Ngjarjet e paralajmëruara për nesër në Kosovë

Nëntorit “Ditës së Flamurit”, komuna e Deçanit bën inaugurimin e dy lapidarëve në Isniq dhe në Carrabreg të Ulët.

Agjenda:

Ora 10:00 – Përurimi i Lapidarit të dëshmorëve në Isniq;

Ora 10:30 – Përurimi i Lapidarit të Dëshmorëve dhe Martirëve në fshatin Carrabreg i Ulët;

Ora 11:00 – Homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Gllogjan!

10:00 – 13:00

Për nder të 28 Nëntorit “Ditës së Flamurit”, komuna e Prizrenit organizon këto aktivitete.

Agjenda:

Ora 10:00 – Inaugurimi i bustit të “Gjergj Kastriotit- Skënderbeut” (Katedralja e e “Zojës Ndihmëtare”);

Ora 11:00 – Homazhe te Varrezat e Dëshmorëve në Landovicë;

Ora 13:00 – Inaugurimi i shtatores së “Gjergj Kastriotit- Skënderbeut”. (Te rrethi afër Stacionit të Autobusëve).

11:00 – 13:00

Për nder të 28 Nëntorit “Ditës së Flamurit”, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon këto aktivitete.

Agjenda:

Ora 11:00 – Kori performon para ministrisë tri këngë;

Ora 12:00 – AKKV “Shota” mban takim në kabinet me ministren Vlora Dumoshi;

Ora 13:30 – Hapet ekspozita e Anton Çettës. Merr pjesë kryeministri Avdullah Hoti. (Muzeu Kombëtar)

Bëhet fillimi i punimeve të Kompleksit Memorial në Krushë të Madhe. (Krushë e Madhe, ora 12:00)

Komuna e Gjilanit, me rastin e Ditws sw Flamurit, mban disa aktivitete.

Agjenda:

09:30 – Homazhe tek lapidari i Abdullah Tahirit

10:00 – Homazhe te Varrezat e Dëshmorëve

10:20 – Homazhe tek lapidaret e heronjve ne qendër

10:30 – Te rinjtë ne kulture dhe edukim – (Çerdhja e femijeve ne Dardani)

11:00 – Ndarja e çmimeve Idriz Seferi, Agim Ramadani dhe Heroina e Qytetit (Zyra e Kryetarit)

11:30 – Shenjezimi i pllakave te falenderimit per shtetet mike (tek Çarshia e Gilanit ne qendër)

20:00 – Koncert festiv i AKV GJILANI – Salla e Teatrit te Qytetit – LIVESTREAM