Turqi, shkatërrohen 15 shtëpi nga rrëshqitja e dheut

në kategorine Bota

Si pasojë e rrëshqitjes së dheut në provincën Ordu të Detit të Zi në veri të Turqisë sot në mëngjes janë shkatërruar 15 shtëpi, raporton Anadolu Agency (AA).

Shtëpitë e shkatërruara ishin në rrethin Aybasti, ku 29 shtëpi u evakuuan pas një rrëshqitjeje të dheut në shkurt.

Rrëshqitja e dheut ka lënë disa shtëpi, duke përfshirë një xhami.

Pas hetimit të ekspertëve në zonë, ekipet vendosën të evakuojnë lagjen Saglik, e cila kishte 70 familje.

Xhandarmëria mori masa paraprake për sigurinë dhe ndaloi hyrjen në zonën e rrëshqitjes së dheut.. . . .

Burimi: https://www.aa.com.tr/sq

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.