Ajri i nxehtë nga Saharaja sjell temperatura të larta në Shqipëri

Ballkani Juglindor po ndikohet nga masa ajri të nxehta nga Saharaja të cilat po kushtëzojnë temperatura të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë në fillimim e Korrikut.

E mërkurë dt 1 korrik 2020

E mërkurë dt 1 korrik 2020  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta në zonat malore.Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale deri në 7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,3-0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  19/33°C

Zonat e ulëta  20/37°C

Zonat bregdetare 22/34°C

E mërkurë dt 1 korrik 2020

Kosova për ditën e Mërkurë dt 01 Korrik 2020 moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta me reshje shiu të izoluara. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 19°C në mëngjes, ndërsa mesdita deri në 31°C gradë Celcius.

E enjte dt 2 korrik 2020

E enjte dt 2 korrik 2020 moti do të  mbetet me kthjellime  përgjatë bregdetit, ndërsa në lindje vranësirat do të pasohen nga rreshje lokale shiu. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale deri në 7 m/sek në bregdet.Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,3-0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë pa ndryshime.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  19/33°C

Zonat e ulëta  22/37°C

Zonat bregdetare 23/34°C