e-medial

Shqipëria, Kosova dhe “PISA”

PISA” është shkurtesa për “Programin Ndërkombëtar të Vlerësimit të Nxënësve”. Vlerësohet si studimi më i madh ndërkombëtar për arsim dhe organizohet nga OECD, çdo tri vite. Ka në fokus performancat e nxënësve 15- vjeçarë, në prag të mbarimit të arsimit të detyrueshëm, në fushat kyçe lexim, matematikë, shkencë. Në çdo edicion të PISA-s, njëra nga

“Lotët e krokodilit, solidariteti i shtirur, dajaku…”, ish-ministri: Kush mendon se Rama preku fundin, rindërtimi është karta e re elektorale e tij

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani përmes një mesazhi plot ironi ka analizuar veprimet dhe qëndrimin e kryeministrit Edi Rama në këto ditë fatkeqësisë natyrore pas tërmetit shkatërrimtar që goditi vendin më 26 nëntor. Në një reagim në ‘Facebook’ Manjani thekson se të gjithë ata që mendojnë se ky është fundi politik i Ramës, gabohen. Sipas

Vasili kërkesë qeverisë: Hartoni një plan sanitar, zonat e prekura nga tërmeti kanë potencial epidemik. Kontroll shëndetësor të sëmurëve kronikë

TIRANË Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka dalë sot para mediave duke i kërkuar qeverisë hartimin e një plani sanitar që sipas tij është i vonuar për qarqet e prekura nga tërmeti. Ai tha se zonat e prekura kanë një potencial epidemik për shkak të nyjeve sanitare të dëmtuara apo rrjetit të ujit e kanalizimeve.

‘Hetim ndërkombëtar’, Berisha: Nëse do ishin inspektuar pallatet, s’do kishim viktima në Thumanë dhe Durrës

“Viktimat e Thumanës dhe disa nga të Durrësit mund të ishin të gjallë”. Kështu deklaron ish-kryeministri Sali Berisha sa i takon situatës së krijuar pas fatkeqësisë natyrore që goditi vendin, ku tërmeti mori 51 jetë njerëzish. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Berisha është ndalur tek tërmeti i 21 shtatorit, që shkaktoi dëme në banesa, që

Rama në Bratislavë për Presidencën e OSBE, korrigjon fjalimin, e porosit këshilltarët. Ja çfarë ndodh në zyrë

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Bratislavë ku Shqipëria merr sot presidencën e OSBE-së. Në videon e postuar prej vetë kryeministrit në profilin zyrtar të tij në “Facebook”, ai shihet në zyrë me këshilltarët e tij, teksa jep porositë e fundit për fjalimin që do të mbajë. Hapet dera e zyrës, “Përfaqësuesi special i zyrës së

“S’kemi detyruar askënd të japë lekë nga rroga”, Rama: Sot kalojmë vendimin, jo shpërblime e para për darka e valle

TIRANË Një tjetër vendim që miraton sot qeveria ka të bëjë me ndalimin e përdorimit të fondit të veçantë për vitin buxhetor për veprimtari social kulturore dhe shëprblime punonjësish. Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme tha se qeveria nuk ka detyruar asnjë punonjës të japë para me detyrim për familjet në nevojë por se

Rama porosit: Më 19 dhjetor të miratojmë ligjin e posaçëm për rindërtimin. Klauzolë për shpifjen në gjendjen e jashtëzakonshme

TIRANË Kryeministri Edi Rama ka kërkuar nga Ministrja e Drejtësisë dhe komisioni i Ligjeve brenda datës 19 dhjetor ligjin e posaçëm për rindërtimin pas tërmetit të fortë që goditi vendin më 26 nëntor, duke lënë 51 viktima, qindra të plagosur dhe mijëra të pastrehë. Në mbledhjen e sotme të qeverisë, Rama tha se do të

“Vëllezërve që iu bë atentati kushërinj të kreut të PS në Tepelenë”, denoncimi tek Berisha: Konflikti për pazare droge

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mbrëmë një mesazh të një qytetari dixhital, ku ky i fundit, duke marrë shkas nga ngjarja në Tepelenë ku u vra një person dhe u plagos vëllai i tij, tregon se droga dhe bixhozi në këtë qytet janë sheshit. Përmes një postimi në ‘Facebook’, qytetari i shkruan Berishës se dy

Tërmeti/ Rama: S’kemi fuqi punëtore për kantieret, do kërkojmë nga jashtë. Ja opsionet se ku do të ngrihen lagjet e reja në Tiranë

Për të nëntën ditë radhazi kryeministri Edi Rama ka mbledhur kabinetin qeveritar, pasi vendi po përballet me dëmet e shkaktuara nga tërmeti i fuqishëm që mori pas 51 jetë njerëzish dhe la mbi 700 të plagosur. Gjatë fjalës së tij kreu i qeverisë tha se pasi të mbyllet procesi i pastrimit, do të nisë puna

E pabesueshme, por e vërtetë! Fëmijët e fshatit në Klos shkojnë në shkollë me kamion kromi

Tetë fëmijët nga lagjja “Kodra e Kukës” të fshatit Plan i Bardhë, që mësojnë në shkollën anekse të fshatit Klos Katund në Bashkinë Klos, ende kanë problem transportin. Këta fëmijë vijojnë të rrezikojnë jetën, duke ecur në këmbë në rrugën nacionale disa kilometra. Fëmijët, që janë nga kopshti deri në klasën e pestë, nuk kanë

Jemi të tronditur

1.Jemi të tronditur. Të gjithë. Jemi të tronditur, me shpirt e me mendje. Të gjithë. Të tronditur në këto ditë para e gjatë Ditës së madhe në historinë tonë- Ditës së Flamurit kombëtar e shpalljes së Shqipërisë shtet. Të gjithë. Të tronditur për shkak të gjithë atyre viktimave, të gjithë atyre të plagosurve, të gjithë

Zgjedhja e kryeprokurorit dhe anëtarëve të KED, ambasadori Soreca: Reforma në Drejtësi, kryesore për integrimin

Menjëherë pas zgjedhjes së Kryeprokurorit të ri të Përgjithshëm, ka ardhur reagimi i parë ndërkombëtar. Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, shkruan në “Twitter” se mirëpret zgjedhjen e Olsian Çelës si kryeprokuror, si dhe zgjedhjen e anëtarëve të KED. Sipas tij, zbatimi i Reformës në Drejtësi është kryesor për rrugën evropiane të Shqipërisë. “Ne

“Tani këtu e kam merakun…”, Rama pret inxhinieren Luljeta Bozo, ja çfarë i kërkoi kryeministrit

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka pritur një takim eksperten Luljeta Bozon, e cila tha se edhe pse nuk i pëlqen të dalë në televizor, ajo e ka bërë këtë, me qëllim për të qetësuar njerëzit pas dramës së 26 nëntorit. Shefi i qeverisë  e falënderoi eksperten Bozo, ndërsa e përgëzoi rolin e saj që

AZHBR shtyn afatin për dorëzimin e aplikimeve, në kuadër të programit IPARD II

Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural dhe Autoriteti Menaxhues në Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural shpall shtyrjen e afatit për Dorëzimin e Aplikimeve, në kuadër të Programit IPARD II, nga Instrumenti i Ndihmës së Para-Anëtarësimit (IPA) për Zhvillimin Rural (IPARD) me qëllim zhvillimin e Sektorit Agro-Ushqimor për thirrjen e dytë, si më poshtë: 1.

“Jeni gërmadhat e…”, Rama i ashpër me deputetët e opozitës së re: Ju s’dini të flisni, jeni pasojat e tërmetit e opozitës jashtë

Me një gjuhë të ashpër dhe ironike, kryeministri Edi Rama i bëri thirrje opozitës parlamentare të mbajë me nder karrigen në Parlament dhe të mos bëhet si opozita jashtë, që sipas tij, thotë vetëm “vjedhje, vjedhje”. Duke iu drejtuar deputetëve opozitarë në Kuvend, Rama tha se shumica e tyre nuk dinë të flasin, ndërsa shtoi

“I padenjë, burracak, vodhi shtetin”, Agron Tufa kallëzon Spartak Brahon dhe Fatos Tarifën për fyerje e shpifje, zbardhet padia

Nga një vend i BE-së ku ka kërkuar azil politik, ish-drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit Agron Tufa padit në prokurori deputetin socialist Spartak Braho dhe ish-ambasadorin Fatos Tarifa pas deklaratave të tyre të bëra në një gazetë shqiptare. Në padinë e siguruar nga “BalkanWeb” nga të akuzuarit Fatos Tarifa

Gjendja e emergjencës pas tërmetit, Rama zbulon shifrën: 20 mld lekë është fondi nga buxheti, por…

Kur Shqipëria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për disa qarqe të vendit, të cilat u prekën nga tërmeti shkatërrimtar, kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur fondin fillesat që do të akordohet nga buxheti i shtetit për të përballuar situatën. Nga foltorja e Kuvendit kreu i qeverisë tha se buxheti angazhon një fond prej afro

Udhëzimi/ Denaj-Degës së Thesarit: Faturat e njësive të qeverisjes të paguhen deri më 15 dhjetor, asnjë procedurë prokurimesh me fonde publike

Ministrja e Financave Anila Denaj i ka dërguar një udhëzim Degës së Thesarit në kuadër të Emergjencave Civile pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. “BalkanWeb” ka siguruar udhëzimin në fjalë bëhet për sigurimin e fondeve për gjendjen e emergjencës. Denaj thekson se faturat e njësive të qeverisjes duhet të paguhen deri më 15 dhjetor dhe

“Nuk ka dëme strukturore në godinat shëndetësore” Manastirliu në Kuvend: Buxheti 2020, buxheti i rindërtimit pa cënuar shërbimet

“Buxheti i vitit 2020 është buxheti i rindërtimit të qendrave shëndetësore dhe spitaleve, pa cënuar shërbimet për qytetarët” –  Kështu u shpreh Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu gjatë fjalës saj në Kuvend. Manastirliu e nisi fjalën e saj me një falenderim për stafet mjekësore, duke bërë edhe një bilanc të situatës. “Sapo

Viktima të papërgjegjësisë politike

Për shkak të papërgjegjësisë së politikës nesër mund të jemi jo vetëm viktima të një fatkeqësie natyrore. Se sa të paaftë e të papërgjegjshëm janë treguar ata që na kanë udhëhequr e na udhëheqin e provojmë çdo ditë. Por rezultatet e testit PISA nuk japin shumë shpresë as për të ardhmen. Sistemi i korruptuar prodhon

Rumania dërgon autokolonë me ndihma për banorët e prekur nga tërmeti

Ka mbërritur ditën e sotme në pikën kufitare të Kapshticës një autokolonë me ndihma si çadra dhe pajisje të tjera mbështetëse nga Rumania. Ndërkohë në Rinas ka mbërritur një ekip prej 15 inxhinjerësh rumunë për të ndihmuar në vlerësimin sizmik të ndërtesave në qytetin e Durrësit. Lajmin për mbërritjen e ekipit të inxhinjerëve rumunë e

“2% e PBB për mbrojtjen” Pollo pyet qeverinë: Pse nuk u ftua Rama në mbledhjen e Trump? A ka gënjyer qeveria me shfrat?

Ish-deputeti i PD, Genc Pollo ka reaguar përmes një postimi në facebook, lidhur me takimin që Presidenti Amerikan Donald Trump me vendet anëtare të NATO-s që kanë plotësuar objektivin e shpenzimeve 2% të PBB për mbrojtjen. Referuar deklaratës së kryeministrit, se e ka plotësuar këtë shifër, Pollo shkruan se Presidenti Trump nuk e ka ftuar

Shorti për anëtarët e KED, Meta: Tani, e rëndësishme mbetet veprimtaria plotësisht transparente

Presidenti Ilir Meta ka reaguar përmes një postimi në facebook, lidhur me shortin e hedhur pak më parë për anëtarët e KED. “Pas një shorti tepër TRANSPARENT, tani më e rëndësishme mbetet veprimtaria plotësisht TRANSPARENTE dhe në respekt të ligjit e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi (KED) për vitin e ardhshëm.” shkruan Meta në postimin