e-medial

Kasami nga Tearca: Parti të ndryshme u bashkuam për të ardhmen e Maqedonisë evropiane

Tearcë, 3 korrik 2020 (MEDIAL) – Në Tearcë të Tetovës tribunë me qytetarët mbajtën kandidatët për deputetë të Koalicionit “Mundemi”  të udhëhequr nga bartësi i listës në njësinë e gjashtë zgjedhore Bilall Kasami. Ai theksoi se  edhe pse në këtë koalicion  ka 25 parti të ndryshme të gjithë janë bashkuar për të ardhmen e Maqedonisë

Cavani gjithnjë e më afër Romës

Edinson Cavani është gjithnjë e më afër transferimit te skuadra e Romës. Ylli nga Uruguai, Edinson Cavani, tashmë lojtar i lirë, është duke kërkuar për një skuadër të re, pasi kontrata e tij me PSG ka skaduar. Sipas raportimeve të medieve italiane, Cavani është afër të arrijë marrëveshje me skuadrën e Romës. 33 vjeçari nuk

Foshnja 2 muajshe me Covid, mjekja pediatre: Momentalisht është mirë, s’ka siguri 100% që fëmijët e kalojnë më lehtë

110 fëmijë janë prekur nga koronavirusi që prej fillimit të pandemisë në vendin tonë. Aktualisht 25% e këtyre rasteve janë aktive. Gjeorgjina Kuli, shefja e infektivit të pediatrisë thotë për Ora News se ka pasur pak raste të rënda por asnjëherë nuk mund të flitet me siguri të plotë që fëmijët e kalojnë lehtë sëmundjen.

Erërat e fuqishme rrëzojnë shtyllat elektrike, 56 shtëpi mbesin pa rrymë në Prizren

Shiu e erërat e forta kanë shkaktuar dëme të mëdha në Prizren. Disa shtylla elektrike janë rrëzuar, duke rrezikuar banorët. Për të lënduar nuk është raportuar. Njëri nga banorët ka treguar se 56 shtëpi të lagjes Ortakoll kanë ngelur pa rrymë. ”Shtyllat të gjitha kanë qenë të lakuara, askush nuk vjen për të pa në çfarë

Si do të dukej bashkimi i dy Koreve, kostoja e të cilit proces llogaritet mbi 9 trilionë dollarë

Perspektiva e një unifikimi paqësor korean, sado e largët të duket, do të ishte një ngjarje historike që ia vlen të planifikohet. Ndërsa përgatitemi për më të keqen, duhet të shpresojmë për më të mirën. Kështu e fillon shkrimin e tij, Daniel Runde, në Nationalinterest, sipas të cilit, duke shpresuar për mjetet më të mira, ekziston

Afrikë, 400 elefantë ngordhin në mënyrë misterioze

Ngordhja misterioze e më shumë se 400 elefantëve në shtetet afrikanojugore kanë shtyrë nisjen e hetimeve për shkaqet e ngjarjeve. Autoritetet e republikës së Botsvanës, ku jetojnë rreth një e treta e të gjithë popullatës së elefantëve në Afrikë, njoftuan se kanë dërguar për analiza laboratorike në Zimbabve, në Afrikën e Jugut dhe në Kanada

Mickoski: Qëndrimi i VMRO-DPMNE-së për marrëveshjet me Greqinë dhe Bullgarinë është i pandryshuar

Shkup, 3 korrik 2020 (MEDIAL) – Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski  duke qenë mysafir në emisionin e sontëm “360 Gradë” në TV Alsat-M, në lidhje me marrëveshjet  që vendi i lidhi me Greqinë dhe Bullgarinë, tha se qëndrimi i partisë në lidhje me këto marrëveshje është i qartë. “Qëndrimi ynë  lidhur me  njërën  marrëveshje dhe

“Ismet Munishi i ka dhënë shumë ngjyra kampionatit”

Trajneri i njohur, Arbnor Morina, dhe ish-futbollisti i njohur, Xhevdet LLumnica, e kanë lavdëruar trajnerin e Ballkanit, Ismet Munishin, duke thënë se ai e bën më interesant Superligën e Kosovës. Ismet Munishi dhe skuadra e tij, Ballkani, kanë qenë protagonistë të këtij sezoni të Superligës dhe Kupës së Kosovës – duke arritur ta mbajnë kreun

Gafa e madhe e qeverisë shqiptare që detyroi BE të mos i rihapë kufijtë

Qeveria shqiptare ka bërë një gafë të madhe në menaxhimin e situatës së pandemisë COVID-19 dhe po e thellon atë duke lejuar të futen në vendin tonë turistë nga dy vende me valë të rëndë infeksioni, tha sonte mjeku Erion Dasho. Drejtor i Shëndetit dhe Inovacionit në Franfkfurt, Erion Dasho deklaroi se “Bashkimi Evropian na