nesër në orën 11 në Parkun e Qytetit te Guaca do të mbahet garë humanitare për fëmijë me Sindromin Daun– „Run for Down“, në organizim të klubit të skermës “Eskrim”, i cili katërvite me radhë organizon ngjarjen humanitare për këta persona.

Organizatorja e garës dhe kryetari e klubit “Eskrim”, BiljanaKuzmanovska, deklaroi për MEDIAL-n se klubi i skermës zhvilloi një platformë me të cilën u përfshi në punën me persona me pengesa, më saktësisht punë me fëmijë me SindrominDaun, dhe se ka përparim evident në zhvillimin e tyre të përgjithshëm.

Kuzmanovska shprehet se skerma si sport është i jashtëzakonshëm për zhvillimin e shëndetshëm psikologjik të fëmijëve dhe të rinjve, meqë jep një paletë të gjerë të aftësive që zhvillohen.

“Tashmë pesë vite punojmë vullnetarisht me këta fëmijë, për të cilët furnizuam pajisje speciale për skermë nga Suedia, e edhe ene si trajnerë edukohemi për këtë punë në Mbretërinë e Suedisë”, deklaroi Kuzmanovska për MEDIAL-n.

Ajo na tregoi se këta fëmijë punojnë ushtrime për zhvillimin e motorikës, mirëmbajtjen e tonusit të muskujve, si dhe trajnime që u mundësojnë pavarësi më të madhe në jetë dhe që do t’ua lehtësojnë përditshmërinë.

“Nga kjo perspektivë, pas punës disavjeçare me fëmijët me SindrominDaun shënojmë një përparim të dukshëm në zhvillimin e të gjitha aftësive motorike, pavarësi në realizimin e ushtrimeve, tonus më të mirë të muskujve, reagim të përmirësuar adekuat. Inkluzioni, gjithashtu jep rezultate, meqë me këtë fëmijë kemi edhe aktivitete jashtë sallës, ndaj kështu paraqitemi në “Vizer maratonën e Shkupit” tashmë disa vite me radhë, i dërguam në kalërim në Galiçnik, orë të përbashkëta në skermë”, shprehet Kuzmanovska për MEDIAL-n.

Thekson se aktiviteti i tyre ka kontribuar në ngritjen e vetëdijes për këta fëmijë, ndërsa reagimi, shprehet Kuzmanovska, madje edhe te kompanitë përgjegjëse shoqërore para pesë viteve dhe sot nuk është e njëjtë.

“Sivjet, tashmë kemi kompani që lajmërohen për pjesëmarrje në garën humanitare me ekipe të tyre. Në dy-tre vitet e fundit filluan edhe klube tjera sportive t’i hapin dyert për fëmijët me SindrominDaun, kështu që ata kanë më shumë aktivitete si zgjedhje ku do të kishin mundur të marrin pjesë”, shton Kuzmanovska.

Klubi i skermës “Eskrim” ekziston shtatë vite dhe është klubi më masiv dhe me më shumë trofe në Maqedoni. Fitojnë çmime në gara vendore dhe jashtë vendit. Punojnë me fëmijë që nga mosha pesë vjeçe e sipër të ndarë në dy grupe, edhe atë në një termin me fëmijë nga pesë-dhjetë vjeç dhe në terminin e dytë me fëmijë mbi 10 vjeç.

Kuzmanovska shprehet se një numër gjithnjë e më i madh i njerëzve përfshihen në këtë ngjarje humanitare, ndërsa sivjet mjetet e mbledhura nga kotizimi do të dedikohen për Qendrën ditore për fëmijë me SindrominDaun.

Aplikimi për këtë ngjarje është në linkun vijues www.smartrace.club.

Dita Botërore e Personave me Sindromin Daun është vendosur në vitin 2006 dhe shënohet me aktivitete të ndryshme, si shfaqje teatrore, punëtori, gara.

Data është zgjedhur simbolikisht – 21 ditë nga muaji i tretë i vitit, në shenjë të trisomisë, 21 kromozome që e shkaktojnë Sindromin Daun.

Sivjet Dita Botërore e Personave me Sindromin Daun shënohet me moton “Mos e anashkalo askënd” dhe se secili person me Daun duhet t’i ketë të njëjtat mundësi si edhe çdokush tjetër, në çdo sferë të jetës.

Në vend kjo ditë u shënua në më shumë shkolla me sloganin “Ngjyra laramane për mbështetjen e diversitetit”, ndërsa në shenjë të mbështetjes për personat me Sindromin Daun mbaheshin çorape të larme dhe i kanë lyer thonjtë me ngjyra të ndryshme.

Neda Dimova Prokiq

35 vjeçari në Shqipëri ia merr jetën gruas së tij me duar!

në kategorine Kosovë

K,rim i rë,ndë në familje në Gramsh.

Një 35-vjeçar ka vr,arë bashkëshorten e tij duke e mb,ytur me duar.

E sinjalizuar për ngjarjen, policia mbërriti menjëherë në vendin e ngjarjes ku a,rrestoi në flagrancë bashkëshortin vr,asës.

Ai është 35-vjeçari Alvin Hysa rreth 35-vjeç banues në Grekan të Gramshit.

Policia thotë se për motive ende të paqarta, 35-vjeçari ka v,rarë gruan e tij Gurije Hysa rreth 32 vjeç, duke e mby,tur me duar.

Policia thotë përmes një njoftimi paraprak se “materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan për veprimet e mëtejshme”.

Forensic investigator working at a crime scene

Burimi: https://infokosova.org/

Pesë kandidatë për kryetar të Ohrit dhe

në kategorine Lajme

Shkup, 22 mars 2019 (MEDIAL) – Pesë kandidatë kanë parashtruar kandidaturën për zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Ohrit, ndërsa dy për kryetarë të Novo Sellës dhe Dibrës. Zgjedhjet lokale për këto tre komuna do të mbahen së bashku me ato presidenciale. Raundi i parë duhet të mbahet më 21 prill, ndërsa idyti më 5 maj.  Hedhja e shortit për renditjen e kandidatëve për kryetarë në të trija komunat  ndo të mbahet të hënën.

Në garën për kryetar të Ohrit janë Nihail Trendafilov – Nançe nga partia e Unionit -Demokratik Qytetar, Mitre Milloshoski nga VMRO-DPMNE, Konstatin Georgieski nga LSDM-ja, Stevçe Stevoski si kandidat i partisë politike Demokratët dhe Xhemal Mena nga Lëvizja “Besa”.

Zgjedhjet për funksionin kryetar komune u shpallën për shkak vdekjes të papritur të kryetarit të komunës së Ohrit Jovan Stojanoski, i cili vdiq më 15 dhjetor të vitit të kaluar.

Për vendin e zbrazur të kryetarit në Novo Sellë kandidatë janë Nikolla Andonov i LSDM-së dhe Nikollço Stoillkov i VMRO-DPMNE-së. Nikolla Andonov është afarist i njohur nga fshati Koleshinë, ndërsa funksionin kryetar të Novo Sellës e ka kryer në periudhën nga viti 2005 e deri në 2009-tën. Nikollço Stoikllov është kryetar aktual i KK të VMRO-DPMNE në Novo Sellë. Ka diplomuar në Fakultetin Juridik pranë UCIM, është i punësuar në Drejtorinë Doganore.

Në Novo Sellë do të zgjidhet kryetari i ri, sepse ish kryetari Boro Stojçev ka dhënë dorëheqje pasi ishte dënuar me dënim me burg për tentim për kontrabandë me cigare.

Në garën për kryetar të Komunës së Dibrës, në zgjedhjet e parakohshme lokale, më 21 prill, do të marrin pjesë dy kandidatë. Ata janë mjekë të njohur të Dibrës, Hekuran Duka,  i cili është kandidat i BDI-së dhe Arben Agolli i Aleancës për Shqiptarët, i mbështetur nga Lëvizja BESA.

Hekuran Duka është i lindur në vitin 1963 në Dibër, i martuar, baba i tre fëmijëve. Shkollën e mesme e përfundoi në qytetin e lindjes, diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Shkup, ku përfundoi specializimin në urologji. Është i punësuar në Spitalin e përgjithshëm në Dibër prej vitit 1994.

Ai është kryerës aktual i detyrës kryetar. Në zgjedhjet e fundit lokale, në vitin 2017 ishte pjesë e listës së kandidatëve të BDI-së dhe u zgjodh këshilltar në Këshillin e komunës.

Arben Agolli është i lindur në Dibër, në vitin 1959, i martuar, baba i dy fëmijëve. Arsimin e mesëm e kreu në Dibër, diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë, ndërsa specializoi pediatrinë në Shkup. Në profesion ka stazh 34-vjeçar, prej të cilave, 20 vite si pediatër. Prej vitit 2004 punon si pediatër amë.

Ai ishte kandidat i Aleancës për Shqiptarët edhe në zgjedhjet në vitin 2017, ku me një  dallim të ngushtë në vota, në raundin e dytë ishte zgjedhur Ruzhdi Lata,  që ishte edhe mandati i tij i dytë.

Në zgjedhje me kandidatë të tyre vendosën të mos marrin pjesë LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja, ku konfirmojnë se ende nuk kanë qëndrim cilit kandidaz do t’i japin mbështetje.

Zgjedhjet për kryetar të Dibrës organizohen për shkak të vdekjes së kryetarit të mëparshëm, Ruzhdi Lata, i cili, pas një sëmundje të rëndë dhe të shkurtër vdiq në fund të nëntorit të vitit tl kaluar, në moshën 65-vjeçare.

Opsionet e reja për Brexit-in

në kategorine Bota

Brexit-i i menjëhershëm pas një jave nuk do të ndodhë. Atë arritën ta shmangnin të enjten (21.03.2019) në  mbrëmje në Bruksel krerët e qeverive të mbledhura aty në samitin e radhës. Sipas vendimeve paraprake të samitit ka dy mundësi:

– nëse May arrin javën e ardhshme ta miratojë në Parlament marrëveshjen e negociuar, atëherë Brexit-i do të shtyhet për datën 22 Maj. Kjo do të ishte koha që duhej për ratifikimin e marrëveshjes nga të gjitha vendet e BE-së;

– nëse Parlamenti javën e ardhshme sërish e rrëzon marrëveshjen e Brexit-it, atëherë qeveria britanike duhet të thotë deri më 12 Prill se si do të vijojë më tej. Nëse Britania e Madhe do të marrë pjesë në zgjedhjet për Parlamentin Evropian, mund të bëhet një shtyrje tjetër. Nëse jo, atëherë vjen Brexit-i i parregullt. Sipas presidentit të Këshillit të BE-së, Donald Tusk, May e ka pranuar këtë ofertë të dyfishtë.

Pak gjasa

Në Evropë askujt nuk i intereson një Brexit i ashpër (menjëhershëm). Por shanset që parlamenti ta miratojë kontratën, pasi e hodhi poshtë dy herë, janë shumë të vogla. E mundshme është që May,  në rast refuzimi për herë të tretë, të japë dorëheqjen. Sesi do të ndodhë më vonë, kjo do të varet nga pasardhësi ose pasardhësja e asj. Një kandidat  është Boris Johnson-i, i cili është i gatshëm të bëhet kryeministër në rast se largohet May. E ky është për një Brexit të ashpër, e pa rregulla.

Rrugëdalje nga kriza ofron edhe një referendum i ri. Por May dhe shumë politikanë të tjerë janë të mendimit se populli ka vendosur për të në vitin 2016.
Një variant tjetër është që qeveria britanike ta tërheqë kërkesën për dalje. Dhe kështu Britania e Madhe do të mbetej brenda BE-së. Mbi dymilionë britanikë e  kanë kërkuar këtë me një peticion.

Në fund të konsultave në Bruksel, Kancelarja Angela Merkel foli për  një “mbrëmje shumë intensive por të suksesshme”. Ajo tha se takimi zgjati me orë të tëra për shkak të “seriozitetit të gjendjes”. Ishte një diskutim shumë i sinqertë dhe i rëndësishëm dhe ne jemi të përgatitur për çdo skenar”, tha Merkel.

Ndërkohë qeveritë e tjera janë përgatitur për më të keqen. Britania e Madhe ka ngritur madje në lagjen qeveritare të Londrës në një bunker të sigurt nga bomba atomike një qendër për ndërhyrje të posaçme të ushtrisë./DW

Burimi: http://abcnews.al/

Forum ekspert për zbatimin e procedurave për sterilizim, ndjekjen dhe kontrollin e tyre

në kategorine Maqedoni

Shkup, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Asociacioni për dezinfektim dhe sterilizim sot në Shkup organizon ngjarje  të ekspertëve me temë, “Zbatimi i procedurave për sterilizim, ndjekjen dhje kontrollin e tyre të sterilizimit”.

Asociacioni ekziston tashmë 10 vjet dhe është anëtare e Asociacionit më të etabluar në fushën  e sterilizimit në botë, Forumi botëror për sterilizim (WFHSS).  Në Asociacion janë të anëtarësuar entuziastë nga profile të ndryshme të punonjësve shëndetësorë.

Ligjërues  në ngjarje janë ekspertë të shqupar nga fusha e sterilizimit nga vendi ynë, si edhe nga Sllovenia, Bullgaria dhe Serbia.

Është paraparë në suaza të takimit njëditor të ekspertëve të mbahet diskutim për partneritet të paralajmëruar publik – privat në sterilizim në institucionet shëndetësore.

Ministri Ademi për vizitë pune në Kroaci

në kategorine Maqedoni

Shkup, 23 mars 2019 (MEDIAL) – Ministri i angazhuar për Diasporë Edmond Ademi sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë pune në Kroaci.

Në organizim të qytetit të Karlovacit ai sot do të  marrë pjesë në zbulimin solemn të bustit të Nënë Terezës në tempullin kombëtar të Shën Jozefit.

Sipas agjendës, Ademi nesër do të realizojë takim me diasporën në Kroaci dhe do t’i informojë për Strategjinë kombëtare tashmë të miratuar me diasporën. Në takim pritet të shqyrtohen mundësitë për bashkëpunim të ardhshëm të përbashkët me qëllim të realizimit  të aktiviteteve të cilat dalin nga Strategjia e Planit Veprues.

Është paraparë ministri Ademi ta vizitojë vendin ku do të ndërtohet Kisha Ortodokse Maqedonase në Zagreb.

 

Digjet autobusi në rrugën Zhur – Prizren

në kategorine Kosovë

Rreth orës 22:00 të mbrëmjes, ka shpërthyer në flakë autobusi në rrugën Zhur – Prizren, por fatmirësisht askush nuk është lënduar, na njoftojnë dëshmitarë nga vendi i ngjarjes.

Këta dëshmitarë na kanë dërguar edhe pamjet e djegies së autobusit që ishte përfshirë i tëri në zjarr.

Në vendngjarje kanë dalur zjarrëfikësit të cilët janë angazhuar në shuarjen e zjarrit.

Zëvendësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prizrenit, Vesel Gashi ka treguar detaje lidhur me djegien e autobusit në Zhur të Prizrenit.

Gashi ka treguar se rasti ka ndodhur rreth orës 22:00, por nuk është raportuar për të lënduar derisa në vendin e ngjarjes policia dhe zjarrëfikësit po punojnë që të shuhet zjarri.

“Po është djegur një autobus.

Njësitet e Policisë dhe Zjarrfikësit janë në vendin e ngjarjes, sepse rasti është raportuar diku rreth orës 22. Persona të lënduar nuk ka.

Në lidhje me shkaktarin e zjarrit, janë ekipet e specializuara nga njësia e preventivës të cilët do të tregojnë”, ka treguar Gashi.

“Ende është duke u punuar në vendin e ngjarjes të shuhet zjarri.

Rasti është në rrugën Zhur – Prizren, por vija e rregullt është Dragash – Prizren – Beograd”, ka treguar Gashi

Burimi: https://infokosova.org/

1 2 3 638
Shko lartë