F.S

Vaj Ulliri Me Erëza Në Kushtet e Shtëpisë – Kombinim i Shijshëm Plot Shëndet

Këto përzierje të jashtëzakonshme përbëjnë gjithashtu edhe një dhuratë shumë të mirë ‘të bërë vetë’ për miqtë e zemrës. Foto: Flickr Vaji i ullirit i përzier me erëza dhe barishte të ndryshme është fantastik për t’u përdorur, jo vetëm në sallata apo makarona. Ai shijon shumë me bukën e preferuar, sidomos kur në kujtimet e

Mourinho unik, fillon stërvitjet online

Pandemia e koronavirusit mund të shpëtojë sezonin e Tottenhamit nëse realizohet skenari i rastit më të keq dhe sezoni i Premierligës shpallet i pavlefshëm. Megjithë zëvendësimin e Mauricio Pochettino me Jose Mourinho pas një fillimi të dobët të sezonit, gjërat nuk kanë shkuar mirë për londinezët dhe ata aktualisht zënë vendin e tetë në tabelë,

Kriza e Covid 19 – Çfarë Do Kompensojë Qeveria Që Familjet Të Përballojnë Shpenzimet

Qeveria shqiptare ka deklaruar që do të mbështesë të vetëpunësuarit, por edhe gratë e tyre. Foto:Flickr Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për të ngadalësuar përhapjen e virusit në popullatë. Të vetmet aktivitete që aktualisht operojnë janë ushqimoret,

Griezmann ka një dëshirë interesante te Barcelona

Antoine Griezmann ka thënë se e sheh të ardhmen e tij afatgjatë te Barcelona pasi tha se dëshiron fanellën me numrin shtatë. Ylli i Francës ka duruar një sezon të parë të vështirë në ‘Camp Nou’ që kur u bashkua për 120 milionë euro nga Atletico Madrid vitin e kaluar, duke shënuar vetëm tetë herë

Hithra të Njoma me Qumësht dhe Vezë – Receta e Shpejtë me Shije Fantastike

Shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me gatime të ndryshme shtëpie. Foto: Flickr Një recetë e lehtë, tipike pranverore me shije fantastike, e cila përgatitet shumë lehtë por të mrekullon me shijen e saj. Përgatitet në çdo kohë dhe është një recetë e pasur në vlera ushqyese dhe shije gjithashtu. Shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me

Shkaku i koronavirusit, Wimbledon pritet të anulohet

Shkaku i koronavirusit që ka kapluar botën, Wimbledoni në tenis pritet të anulohet. Nënkryetari i Federatës Gjermane të Tennis (DTB), Dirk Hordorff për Sky Sports ka theksuar se Wimbledon do të jetë ngjarja e radhës sportive që do të pezullohet. “Vendimi i nevojshëm tashmë është marrë. Wimbledon ka deklaruar se ata do të kenë një

Vitaminat që Duhet të Marrim për të Luftuar Koronavirusin

Vitaminë D, Vitamina C dhe Magneziumi sipas doktorit janë 3 elementet baze qe rrisin ne mënyre te  shkëlqyer fuqinë e imunitetit. Foto: Flickr “Vitamina D është një nga vitaminat më të rëndësishme për mirëfunksionimin e trupit të çdo njeriu’. Kështu pohon mjeku endokrinolog Dashamir Gjergji, i cili na njeh me rolin e jashtëzakonshëm që ka

Një mashtrimi i thjeshtë po merr kontrollin e dhjetërave llogarive WhatsApp

Përdorimi i aplikacioneve të komunikimit dhe rrjeteve sociale ka është rritur ndjeshëm gjatë periudhës së izolimit të COVID-19. Dhe asnjë platformë nuk ka parë rritje të madhe sa WhatsApp, përdorimi i të cilit u rrit me 40% në mbarë botën e në disa tregje edhe më shumë. Gjatë kësaj periudhe të paprecedent që po jetojmë,

Shtresa e ozonit ka funksion mbrojtës

Shtresa e ozonit ka funksion mbrojtës nga efektet e dëmshme të rrezeve diellore dhe veçanërisht atyre ultra violete UVB. Për çdo 1% të vlerës së hollimit të shtresës së ozonit stratosferik, ekspozimi ndaj dëmtimeve nga rrezatimi ultraviolet rritet nga 1.5 deri në 2 për qind. Disa nga efektet negative të shkaktuara nga dëmtimi shtresës së

Zhvillime të papritura, Milan po e transferon Shkodran Mustafin

Milan është në kërkim të një mbrojtësi të nivelit botëror. Calciomercato raporton sot se Milan është duket bërë përpjekej për ta transferuar yllin e Arsenalit, Shkodran Mustafin. E ardhmja e lojtarit të kombëtares së Gjermanisë me Arsenalin mbetet aktualisht në pikëpytje. Mustafi ishte i lidhur me një transferim në San Siro në janar, ndërsa një

A Fiton Trupi Imunitet Pas Shërimit nga Koronavirus

“80 përqind e njerëzve do të sëmuren lehtë dhe do të rikuperohen”. Foto: Flickr Në bazë të të dhënave të deritanishme, ekspertët besojnë se katër nga pesë persona të infektuar me COVID-19, do të shfaqin simptoma të një intensiteti mesatar në mos tepër të lehta për tu vënë re. “80 përqind e njerëzve do të

Huawei sjell P40, i pari për lidhje të qëndrueshme në 5G

Grupi i Biznesit të Konsumatorëve Huawei prezantoi për herë të parë serinë e re të telefonave inteligjentë HUAWEI P40 Pro +, HUAWEI P40 Pro dhe HUAWEI P40. Kjo seri karakterizohet nga teknologjia e përparuar e kameras duke shënuar një tjetër hap në fotografitë e shkrepura me celular dhe mundësitë e kapjes së videos. Seria HUAWEI

Paralajmëron i pari i UEFA-s: Sezoni mund të anulohet krejtësisht

Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin thotë se sezoni aktual i futbollit “ndoshta do të anulohet” nëse nuk mund të nis deri në qershor. Pandemia e koronavirusit ka pezulluar shumicën e ligave në të gjithë Evropën, ndërsa turneu i këtij viti në Euro 2020 është shtyrë për një vit tjetër. Autoritetet e futbollit shpresojnë të rifillojnë

Presidenti i FIGC: Juventusi, shembull për të gjithë sistemin

Presidenti i Federatës Italiane të Futbollit (FIGC) Gabriele Gravina ka vlerësuar Juventusin si “një shembull për të gjithë sistemin” për përgjigjen e tyre ndaj shpërthimit të koronavirusit. E gjithë skuadra e Juve dhe stafi trajnues kanë rënë dakord të marrin një ulje të konsiderueshme të pagave në mënyrë që të ndihmojnë klubin të mbetet financiarisht

Dybala rrëfehet për momentet e para me koronavirus: Ndjehesha i lodhur për vdekje

Paulo Dybala zbuloi se ndjehej i ”i lodhur për vdekje” pas vetëm pesë minutave stërvitje pas kontraktimit të koronavirusit. Por, sulmuesi i Juventusit këmbënguli që ai dhe e dashura Oriana Sabatini po ndjehen “mirë” pas dolën pozitiv. “Jam mirë, shumë më mirë pas disa simptomave të forta që kam pasur nja dy ditë më parë

Pogba surprizon: Duam të fitojmë trofe te Man Utd

Ylli i Manchester United, Paul Pogba tha se Djajtë e Kuq duan të rikthehen në rrugën e fitoreve dhe trofeve. Premierliga dhe sporti në të gjithë botën janë në gjendje të keqe për shkak të pandemisë koronavirus. Ka pasur më shumë se 33.900 vdekje globalisht, me mbi 720,200 raste të konfirmuara. “Qëndroni në shtëpi –

Inxhinierët e Mercedesit prodhojnë pajisje të re për frymëmarrje për vetëm katër ditë

Inxhinierët e ekipit të kompanisë Mercedes në kuadër të garës Formula 1, në bashkëpunim me profesorët e Universitetit të Londrës, kanë arritur ta prodhojnë një pajisje të re për frymëmarrje për vetëm katër ditë. Pajisja do të testohet klinikisht në Londër. Pajisja e fut ajrin në një maskë për t’i furnizuar mushkëritë e pacientit me

”Messi është më i mirë se Maradona”

Lionel Messi është më i mirë se Diego Maradona si 10-shi më i mirë argjentinas, sipas ish-yllit të Italisë, Antonio Cassano. Konsistenca e Messit për një periudhë kaq të gjatë e ka bërë atë lojtarin më të mirë që Argjentina ka prodhuar sipas Cassano, i cili u ka bërë thirrje tifozëve të Maradona që të

Përfaqësuesi i Futbollistëve jep alarmin e dhimbshëm: Futbolli për sivjet ka përfunduar

Damiano Tommasi, presidenti i Sindikatës së Futbollistëve në Itali, del hapur dhe jep alarmin se futbolli për këtë sezon mund të ketë marrë fund, duke parë edhe gjendjen alarmante të koronavirusit në Itali. “Tashmë kemi arritur në një pikë ku ndoshta duhet të marrim një vendim të rëndësishëm dhe në krahasim me javët e shkuara

Cavani befason të gjithë me klubin e ri

Drejtori sportiv i Boca Juniors, Jorge Bermudez ka shpresë se ylli i Paris Saint-Germain, Edinson Cavani do t’i bashkohet gjigantëve argjentinas “shumë shpejt”. Cavani është jashtë kontratës në qershor dhe uruguaiani ka qenë i lidhur me një largim nga PSG pas një tentative të dështuar në Atletico Madrid në janar. 33-vjeçari – golashënuesi më i