Ndodh çudia

Media spanjolle e futbollit ka zgjedhur sulmuesin e Real Madridit Karim Benzemanë si “Futbollistin të sezonit 2019-2020 në La Liga”.

Francezi ka siguruar 36% të votave. Kontributi për titullin e 34-rt kampion të Spanjës me 21 gola dhe 8 asiste është çmuar më i rëndësishëm se 25 golat dhe 21 asistet e Lionel Messit me Barcelonën.

Në vendin e tretë renditet kapiteni i Realit Serxho Ramos me 14% të votave.

Duke patur parasysh hegjemoninë e Mesit në futbollin spanjoll në dekadën e fundit, pozicionimi i yllit argjentinas ka ngjallur çudi pas përfundimit të këtij sezoni.