Statistika të frikshme: Mbi 40 mijë raste me COVID-19 në Indi

India ka shënuar rritje rekord të infeksioneve ditore me COVID-19.

India ka regjistruar 40.425 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e kaluara, rritja më e lartë ditore që nga fillimi i shpërthimit, njoftoi sot Ministria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies së Familjes në vend, raporton Cnn.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Indi ka arritur në 1,118.043, i treti më i lartë në botë, sipas qeverisë indiane.

India raportoi sot 681 vdekje të reja sot, duke rritur numrin e vdekjeve të vendit në 27.497.

Delhi tha se deri më tani ka testuar më shumë se 14 milionë njerëz në mbarë vendin për koronavirus, në një përpjekje për të marrë një trajtim të epidemisë në zgjerim të vendit.