e-medial

Ky është vetëm fillimi

Kjo cka po shihni keto dite eshte vetem fillimi. Kjo qeveri, keta njerez, nuk do te ndalen. Do te shpifin kunder gazetareve, do t’i shantazhojne gazetaret, do t’i sulmojne gazetaret, do te montojne skandale ndaj gazetareve. Qellimi final i tyre eshte qe te deligjitimohen dhe dehumanizohen ata, qe pastaj procesi i nenshtrimit te shoqerise te jete me i lehte per ta. Qe ata dhe publiku te komunikojne pa filtera qe propaganda qeveritare te shkoje e pafiltruar deri ne familjen e fundit.

Kete film e kemi pa edhe ne vende te tjera. Disa vazhdojme edhe sot e kesaj dite t’i shohim. Erdogani ne Turqi, Putini ne Rusi, Trumpi ne Amerike, Bolsonaro ne Brazil, Duterte ne Filipine dhe me i vogli por jo per nga ilustrimi Edi Rama ne Shqiperi Krejt keta, pasiqe e kane shtypur opoziten i jane turrur mediave. I kane quajtur agjente te huaj, i kane quajtur te korruptuar, i kane quajtur armiq te popullit.

A e keni pyetur veten ndonjhere nese ka shpifje dhe gazetari te keqe ne Gjermani, Britani te Madhe, Itali dhe ne vende te tjera sikur keto? Sigurisht qe ka, por kryeministrat e ketyre vendeve, ministrat e tyre, nuk u bejne thirrje policise me troktire ne dyer te mediave. Edhe neseeee ndonjehere nje gje e tille ndodhe te behet, ka unitet te shoqerise per me e denu ate akt.

Themelet e demokracise se Kosoves nuk jane aq te forta sa per t’i rezistuar agresionit politik, sic ishte fjala ne Amerike. Themelet tona jane edhe me te dobeta se ato te Turqise dhe Hungarise, prandaj jemi te rrezikuar seriozisht. Nuk jemi na gazetaret te rrezikuar, jeni ju qytetaret te rrezikuar. Nuk po flas per rrezik akut, por per rrezik afatgjate.

Keshtu qe, Albin Kurtit ia keni dhane krejt cka ai ka kerku. Ia keni dhane 50 perqind. Ia keni dhane shumicen e Kuvendit. Mos ia jepni edhe te drejten me qene kryeredaktor i Kosoves. Kjo e demton ate, ju demton ju, e sigurisht edhe ne. Mos i besoni Atij, qe Ai me i caktu kufinjte e lirise se shprehjes. Mos i besoni Atij, qe Ai me tregu cila media eshte e mire e cila nuk eshte, cila eshte profesionale, e cila nuk eshte.

A e keni pa: Mimoza Kusari, shefe e Grupit Parlamentar te LVV’se, ka aktakuze per shitje te distribucionit, sepse ka qene pjese e qeverisjeve te kaluara, ka qene pjese e qeverive te PAN’in, mirepo kur ajo e veshe petkun e LVV’se ajo eshte e mire, eshte e amnistuar. Gazetaret jane armiq te popullit, sepse gjate ketyre 20 viteve rruget e jetes se tyre jane lidhur me parti te tjera.

Sipas LVV’se e vetmja menyre per me e shpetu koken eshte nenshtrimi. Eshte antaresimi. Eshte berja propgande per ta. Atehere, edhe nese je Fatmir Sheholli, ti je i paster, ti je i amnistuar.

Te dashur miq, mediat nuk jane organizata perfekte. Ka edhe ne mesin tone disa qe jane me te mire, e disa te tjere qe jane edhe me te mire. Por nese LVV dhe propagandistat e tyre mendojne qe keto media ekzistojne vetem fale korrupsionit te PDKLDKAAKNISMA, atehere le ta ndalin ate korrupsion dhe ta shohim a do te ekzistojne ato media.

Sigurisht qe do te ekzistojne. A e keni pa qysh Express dhe T7 kane qene shume te mira ne vitin 2019, kurse ne vitin 2020 shume te keqija? Te njejtit njerez andej e kendej, te njejtat burime te financimit, mirepo fakti qe jau kemi prishe tymin e duhanit kur ishin ne qeveri ne ato 50 dite e prishi romansen. Pra, nuk ka kurrgjo fisnike tek LVV. Cdo gje eshte personale.

Boll ka pushtet LVV, mos i jepni edhe ma shume. Asnje shoqeri nuk eshte zhvilluar duke e glorifiku individin, duke krijuar kulte. Albin Kurti, le te me falin besimtaret, eshte vetem nje njeri, mirepo nese shkojme pas logjikes se militanteve ne ne fund do te detyrohemi qe foton e tij ta kemi ne ekran te televizorit, pa marre parasysh se cfare ka ne program.

Tifozët reagojnë pas ndeshjes Gjilani – Llapi

Superliga e Kosovës në futboll sot solli dy superduele.

Timonieri i Gjilanit, Ismet Munishi, sot mori humbjen e parë me ekipin që nga ardhja e tij në krye të gjilanasëve, dhe kjo humbje erdhi nga skuadra e Llapit.

Në fund të kampionatit të Kosovës, gjithmonë nga tifozët ka mendime të atilla, rreth prapaskenave të mundshme për ndeshje të caktuara, dhe edhe takimi Gjilani – Llapi nuk mbeti pa u parë si i kurdisur. Kjo ndeshje sipas tifozëve gjilanas është e shitur.

Faqja zyrtare e klubit të Gjilanit është vërshuar nga komentet se ndeshja ishte e kurdisur, shkruan insporti.

“Oj federatë çeli sytë sa dallaveret janë tu t’u bo”

“Në qët lojë sot ka pasë dallavere” – këto ishin vetëm disa nga komentet e tifozëve në faqen zyrtare të ekipit të Gjilanit.

Hithra me limon, trajtimi natyral kundër anemisë

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Simptomat e anemisë përfshijnë lodhjen, rënien e flokëve, takikardinë e të tjera.

Ilaçet dhe kurat farmaceutike janë të shumta. Por duhet të keni kujdes nga suplementët e hekurit.

Kujdesi nis duke mësuar më shumë për efektet anësore të këtyre suplementëve.

Hekuri shkakton oksidim në organizëm që sjell probleme në tretje.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, për të parandaluar një problem të tillë duhet të rrisni konsumin e ushqimeve të pasura me hekur siç janë barishtet, bishtajoret, panxhari, majdanozi e të tjerë.

Nëse preferoni të konsumoni suplementë, sigurohuni që të përmirësoni përthithjen e këtij minerali duke e shoqëruar gjithmonë me ushqime të pasura me vitaminë C.

Pas diagnostikimit dhe medikamenteve të rekomanduar nga mjeku, ju rekomandojmë të përdorni edhe këtë kurë natyrale me hithër dhe limon.

Kjo kurë me dy përbërës do t’ju mundësojë të parandaloni dhe trajtoni aneminë në mënyrë natyrale.

Hithra është e pasur me vitamina dhe minerale, ndër të cilat veçojmë hekurin.

Ajo ka aftësi të përmirësojë tretjen dhe të pastrojë gjakun. Limoni është gjithashtu i fuqishëm në pastrimin e organizmit dhe në përthithjen e ushqyesve.

Limoni është i pasur me vitaminë C, që siç e thamë më lart ndihmon në përthithjen e hekurit nga ushqimet.

Kura me hithra dhe limon kundër anemisë

Duke parë vlerat e këtyre dy përbërësve, vjen natyrshëm ideja e bashkimit të tyre në një kurë të vetme kundër anemisë.

Përbërësit:

5 lugë gjelle me gjethe të thara hithre. Mund të përdorni edhe gjethe të njoma.

Lëngu i një limoni

1 litër ujë

Përgatitja:

Ziejeni ujin në një tenxhere.

Kur sapo të ketë marrë valë, hiqeni nga zjarri dhe shtoni hithrën e thatë.

Mbylleni kapakun dhe lëreni hithrën të tretet në ujë për 5 minuta.

Më pas kullojeni lëngun, shtoni lëngun e limonit dhe nëse dëshironi pak mjaltë.

Nëse keni gjethe të njoma, atëherë ziejini bashkë me ujin.

Këtë pije mund ta pini përgjatë ditës por jo gjatë vakteve.

Për shembull, mund të pini një gotë me stomak bosh, një paradite dhe një pasdite.

Pija duhet konsumuar për 15 ditë për të shtuar nivelet e hekurit dhe për të parandaluar aneminë.

Pas këtyre dy javëve, kufizojeni pirjen e lëngut në një gotë në ditë.

Mos harroni të bëni limonin pjesë e vakteve tuaja për të përmirësuar përthithjen e hekurit.

Majdanozi i freskët është gjithashtu një barishte që duhet ta konsumoni, sepse përmban edhe hekur edhe vitaminë C.

Guardiola u shpreh mjaft i irrituar

Skuadra londineze, Chelsea ka arritur ta eliminojë skuadrën e Pep Guardiolas nga FA Cup.

Pas ndeshjes, tekniku spanjoll, Pep Guardiola u shpreh mjaft i irrituar teksa u mundua t’ja linte fajin kalendarit të ngjeshur të ndeshjeve dhe u justifikua me faktin se City kishte 4 vite rresht që arrinte në një finale kupe, por askujt nuk i kishte bërë përshtypje.

“Çfarë mund të them? Kishim dy ditë e gjysmë për të rikuperuar sfidën ndaj Çelsit dhe për të luajtur jashtë duhet të udhëtonim, ishim në tren për tre orë dhe na ndaluan dhe një orë tjetër.

Të gjithë meritonin të luanin, mos thoni që nuk i kushtojmë vëmendje, kur kjo skuadër arriti në katër finale radhazi në kupën Karabao. Thjesht thoni se e humbëm ndeshjen dhe kur humb një ndeshje të gjithë të vërsulen, por është një veprim i dobët. Kur City arriti të shkonte në katër finale të kupës Karabao ju nuk i kushtuat vëmendje’’, e mbylli fjalën e tij Pep Guardiola.

Turi në 9 qytete, Basha mbërrin në Tropojë para mesnate: Zoti ju bekoftë, votoni ndryshimin

Në emër të simbolikës së numrit 9, që përfaqëson Partinë Demokratike në fletën e votimit, kreu i PD Lulzim Basha përmbylli sot një tur në 9 qytete të Shqipërisë të nisur që prej orëve të mëngjesit në Sarandë.

Basha mbërriti në Tropojë pak pas orës 23:00 ku u prit në mbështetës të shumtë pavarësisht reshjeve të shiut. Ai deklaroi se takimet do të vijojnë sërish nesër në orën 09:00, duke falënderuar tropojanët për mikpritjen e ngrohtë.

“Nuk kemi nevojë për mikrofon dhe as për altropolantë në Tropojë. E kam nisur ditën në Sarandë dhe prapë nesër në 9 në mëngjesit nga Tropoja. Ju falënderoj nga zemra për këtë mikpritje.

Sot ka qenë një ditë e veçantë. 9 qytete, numri 9 për ndryshim. Dhe nesër në orën 9 prapë së bashku. Zoti ju bekoftë ju”, tha Basha.

Covid-19: Aktiviteti fizik dhe lëvizja parandalojnë rrjedhën e rëndë të sëmundjes

Një mënyrë jetese pasive dhe sedentare shton rrezikun që në rast infektimi me Covid-19 të sëmurët ta kalojnë sëmundjen rëndë e madje të vdesin prej saj.

Sipas një studimi të botuar në Revistën Britanike të Mjekësisë Sportive, për të cilin studiuesit ekzaminuan rastet e pothuajse 50,000 pacientëve të infektuarve me korona në SHBA, një mënyrë jetese pasive dhe sedentare shton rrezikun që në rast infektimi me  Covid-19 të sëmurët ta kalojnë sëmundjen rëndë e madje të vdesin.

15 përqind e pacientëve të ekzaminuar thanë se kishin 0 deri në 10 minuta aktivitet fizik në javë, rreth 80 përqind kishin një lloj aktiviteti nga 11 deri në 149 minuta në javë, dhe 7 përqind thanë se kishin një aktivitet fizik prej më shumë se 150 minuta në javë, raporton Dw.

Nga studimi rezultoi se njerëzit që të paktën dy vjet para infektimit kanë pasur pak aktivitet fizik, kanë 73 përqind më shumë gjasa që të kenë nevojë për trajtim në spital apo për trajnim në pavionet e reanimancionit dhe 32 përqind më shumë rrezik që të vdesin prej Covid-19, sesa pacientët fizikisht aktivë.

Madje sipas studimit mungesa e lëvizjes përbën një rrezik dukshëm më të lartë për rrjedhën e sëmundjes sesa, për shembull, pirja e duhanit, mbipesha ose tensioni i lartë.

Barcelona e fundos Athletic Bilbaon, fiton Kupën e Mbretit

Barcelona ka arritur ta fitojë titullin e parë këtë edicion. Katalunasit triumfuan në finalen e Kupës së Mbretit ndaj Athletic Bilbaos me rezultat bindës 4:0.

Pjesa e parë përfundoi pa gola përkundër dominimit pothuajse absolut të ekipit të Koeman.

E dyta, përvec dominimit, pati edhe gola të shumtë për Barcelonën, kater gjithsej.

Goleadën e nisi Griezmann në minutën e 60-të, për ta vazhduar De Jong tre minuta më vonë.

Më pas, ishte Messi “show”. Fillimishtm ai realizoi në minutën e 68-të pas një aksioni që e nisi vet dhe e përfundoi më pas në mënyrë fantastike.

Goli i dytë i Messit sonte erdhi pas vetëm katër minutave. Ai pranoi një asist nga Alba dhe në stilin e tij u tregua mjaft i saktë.

Kështu, Barcelona e fiton titullin e parë këtë edicion, teksa është në garë edhe për titullin në La Liga.

Njëherit ky është titulli i parë për Ronald Koeman si trajner i Barcelonës. 

Pesë protestues të vrarë në Bangladesh

Të paktën pesë vetë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në Bangladesh pasi policia hapi zjarr ndaj një turme punëtorësh që protestonin për të kërkuar paga të papaguara dhe rritje page në një termocentral të mbështetur nga Kinezët, thanë zyrtarët dhe policia, raporton TheGuardian.

Policia hapi zjarr pasi rreth 2,000 protestues filluan të hidhnin tulla dhe gurë ndaj oficerëve në vendin e ndërtimit të fabrikës me qymyr në qytetin jug-lindor të Chittagong, i tha Reuters zyrtari i policisë lokale Azizul Islam.

Katër protestues vdiqën në vendin e ngjarjes dhe një tjetër vdiq në spital, tha ai.

“Ne po përpiqemi të kontrollojmë situatën,” tha Islami, duke shtuar se të paktën gjashtë oficerë policie ishin midis të plagosurve.

Burimi: Ndërkombëtarët nuk duan rrëmujë para 25 prillit, mund të kemi edhe një koalicion PD-PS

Në një intervistë në RTV Ora, gazetari Genc Burimi u shpreh se kush do ta marrë pushtetin në Shqipëri negociata do të merren, por nuk duhet një rrëmujë në vendin tonë.

Sipas Burimit, publikimi i të dhënave personale është diçka e pafalshme dhe s enë vendet evropiane për diçka të tillë merr së paku 3 vite burg.

Burimi: Kjo drejtësi aktuale po tregon se nuk është aq e pavarur se duam ne. Nuk pres ndonjë gjë para zgjedhjeve. Kush do ta marrë pushtetin në Shqipëri negociata do të merren, por nuk duhet një rrëmujë në vendin tonë. Nga ana tjetër një qeverisje PD-LSI nuk shihet me një sy të mirë nga SHBA. Prandaj dhe Rama i thotë ndahu nga Meta. Besoj se edhe ata e shohin se rezultati do të jetë shumë i ngushtë. Kjo do të thotë se mund të kemi një rrëmujë në vend sepse palët nuk pranojnë rezultatin. Prandaj duhet që këto zgjedhje të kalojnë në qetësi. Prandaj edhe ambasadorja amerikane nuk po flet për të dhënat private se është diçka që nuk ndodh me një kompani private këtu në Francë ji më me shtetin. Në Evropë nuk të falin, me Kod Penal ha 3 vite burg.

Partitë në vendin tonë janë pro-amerikane dhe kjo gjë është shumë e mirë. Ndryshe nga shumë vende që nuk e kanë këtë. Mund të kishim edhe një koalicion PD-PS në mënyrë që reformat të ecnin para në shumë aspekte. Në vend, nuk ka ndarja ideologjike mes partive, sepse kalojnë nga njëra anë te tjera e spektrit. Unë nuk shoh një tryezë të partive ku Basha dhe Rama të shpjegojnë programet e tyre. Këtu në Francë ka debate të përjavshme. Kjo tregon se nuk janë në gjendje që t’i mbrojnë programet e tyre partiake.

Burmi shtoi se e sheh si diçka të pëlqyeshme nga fakto ndërkombëtar një qeveri afatgjatë PD-PS. Mund të ndodhë që PS mund të formojë e vetme qeverinë.

Burimi: Unë e shoh si diçka të pëlqyeshme nga fakto ndërkombëtar një qeveri afatgjatë PD-PS. Mund të ndodhë që PS mund të formojë e vetme qeverinë, por të jemi të sigurt që opozita nuk e pranon një fitore të PS-së dhe do të nxjerrin gjithë histori të ndryshme. Nëse pranohet humbja Bash duhet të pranojë humbjen dhe të largohet nga partia. Por mund të ndodhë edhe që opozita të fitojë zgjedhjet.  

Nuk pinë alkool dhe kanë mëlçinë si alkoolistët

E pabesueshme, por një nga arsyet qëndron tek ëmbëltuesit që përdoren në ushqim.

Sipas hulumtimit të fundit, sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike, në fakt një gjendje e akumulimit të dhjamit në mëlçi pa përdorim të tepruar të alkoolit dhe shkaqeve të tjera specifike të steatozës së mëlçisë, lidhet gjithnjë e më shumë me sindromën metabolike.

Kjo është sëmundje komplekse e metabolizmit e cila përfshin obezitetin e stomakut, rezistencën ndaj insulinës, zvogëlimin e tolerancës së glukozës, shtypjen e lartë të gjakut dhe yndyra të shkatërruara në gjak.

Shkaktari është funksioni i zvogëluar i gjëndrës tiroide, shkruan Cosmopolitan, përcjell Telegrafi.

Diagnoza caktohet kur më shumë se pesë për qind e qelizave të mëlçisë janë infiltruar me yndyrë, dhe marrja e alkoolit është më pak se 0,02 dl/ditë.

Shkaqet e sëmundjes joalkoolike të mëlçisë yndyrore përfshijnë uljen e funksionit të tiroides, sëmundjet inflamatore të zorrëve, sindromën e vezoreve policistike, shtatzëninë, ushqimin afatgjatë parenteral dhe terapinë me disa ilaçe.

Gjithashtu, gjithnjë e më shumë flitet për rolin e ëmbëltuesve që përdoren në industrinë ushqimore, kryesisht fruktozës.

Mëlçia është përgjegjëse për eliminimin e toksinave nga organizmi, ndaj mund ta imagjinoni mjaft mirë rëndësinë e saj për mirëqenien tonë.