Prishi gjithçka

Fitimi i titullit të nëntë radhazi është sigurisht një rekord i pabesueshëm për Juventusin, por tifozeria bardhezi është e xhindosur me atë që ka parë gjatë këtij sezoni…

Ronaldo dhe shokët e tij jo vetëm që nuk shprehën lojën e dëshiruar me ardhjen e trajnerit toskan, verën e kaluar, por ata gjithashtu humbën ekuilibrin dhe ligësinë e menaxhimit të mëparshëm kur drejtonte Massimiliano Allegri.

Sipas tifozëve Juventus është dobësuar ndjeshëm dhe duhet me çdo kusht një ndryshim drastik të udhëzuesit teknik sezonin e ardhshëm. Kështu, hashtag #SarriOut është zëvendësuar me #Allegri.

Kur Fabio Paratici dhe Pavel Nedved bindën Agnellin se Allegri kishte mbyllur ciklin dhe duhej hapur një i ri me një filozofi ndryshe, menduan se me Sarrin do të vinte revolucioni, por me kalimin e kohës gjithçka po shkon keq e më keq.

Juventusi i drejtohet titullit kampion me një mbrojtje që ka pësuar 38 gola që mund të bëhen 40 ose më shumë pasi ka edhe 3 ndeshje për t’u luajtur. “Na ka munguar Chiellini gjatë gjithë sezonit, për një kohë të gjatë një mbrojtës i kësaj madhësie dhe personaliteti do të ishte i dobishëm. Por sidoqoftë sezoni shkoi si ky dhe ne duhet të shkojmë përtej këtyre problemeve. Kemi pasur shumë penallti kundër gjithashtu, për një skuadër që gjithmonë sulmon është e çuditshme”.