e-medial

Mourinho me tri opsione para vetës, zgjedh yllin e Juventusit

Jose Mourinho raporton se preferon të nënshkruajë  me Alex Sandron e Juventusit, para  Danny Rose(Tottenham Hotspur) dhe Kieran Tierney(Celtic). ”Djajtë e Kuq” janë në kërkim të një mbrojtësi të krahut të majtë pasi që e ardhmja e Luke Shaw nuk është e sigurtë, transmeton Sovrani.info Sandro, Rose e Tierney janë opsionet për zëvendësimin e tij te

FOTO/ Të shtëna me armë në Shkodër, një i plagosur. Policia: Si ndodhi ngjarja

SHKODER- Të shtëna me armë janë regjistruar mbrëmjen e sotme ne Shkodër, ku për pasojë një person ka mbetur i plagosur. Ngjarja në fjalë ndodhi në afërsi të shkollës ‘Oso Kuka’. “BalkanWeb” mëson se i plagosuri, 48-vjeçarin Ridvan Kruja, është dërguar me urgjencë në spital, ndërsa ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Gazetari Senad Nikshiqi raporton

Jakup Krasniqi: Lista Serbe duhet të shpallet e jashtëligjshme

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës, Jakup Krasniqi ka thënë se Lista Serbe duhet të shpallet e jashtëligjshme për shkak se ajo deri më sot është treguar anti-kushtetuese. Sipas Krasniqit, shkelës i Kushtetutës është edhe Hashim Thaçi, pasi i njëjti disa herë ka deklaruar në Kuvendin e Kosovës se janë rregulluar marrëdhëniet me Serbinë. Krasniqi

Serbët lavdërojnë “FIT”-in, njësinë speciale të Kosovës, e krahasojnë me SWAT-in

Serbët lavdërojnë “FIT”-in, njësinë speciale të Kosovës, e krahasojnë me SWAT-in Mediat serbe kanë vazhduar edhe sot me trajtimin e aksionit të arrestimit të drejtorit të të ashtuquajturës zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. “Telegrafi” serb i ka kushtuar një artikull voluminoz njësisë “FIT” të Policisë së Kosovës, e cila në hallkën

Manchest United e dëshiron rikthimin e Ronaldos, ofron yllin e tyre plus para për të

Menaxheri i Manchester Unitedit, Jose Mourinho do të lejojë David De Gean që t’i bashkohet Real Madridit nëse në shkëmbin merr Cristiano Ronaldon. Gjithmonë në qendër të spekulimeve spanjolle të futbollit, Don Balon ka raportuar se trajneri portugez është i gatshëm të lirohet prej shërbimeve të portierit spanjoll në shkëmbim të parave dhe duke përfshirë

Më në fund e dimë përse shërben zorra qorre

Gjithë kohës kemi jetuar në lajthitje që zorra qorre nuk ka kurrfarë funksioni, mirëpo megjithatë natyra nuk gabon aq lehtë. Ja përse shërben zorra qorre. Disa shkencëtarë besojnë që dinë përse shërben zorra qorre, ndërkaq disa të tjerë mendojnë që ajo nuk ka kurrfarë funksioni. Mirëpo, shumë hulumtues konstatojnë që zorra qorre në të vërtetë

Video-lojrat më të mira të viteve ’80

/

Në vitet ’80, video-lojrat kanë pasur periudhën e tyre të artë. Pothuajse të gjithë luanin nëpër salla lojrash me prodhimet e momentit dhe kjo uri për video-lojra çoi edhe në prodhimin e konsolave të tipit Nintendo. Kompjutera si ZX Spectrum, Amstrad CPC, Commodore 64, NES apo Mega Drive të lejonin që video-lojrat t’i shijoje në

BE-ja fillon një plan për përmirësimin e infrastrukturës ushtarake

Komisioni Europian prezantoi sot një plan veprimi për të përmirësuar lëvizshmërinë e trupave dhe të pajisjeve ushtarake në kontinentin europian, në kuadrin e tensioneve në rritje me Rusinë. Objektivi i Brukselit është që të heqë përgjithnjë pengesat ligjore që pengojnë lëvizjet ushtarake ndërkufitare dhe për të përshtatur infrastrukturat rrugore dhe hekurudhore për transportimin e mjeteve

Procedim penal për “hoxhën” që ngacmonte femrat, KMSH: S’ka lidhje me fenë

Një ditë më parë emisioni “Stop” transmetoi skandalin e të ashtuquajturit hoxhë, Fatmir Lloçit, i cili me pretekstin e shërimit ngacmonte seksualisht gratë e vajzat që i shkonin në banesë. Sot Komisariati i Policisë Numër 2 në kryeqytet ka njoftuar nisjen e procedimit penal ndaj tij me akuzën e ngacmimit seksual, si dhe i ka

Vrasja në Gjakovë, gruaja e të ndjerit akuzon djalin e axhës se ia vrau burrin

Ishte tetori i vitit 2011, kur një person i panjohur qëlloi për vdekje, Mark Kqiren, para shtëpisë së tij në Brekoc të Gjakovës. Që nga atëherë, asnjë person nuk u dënua për këtë vrasje. Përkundër se tre ishin të dyshuar, hetimet ndaj tyre u mbyllen në vitin 2015. Por bashkëshortja e të ndjerit, Drita Kqira,

Hoxhaj: Kërcënimi i Vuçiqit me ushtri pasqyron bisedën e tij me Vladimir Putinin

Hoxhaj: Kërcënimi i Vuçiqit me ushtri pasqyron bisedën e tij me Vladimir Putinin Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se kërcënimi i Vucicit për ta dërguar ushtrinë në Kosovë pasqyron bisedën e tij me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. “Deklarata e Vucic e pasqyron bisedën e tij me Vladimir Putin. Vuçiq  nuk është Zoran

Biskota me limon

Këto biskota përgatiten lehtë dhe janë shumë të shijshme. Të përshtatshme për t’u konsumuar mes vakteve, të shoqëruara me kafe dhe çaj. Përbërësit: 500 gr miell për kek me shije limoni (paketim i gatshëm); 2 vezë; 1/3 filxhan vaj vegjetal; 1 lugë çaji ekstrakt limoni; 1/3 filxhan sheqer pluhur. Përgatitja: Nxehim paraprakisht furrën në 190

Dirk Nowitzki nuk dëshiron të pensionohet, kërkon të thyej rekordin e Kobe Bryantit

Dirk Nowitzki nuk e ka ndërmend të pensionohet edhe pas moshës 40-vjeçare. Basketbollisti gjerman ka pohuar se do të dëshironte që të paraqitet edhe në sezonin e ardhshëm të NBA-së. Lojtari ka njëzet vjet që luan për skuadrën e Dallas Mavericks, përkatësisht që nga viti i largët i 1998. Në këtë formë, shtatgjati do të

Shqiptari, kampion i Europës

Peshëngritësi Briken Calja ka marrë një rezultat spektakolar në kampionatin europian të peshëngritjes.Peshëngritësi shqiptar ka fituar medaljen e arit në stilin e shkëputjes. Calja realizoi të tre provat e tij dhe ngriti fillimisht peshën 141 kilogram, më shumë lehtësi. Më pas, shtangisti shqiptar ngriti edhe peshën 143 kilogram, për të vazhduar rivalitetin me italianin Zani.

Rama nuk harron ish-drejtoreshën e Tatimeve, Briseida Shehaj vihet në krye të…

TIRANË- Pas rreth dy viteve pa ndonjë post të lartë zyrtar, ish-Drejtoresha e famshme e Tatimeve Briseida Shehaj ka marrë një detyrë të rëndësishme nga kryeministri Edi Rama. Ajo është vënë në krye të Task-Forcës për Bregdetin, një strukturë që do të verifikojë të gjitha shkeljet që janë bërë me pronat në bregdet. Kreu i

Afrim Llabjani emërohet drejtor i Drejtorisë së Arsimit në Ferizaj

Me qëllim që të mos shkaktohet ngecje në dinamikën e punës dhe vakum institucional për të proceduar lëndët, pasditen e sotme kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu ka emëruar drejtorin e ri të Drejtorisë së Arsimit. Drejtor i ri i Drejtorisë së Arsimit është emëruar Afrim Llabjani. Siç njofton Komuna e Ferizajt, drejtori i

Policia e Kosovës: Rrena të mediave serbe, s’kemi humbur municion në veri

Policia e Kosovës përmes një njoftimi zyrtar ka mohuar raportimet e disa mediave serbe për “humbjen e municionit” të Njësisë Speciale gjatë aksionit të së hënës, kur u arrestua në veri Marko Gjuriq, shef i Zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë. Sipas njoftimit zyrtar, këto raportime janë të pavërteta. “Ashtu siç e kemi bërë

Pasi u deklasuan nga Spanja, Maradona ka një mesazh për Argjentinën

Kombëtarja e Argjentinës ka pësuar debakël në miqësoren e mbrëmshme ndaj Spanjës me rezultatin 6:1. Diego Maradona, është përpjekur të rrisë moralin e tifozëve të Argjentinës me një mesazh mbështetës në mediat sociale. “Në këtë moment gjithçka që mbetet është të përmirësohet skuadra, le ta bëjmë Argjentinën, si gjithmonë”, deklaroi ish-lojtari i Barcelonës në Instagram.

Vaksina e kancerit që i shëron 97% të tumorëve mund të jetë në dispozicion brenda një viti

Një vaksinë kundër kancerit e cila i ka shëruar 97 për qind të tumorëve të gjakut te minjtë do të testohet gjatë këtij viti edhe te njerëzit. Pacientët që do ta marrin këtë vaksinë, e cila i përmban dy ilaçe që janë të sigurta, nuk do t’iu nënshtrohen kimioterapisë, transmeton Telegrafi. Nëse rezultatet dalin pozitive

Skandali Cambridge Analytica, Facebook me masa shtesë për mbrojtjen e të dhënave personale

/

Facebook njoftoi sot se do të merrte masa shtesë për të mbrojtur më mirë të dhënat personale të përdoruesve të tij, pas skandalit Cambridge Analytica që goditi rrjetin e fuqishëm social. “Përveç njoftimeve të bëra javën e kaluar nga Mark Zuckerberg, kryeshef ekzekutiv i Facebook, ne do të marrim masa shtesë në javët e ardhshme

“Punon për qeveritë e majta në Shqipëri e Maqedoni”, nis hetimi ndaj George Soros

Nis tashmë hetimi ndaj miliarderit George Soros dhe Fondacionit të tij “Për një shoqëri të hapur”. Sipas asaj që raportojnë mediat e huaja, gjyqësori njoftoi sot se Organizata për Lirinë e Informacionit (FOIA) ka ngritur padi kundër Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) për të dhënat lidhur me financimin e tyre nga aktivitetet politike të