Pamje dramatike të përmbytjeve nga shirat në Indi

Përmbytjet dhe rrëshqitjet e shkaktuara nga shirat e rëndë kanë bërë që të shpërngulen miliona njerëz në Indi, Nepal dhe Bangladesh.

Veç kësaj, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, gati 200 njerëz raportohet të kenë vdekur dhe shumë janë ende të zhdukur.

Ndërkohë janë publikuar disa pamje në të cilat shihet shembja e shtëpive në ujërat e përmbytjes.

Në shtetin verior-lindor të Asamit, mbi 2.75 milionë njerëz janë zhvendosur nga tre valë të përmbytjeve që nga maji, sipas një zyrtari të qeverisë së shtetit.

“Situata e përmbytjes mbetet kritike me shumicën e lumenjve që rrjedhin”, ka thënë ministri i burimeve të ujit të Asam, Keshab Mahanta.

Autoritetet thanë se përmbytjet kanë vrarë gjithashtu më shumë se 100 kafshë në Parkun Kombëtar të Assam’s Kaziranga.