90-vjetori i Ferrarit, prezantohet hibridi i parë për rrugët urbane (Foto)

në kategorine Formula 1/Sport

Nga Formula 1, drejtpërdrejt në rrugët urbane. Ferrari sapo ka prezantuar modelin “SF90”, i pari automjet hibrid në historinë e “kokëkuqes” që prodhohet në seri.

Me të njëjtën teknologji të përdorur edhe nga Vettel dhe Leclerc në garat e Formulës 1 ka lindur modeli që kremton 90-vjetorin e skuderisë italiane me seli në Maranello.

Modeli hibrid rrugor ka një motor prej 8 cilindrash në formë V, 90 gradë, dhe 3 propulsorë, dy të përparëm dhe një të pasëm.

Fuqia maksimale mbërrin deri në 1.000 kuaj fuqi, një rekord ky për një automjet ekstrem rrugor.

Çmimi ndërkohë mbetet “top secret”, edhe pse disa vlerësues e çojnë atë në rreth 600 mijë euro.Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.