Donald Trump sugjeron që aplikacioni mund të ndalohet shumë shpejt

Vendime të tilla janë duke u marrë për një numër arsyesh, përfshirë konfliktet kufitare me qeverinë indiane dhe ndjenjën anti-kineze nga Shtetet e Bashkuara, transmeton lajmi.net.

Janë ngritur shqetësime edhe për qasjen e qeverisë kineze ndaj të dhënave dhe intimitetit, si në lidhje me qytetarët e saj, ashtu edhe për potencialin për të mbledhur informacion nga qytetarë të huaj.

Për personin mesatar, vendimet e tilla janë konfuze, veçanërisht për shkak të marrëdhënies së paqartë midis TikTok (e cila nuk ekziston në Kinë), ndërmarrja e saj kineze ByteDance dhe qeveria kineze.

Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë një ndalim të plotë të aplikimit, i cili ka shkaktuar një reagim të ashpër nga të rinjtë që janë mësuar me aplikacionin.

Çfarë është TikTok?

TikTok është një aplikacion viral video, shkruan Independent. Ajo u lansua në tregjet ndërkombëtare në 2017, dhe në Shtetet e Bashkuara në 2018.

Aplikacioni lejon përdoruesit të regjistrojnë video me formë të shkurtër prej 15 sekondash dhe është bërë e njohur në mesin e të rinjve. Aplikacioni raportohet se ka mbi një miliard përdorues aktivë, 100 milion prej të cilëve vijnë nga Shtetet e Bashkuara.

Kush është pronarë i TikTok?

TikTok është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, por vetë kompania drejtohet nga ish-ekzekutivi i Disney, Kevin Mayer.

TikTok thotë se të dhënat e saj mbahen në Shtetet e Bashkuara me servera rezervë në Singapor dhe nuk i mban të dhënat në Kinë, transmeton lajmi.net.

Çfarë të dhënash mbledh TikTok?

Sipas politikës së intimitetit të TikTok, kompania mbledh një gamë të informacioneve personale duke përfshirë por jo kufizuar në: Informacionin e regjistrimit, siç janë mosha, emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi, gjuha, dhe posta elektronike ose numri i telefonit.

Informacioni i profilit, të tilla si emri, informacioni i llogarisë së mediave sociale dhe imazhi i profilit, përmbajtja e gjeneruar nga përdoruesi, informacioni i pagesës.

Ai gjithashtu mbledh informacione nga rrjetet sociale të lidhura me përdoruesit, si dhe të dhëna teknologjike duke përfshirë adresën IP, historinë e shfletimit dhe të dhënat e vendndodhjes, si dhe informacione nga platforma të palëve të treta të lidhura me të, siç janë miqtë e Facebook.

Në krahasim me faqet e tjera të mediave sociale, TikTok ka qenë më i hapur se si funksionon algoritmi i tij dhe si i përdor këto të dhëna të mbledhura për të rekomanduar përmbajtje në burimin kryesor të aplikacionit. /Lajmi.net/

Ngjarja paraprake

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë bën thirrje për respektim të protokolleve për punë në plazhe dhe pishinë

Ngjarja e ardhëshme

Flasin neurologët/ Covid-19 po prek dhe trurin, djali tentoi vetëvrasjen në spital

të fundit nga Galileo