Ndahet nga jeta Hans-Joachim Lanksch, përkthyesi dhe albanologu i njohur gjerman

në kategorine Shqipëri

Tiranë, 20 maj MEDIAL/ Ndahet nga jeta Hans-Joachim Lanksch, përkthyesi dhe albanologu i njohur gjerman.
Hans-Joachim Lanksch, u nda nga jeta në orët e para të mëngjesit  të sotëm pas një sëmundjeje të rëndë. I njohur si studiues, përkthyes dhe mbështetës i letërsisë dhe kulturës shqipe në Gjermani dhe Europë, Lanksh ka përkthyer në gjermanisht shkrimtarë e poetë të spikatur si Martin Camaj, Lasgush Poradeci, Azem Shkreli, Ali Podrimja, Fatos Arapi, Visar Zhiti, por edhe autorë të tjerë si Frederik Rreshpja, Jamarbër Marko, Rudolf Marku, Elvira Dones, Ridvan Dibra, Mimoza Ahmeti, Luljeta Lleshanaku, Lindita Arapi, Agron Tufa, Ledia Dushi etj.
Hans-Joachim Lanksch konsiderohet si një ambasador i rrallë i kulturës dhe letërsisë shqipe. Pas viteve ’90, Lanksh u përfshi në problemet e zhvillimit të kulturës shqiptare, kur sa e sa herë u bë mjeshtër i replikave kundrejt problemeve të mëdha të trashëgimisë kulturore dhe problemeve të aktualitetit.
Hans-Joachim Lanksch lindi në vitin 1943 në Braunschweig (RFGJ) dhe u shpërngul qysh në rini në Mynih, ku studioi në fushat e filologjisë ballkanike, sllavistikë, kulturë popullore dhe albanologji. Studimi i thelluar i gjuhës shqipe, i kulturës dhe letërsisë shqiptare u përftua natyrshëm, falë njohjes dhe miqësisë me prof. Martin Camajn, i cili drejtonte atë kohë degën e albanologjisë në universitetin elitar “Ludwig-Maximilian” të Mynihut. /j.p/
.

Burimi: http://ata.gov.al/ 

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.