e-medial

Formacionet zyrtare, Celta Vigo – Barcelona, pa Messin e Suarezin, ja rreshtimi i Valverdes

Portali “Sovrani” është medium që ofron informim të drejtë, të paanshëm dhe objektiv. Misioni ynë është informimi dhe edukimi i publikut me informacione të shpejta dhe të sakta. Qëllimi ynë është që lexuesit të gjejnë lajme nga mbarë hapësira shqiptare dhe që ndikojnë në përmirësimin e emancipimit shoqëror dhe kombëtar. Vizioni ynë është që qytetari

Shkencëtarët afër për të zbuluar vaksinën kundër HIV

Shkencëtarët janë duke iu afruar zbulimit të një vaksine parandaluese afatgjate të HIV, sugjeron kërkimet e reja. Një injeksion i vetëm mbrojti majmunët kundër një versioni të virusit për të paktën 18 javë, duke sugjeruar se ky injeksion mund t’iu ofrojë njerëzve imunitet për disa muaj. Njerëzit me rrezik të lartë për t’u infektuar, siç

Inter – Cagliari, formacionet zyrtare

Portali “Sovrani” është medium që ofron informim të drejtë, të paanshëm dhe objektiv. Misioni ynë është informimi dhe edukimi i publikut me informacione të shpejta dhe të sakta. Qëllimi ynë është që lexuesit të gjejnë lajme nga mbarë hapësira shqiptare dhe që ndikojnë në përmirësimin e emancipimit shoqëror dhe kombëtar. Vizioni ynë është që qytetari

ZTE nuk mund të blejë më çipe të Qualcomm

Departamenti amerikan i tregtisë ka deklaruar se do të ndalojë eksportet drejt prodhuesit kinez të smartfonëve ZTE. Kjo do të thotë që kompanitë amerikane si Dolby dhe Qualcomm nuk do të jenë në gjendje të eksportojnë pjesët e tyre për ZTE për një periudhë kohe 7 vjeçare. Humbja e Qualcomm është shkatërruese për këtë kompani

Human Care me aktivitete për shëndetin oral

Organizata “Human Care” ka realizuar aktivitete në kuadër të projektit “Vetëdijesimi i grave rreth kancerit të gjirit dhe teknikave të vet kontrollimit” dhe “Edukimi i mbajtjes së higjienës trupore dhe orale” tek fëmijët me klasë të përziera me komunitete në Komunën e Fushë Kosovës”. Përmes këtij projekti synohet të rritet vetëdija tek fëmijët për rëndësinë

Ambasadorja e BE i dorëzon Ruçit progres-raportin e KE për çeljen e negociatave

TIRANE– Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi priti sot në një takim Ambasadoren e Delegacionit të BE-së në Shqipëri, Romana Vlahutin, e cila i dorëzoi progres-raportin e KE-së, ku rekomandohet çelja e negociatave të Shqipërisë me BE-në. Pas dorëzimit të raportit Vlahutin u shpreh se: “Sot është një lajm i mirë për Shqipërinë, pasi KE-ja, ka

Ky është raporti i progresit i plotë për Kosovën

Komisioni Evropian sot ka publikuar Raportin  e Progresit për vendet e Ballkanit Perëndimor. Me këtë rast, përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë se çdo shtet është vlerësuar në bazë të meritave të veta. Sipas raportit të progresit, Shqipërisë dhe Maqedonisë i është hapur rruga për të

Gazetari serb e pyet Haradinajn nëse e ka vrarë ndokënd në luftë: Kjo është përgjigjja e tij

Gazetari serb e pyet Haradinajn nëse e ka vrarë ndokënd në luftë: Kjo është përgjigjja e tij Gazetari serb e pyet Haradinajn nëse e ka vrarë ndokënd në luftë: Kjo është përgjigjja e tij Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë të dhënë për “happytv” serb, ka folur për çështje të ndryshme, që përfshijnë

Apple ka një iPhone X sekret

Ky iPhone misterioz nuk është përmendur asnjëherë nga Apple dhe është zbuluar përmes disa dokumenteve, që tashmë janë të hapura. Vitin e kaluar Apple zbuloi iPhone X, telefonin më i shtrenjtë dhe më i fuqishëm se kurrë. Ai është në ngjyrat e zakonshme, argjendtë apo hirtë, por ka dhe një model të tretë sekret gjithashtu.

Megjithatë City mund të mos bëj fare merkato, kjo është arsyeja

Javë e rëndësishme për strategjitë e Manchester City-t në merkato. Klubi anglez, i saposhpallur kampion në Premier League, sipas “Telegraph”, rrezikon të ndëshkohet nga FIFA me pezullim të merkatos për dy sesione, për shkak të parregullsive në blerjen e talentit argjentinas Benjamin Garre në vitin 2016. Futbollisti firmosi kontratë vetëm një ditë pasi kishte mbushur

SHBA, mami gorillë mbulon më të puthura këlyshin e saj, pamjet pak orë pas lindjes

SHBA-Emri i saj është Moke dhe është këlyshi i parë i gorillës, që lind në nëntë vitet e fundit në Smithsonian’s National Zoo and Conservation Biology Insttitute të Washington. Në këtë video të shpërndarë nga institute shihet mami i këlyshin, Calaya, një ekzemplare 15 vjeç, teksa përkëdhel dhe mbulon me të puthura këlyshin e saj,

Tragjike në Tiranë/ Humb jetën 21-vjeçarja, shkon në spital në gjendje të rëndë

TIRANE – Një vajzë e re ka humbur jetën ditën e sotme pasi ka shkuar në gjendje shumë të rëndë në spital. Sipas policisë 21-vjeçarja ishte vetëhelmuar me fostoksinë në banesën e saj në Tufinë. Shtetasja me inicialet M.L., nuk ka mundur të mbijetojë as pas ndërhyrjes së mjekëve. Njoftimi i policise: Më datë 17.04.2018, në fshatin

Haradinaj: Kamenica, shembull i mirë i një jete të integruar!

“Kamenica ka dëshmuar një vetëdije të ngritur qytetare dhe këtë e tregon edhe fakti se shkalla e incidenteve në këtë Komunë është tejet e ulët”, kështu tha Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj pas vizitës që bëri në Komunën e Kamenicës, ku u prit nga Kryetari i kësaj Komune, Qëndron Kastrati me bashkëpunëtorë. “Ardhja

Mesazhi i shefes së BE-së për opozitën: Mendoni dy herë para se të shkoni në zgjedhje

Mesazhi i shefes së BE-së për opozitën: Mendoni dy herë para se të shkoni në zgjedhje Në kohën kur LDK-ja dhe VV-ja po dëshirojnë zgjedhje parlamentare, kanë ardhur reagimet edhe nga BE-ja. Pas publikimit të Raportit të Progresit shefja e BE-së në Kosovë, Natylia Apostolova ka mbajtur një konferencë për media. Ajo foli edhe për

Bregu Perëndimor, sulm racist nga kolonët hebrenj

NABLUS (AA) – Në qytetin Nablus i cili ndodhet në Bregun Perëndimor nën pushtim, kolonët hebrenj kanë dëmtuar një numër të madh të automjeteve të palestinezëve, si dhe kanë shkruar slogana raciste në automjete dhe mure, raporton Anadolu Agency (AA). Kryetari i Kuvendit Luben esh-Sharkiyye, në jug të qytetit Nablus, Samir Avis, në një deklaratë

Van Dijk – Kloppit: E dua këtë qendërmbrojtës përkrah meje

Virgil van Dijk e ka këshilluar trajnerin Jurgen Klopp të nënshkruajë me yllin e Ajaxit, Matthijs de Ligt, transmeton Sovrani.info. Ka qenë vetëm një mbrojtës i ri që thuhet se kërkohet nga të gjithë gjigantët e mëdhenj në Evropë.  Holandezi 18-vjeçar do të jetë i kërkuari i madh këtë verë, por shanset e Liverpoolit për të

BE detyron rrjetet sociale të “dorëzojnë” mesazhet e terroristëve

/

Komisioni Europian po tenton të detyrojë kompanitë teknologjike, pavarësisht vendit ku i kanë selitë e tyre në Bashkimin Europian, të dorëzojnë “e-mail”-e, mesazhe SMS apo komunikimet në aplikacione të ndryshme të të dyshuarve për terrorizëm brenda pak orësh pas një urdhri gjyqësor. Sipas këtyre planeve, gjykatësit në cilindo vend anëtar do të kenë mundësi të

Gjeneral Parllaku, një legjendë në kufirin e dy kohëve

HALIL RAMA Në kohën tonë moderne të globalizmit, nuk bëhet fjalë për legjenda. Megjithatë, ato ekzistojnë, pavarësisht heshtjes dhe indiferencës së opinionit publik. Një protagonist me një jetë të jashtëzakonshme është pa dyshim gjeneral-lejtënant Rrahman Parllaku, i cili sot (17 prill) bëhet 99 vjeç. Është fat për një komb si i yni të ketë një

Tragjedia e “mendjeve të mbylluna”

SAMI REPISHTI, PH.D.* Në kujtimet e tij, historiani i ndjerë Arben Puto tregon se gjatë demonstratave studenteske të 8 Dhjetorit 1990, në nji vizitë tek e motra, Nefo Myftiu, bashkëshorte e kriminelit Manush Myftiu, -ish-kryetar i Komisionit për Internimet e familjarëve të personave të arratisun, kryesisht fëmijë, gra e pleq,- ajo e priti me britma

Kthehet dueli, Juventus – Real Madrid

Inter, Juventus, Milan dhe Roma kanë bërë të ditur kalendarin për ndeshjet miqësore që do të zhvillohen  gjatë verës. Shumica e ndeshjeve zhvillohen në SHBA. Interi ka caktuar ndeshje me Sevillan, Chelsea dhe Atletico Madridion. Juventus të gjitha ndeshjet do t;i zhvillojë në SHBA kundër klubeve të mëdha si Bayern Munich, Benfica dhe Real Madrid.

Portali i studentit në Universitetin e Tiranës nuk funksionon, radhë të gjata në sekretari

Nga Rashela SHEHU Sistemi informatik në Universitetin e Tiranës nuk funksionon prej muajit korrik te vitit te kaluar. Studentet pohojnë se jane te detyruar ti drejtohen sekretarive per regjistrimin ne provime apo per tu njohur me notat, çka krijon jo pak herë radhë të gjata. Sistemi informatik në Universitetin e Tiranës ju ofronte studentëve një sërë shërbimesh

Kronologji kuriozitetesh në Kosovë

Sikur Kosova të ishte një vend në mes të shteteve të Afrikës do të mendohej se atje mbretëron një aparteid i pa parë jo vetëm sundimi por në të gjitha sferat e jetës! Që nga ardhja ne krye të shtetit të këtij koalicioni qeverisës, koalicion me parti e mini parti vetëm edhe me nga një antar