Amerika Latine raporton mbi 2 milionë të infektuar me Covid-19

Në Amerikën Latine janë raportuar mbi 2 milionë njerëz të infektuar me COVID-19.

Uruguai arriti të kontrollojë pandeminë deri fundjavën e kaluar, kur institucionet regjistruan 37 raste të reja.

Tre ditë më parë, vendi kishte vetëm 12 raste aktive të COVID-19. Po ashtu janë edhe pesë raste të reja në kryeqytetin e Uruguait, Montevideo, dhe në qytetin e quajtur Canelones.

Gjithsej, Uruguaji ka regjistruar 882 raste dhe 25 vdekje. Brazili ka më shumë se 1 milion raste dhe ka regjistruar më shumë se 52 mijë vdekje nga COVID-19.

Meksika gjithashtu regjistroi më shumë se 4 mijë e 700 infeksione të reja brenda 24 orëve, duke arritur mbi 185 mijë raste dhe më shumë se 22 mijë e 500 vdekje.

Në Qytetin e Meksikës, ku tregjet, restorantet dhe bizneset tjera ishin planifikuar të rihapen të hënën, autoritetet vendosën të mbanin bllokimin edhe për një javë.

Kili të hënën e tejkaloi Spanjën me numrin e rasteve të koronavirusit.

Me një popullsi prej 18 milionë, numri i përgjithshëm i njerëzve që janë infektuar nga virusi është rritur në 246.963, sipas raportit të së hënës.

Me një popullsi prej rreth 47 milionë banorë, Spanja ka arritur në 246.504 raste të COVID-19, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Peruja regjistroi 2.511 raste të reja të koronavirusit, dita e saj më e ngadaltë e rritjes së COVID-19 brenda gjashtë javëve, tha qeveria, teksa hapeshin qendrat tregtare.

Peruja është vendi me numrin e dytë më të lartë të rasteve në Amerikën Latine pas Brazilit dhe i shtati në botë.

Numri i rasteve me koronavirus në vend është rritur në 257.447 dhe numri i vdekjeve është në 8.223.