Hamilton e thyen rekordin e Schumacherit për fitore në një vend

Në garat e fundit të “Formua 1” të mbajtura në Hungari, Lewis Hamilton ka arritur fitoren e tetë të Grand Prix Hungareze, ku dhe barazoi rekordin e Michael Schumacher për numrin më të madh të fitoreve në një vend të vetëm.

Hamilton shumë shpejt u ngjit në vendin e parë i ndjekur nga Max Verstappen në vendin e dytë dhe Valtteri Bottas në vendin e tretë.

Kujtojmë që fitorja e parë e Schumacher ishte në vitin 1994, atë kohë Hamilton po fillonte një karrierë të vogël që përfundimisht do ta dërgonte atë në F1 dhe fitorja e fundit e Schumacherit ishte në 2006.

Ndërkaq fitorja e parë e Hamiltron në Grand Prix Hungareze ishte në vitin 2006, një vit para se Schumacheri të heq dorë.