e-medial

Aksident në Austri, shoferi shqiptari në gjendje kritike për jetën

AUSTRI– Një shqiptar 50-vjeçar është plagosur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në qytetin Linz të Austrisë. Shqiptari ishte duke drejtuar kamionin e tij rreth orës 06:40, në drejtim të Linzit në rrugën B12 dhe është përplasur me një maune duke goditur rimorkion e saj. Nga aksidenti shqiptari 50-vjeçar është plagosur dhe është

Nga e mërkura fillon ngritja e temperaturave

 Në parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur së vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave të ajrit me origjinë nga Afrika Veriore të cilat nga e mërkurja do të përfshijnë edhe vendin tonë, duke ndikuar në rritjen e temperaturave në të dy vlerat

Liberalizimi i vizave, brenda gjashtë muajve

Ministria e Integrimit Evropian shprehet e bindur se procedurat për liberalizimin e vizave për Kosovën nuk do të marrin më shumë se gjashtë muaj kohë. Kjo Ministri pas ratifikimit të Demarkacionit me Malin e Zi vlerëson se kriteri i luftës kundër korrupsionit dhe të krimit të organizuar ka shënuar progres të madh, megjithatë thonë se

“Askush nuk mund të projektojë të ardhmen e rajonit pa Turqinë”

GAZIANTEP (AA) – Kryeministri i Republikës së Turqisë, Binali Yıldırım, ka deklaruar se askush nuk mund të projektojë të ardhmen e rajonit pa Turqinë, raporton Anadolu agency (AA). “Ndaluni në perëndim të Eufratit, mos kaloni në lindje të saj. Nuk ka një gjë të tillë. Nuk ka lindje apo perëndim për terrorin, është objektivi ynë

Nëna afgane bëhet studente para syrit të botës

Jahantab Ahmadi nuk ka dëgjuar kurrë për Facebookun deri para një jave kur është shpërndarë imazhi i nënës së tre fëmijëve teksa kujdesej për foshnjën e saj, ndërkohë që ishte duke marrë pjesë në provimin pranues në fakultet. Lajmet e mira erdhën shumë shpejt. Ajo kaloi provimin, duke iu afruar ëndrrës së saj për t’u

Rritet bilanci i viktimave nga zjarri në një qendër tregtare në Rusi, 37 të vdekur

SIBERI-Të paktën 37 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur nga zjarri në një qendër tregtare në Siberi, kanë njoftuar autoritetet ruse. Shkaku i zjarrit në qytetin Kemerovo, rreth 3,000 kilometra në lindje të Moskës, ende nuk është bërë i ditur. Agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS tha se 69 persona janë ende

Tritol lokalit në Burrel, policia jep detaje: U hodh nga dritarja e tualetit

BURREL– Policia ka dhënë detaje për shpërthimin që tronditi mbrëmjen e kaluar qytetin e Burrelit. Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur në lagjen ‘Partizani’ në një lokal bar kafe të marrë me qira nga S.L, 35 vjeç. Dyshohet se tritoli është hedhur nga dritarja e tualetit të lokalit. Shpërthimi ka qenë i fuqishëm, por fatmirësisht nuk

Mbahet “Java e arkivit të hapur”

Me rastin e 67-vjetorit të Arkivit të Kosovës, Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës, nga data 26-30 mars organizon “Javën e Arkivit të Hapur”, me ç ‘rast do të hapë dyert për publikun. Gjatë “Javës së Arkivit Hapur” të interesuarit kanë mundësinë të shohin për së afërmi punën dhe aktivitetet që bëhen në ambientet e

19 vjet nga masakra e Krushës së Madhe

19 vjet më parë, më 25, 26 dhe 27 mars në Kosovë ndodhi një nga masakrat më të mëdha të luftës. Në fshatin Krushë të Rahovecit u vranë e u masakruan më shumë se 240 persona, shkruan lajmi.net Nuk u kursyen as gratë e fëmijët, kurse mbi 800 shtëpi private u dogjën, prova të të

Mbi 60 për qind e fëmijëve në Kosovë kanë përjetuar dhunë në familje

Në Kosovë, Agjencia e Statistikave tha se mbi 60 për qind e fëmijëve të intervistuar kanë pohuar përvojat e dhunës fizike dhe psikologjike brenda mjedisit familjar. Përfaqësues të organizatave që merren me mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve në Kosovë shprehen të shqetësuar me këtë shkallë të përdorimit të dhunës ndaj tyre. Koalicioni i Organizatave

Ushtarët izraelitë bastisin një shkollë në Bregun Perëndimor

NABLUS (AA) – Dy nxënës palestinezë janë plagosur si pasojë e bastisjes së ushtarëve izraelitë ndaj një shkolle të mesme në qytetin Nablus të Bregut Perëndimor, raporton Anadolu Agency (AA). Njëri nga banorët e qytezës Burin ku ndodhet shkolla e mesme, Hitam en-Neccar në një deklaratë për AA ka thënë se ushtarët izraelitë së bashku

Prishet kaldaja, asfiksohen 3 anëtarë të një familje shqiptare në Itali

ITALI- Tre anëtarë të një familje shqiptarë në Itali kanë mbetur të asfiksuar për shkak të problemeve me kaldajën. Ngjarja ka ndodhur një natë më parë në në zonën Torre del Moro, ndërsa tre shqiptarët që kanë mbetur të asfiksuar janë të moshave 50, 53 dhe 74 vjeç, njoftojnë mediat italiane. Të tre shqiptarët u

Taksa për Rrugën e Kombit që nxiti reagime të shumta në Kosovë

Vendimi i qeverisë shqiptare që të vendoset taksë për të gjithë që kalojnë në Rrugën e Kombit, ka nxitur debat të madh sidomos në Kosovë. Kjo pasi kosovarë prijnë në listën e qytetarëve që hyjnë në shtetin shqiptar. Duke filluar nga deputetët, zyrtarët qeveritarë, e deri te qytetarët e zakonshëm kanë kritikuar këtë vendim, duke

Megjithatë, VW e mban gjallë “Bubën”

USA Today raporton se gjenerata aktuale e Beetlet, e prezantuar në vitin 2011, do të mbetet në prodhim për një të ardhme të parashikueshme, transmeton Koha.net. Ky njoftim është i bazuar nga një konfirmim i zëdhënëses të Volkswagen USA. “Prodhuesi gjerman nuk ka plane ta ndërpresë këtë model për Shtetet e Bashkuara”, ka konfirmuar përmes

Roshi bën rolin e kapitenit: Jap maksimumin për kombëtarën, nesër duam vetëm fitore

“Lojtari me më shumë ndeshje do të jetë kapiteni i ekipit kombëtar”, deklaroi Panucci në prag të fillimit të grumbullimit të Shqipërisë në Durrës, ndaj kjo e drejtë i takon Odise Roshit. Mesfushori fierak shoqëroi trajnerin italian në konferencën për shtyp në prag të takimit të nesërm miqësor dhe vlerësoi faktin që iu besua shiriti

Njerëzit në depresion përkeqësohen vetëm 3 ditë pasi lënë ushtrimet

Ndalimi i stërvitjes mund të përkeqësojë depresionin në më pak se tri ditë, sugjeron një hulumtim i ri. Në një përmbledhje të gjashtë studimeve që vlerësojnë ndikimin e ndërprerjes së ushtrimeve në të sëmurët e shëndetit mendor, rezultatet tregojnë se simptomat e tyre, të tilla si një humor i vazhdueshëm i ulët, shfaqet pothuajse menjëherë.

Silva largohet nga kombëtarja, për arsye personale

Mesfushori i Manchester City, David Silva është lejuar të largohet nga skuadra e Spanjës për arsye personale. 32-vjeçari startoi në barazimin 1-1 kundër Gjermanisë në Dusseldorf të premten, por nuk do të marrë pjesë në ndeshjen e së martës kundër Argjentinës në Madrid, shkruan GazetaBlic Silva ka humbur disa ndeshje në Premier League këtë sezon,

LAJMI I FUNDIT/ Shpërthim i fuqishëm tritoli në Burrel, alarmohen banorët

BURREL- Një shpërthim i fuqishëm me tritol ka ndodhur para pak minutash në qytetin e Burrelit. “BalkanWeb” mëson se shpërthimi ka ndodhur në lagjen ‘Partizani’ përballë shkollës “31 korriku” dhe ka krijuar panik tek banorët. Nga shpërthimi janë dëmtuar dyert dhe xhamat e disa objekteve përreth. Paraprakisht mësohet se nga shpërthimi nuk ka persona të

Mbahet “Java e arkivit të hapur” në 67-vjetorin e Arkivit të Kosovës

Me rastin e 67-vjetorit të Arkivit të Kosovës, Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës, nga data 26-30 mars organizon “Javën e Arkivit të Hapur”, me ç ‘rast do të hapë dyert për publikun. Gjatë “Javës së Arkivit Hapur” të interesuarit kanë mundësinë të shohin për së afërmi punën dhe aktivitetet që bëhen në ambientet e

Ekskluzive: Stefanoviqit dhe Vulinit iu ndalohet hyrja në Kosovë

Ministri i Brendshëm në Serbi, Nebojsha Stefanoviq dhe ai i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin kanë bërë kërkesë që të hyjnë në Kosovë ditën e nesërme. Por, lajmi.net nga burime të sigurta merr vesh se kjo kërkesë është refuzuar menjëherë nga institucionet e Kosovës. Lajmi.net mëson se Stefanoviq dhe Vulin nuk do të mund të hyjnë në

Fantastike, himni i flamurit të Kombëtarës Argjentinase me melodinë e ‘Despacito-s’

Këtë duhet ta dëgjoni – Himni i tifozëve argjentinas për “Rusi 2018”, me melodi të Despacito Një video simpatike që kanë krijuar tifozët e Argjentinës po qarkullon në internet. Kjo video është bërë në përkrahje të Kombëtares së Argjentinës, e cila do të paraqitet në “Rusi 2018” gjatë kësaj vere. Çfarë e bën këtë video

Zhegrova i lumtur për golin e tij të parë me Kosovën

Përfaqësuesja e Kosovë ka fituar mbrëmë në miqësoren ndaj Madagaskarit. Kosova fitoi ndaj Madagaskarit me rezultatin minimal 1-0, shkruan GazetaBlic Golin e vetëm në këtë takim e shënoi sulmuesi që debutoi me Kosovën, Edon Zhegrova. Para pak minutash, Zhegrova postoi një status në Facebook, ku falënderoi të gjithë për përkrahjen. ”I lumtur qe arritem ta

Rritja e kapaciteteve dhe privatësisë premtojnë një të ardhme të ndritur për Bitcoin

E ardhmja e Bitcoin do të bëhet më interesante. Këtë vit, si dhe vitet e ardhshme, priten shumë ndryshime teknike. Të gjitha këto zhvillime, sidomos ato në zgjerimin e kapaciteteve, do të kenë një impakt pozitiv në çmimin e monedhës kriptografike në një periudhë afatgjatë. Rritja e kapaciteteve Shumica e përdoruesve të monedhave kriptografike kanë

Nikolla jep një lajm të mirë për studentët dhe mësuesit shqiptarë jashtë shtetit

ITALI– Studentët e shqiptarë që studiojnë jashtë Shqipërisë dhe mësuesit që mbrojnë dhe zhvillojë gjuhën shqipe në komunitetin shqiptar, do të jenë të regjistruar në një regjistër kombëtar. Këtë e bëri të ditur ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla e cila ishte e pranishme në Modena të Italisë nga ku takoi komunitetin shqiptar dhe autoritet vendore.