Historike: Mbi 100 kandidatë me origjinë shqiptare, në zgjedhjet e Italisë

në kategorine Diaspora

E Hënë, 13 Maj 2019 – 17:20
albinfo.ch

Albanian news
Zgjedhjet administrative italiane do të mbahen më 26 maj, në të njëjtën kohë me zgjedhjet europiane. Rundi i mundshëm i balotazhit do të mbahet më 9 qershor.
Votuesit e thirrur për të votuar për zgjedhjet administrative do të jenë rreth 17 milionë; mbi 3000 komuna, nga të cilat 5 kryeqendra rajoni (Firencë, Bari, Peruxhia, Potenca, Kampobaso) dhe 20 kryeqendra provincash: Askoli Piceno, Avellino, Bergamo, Biella, Kremona, Ferrara, Foxhia, Forlì, Lecce, Livorno, Modena, Pavia, Pezaro, Peskara, Prato, Rexhio Emilia, Rovigo, Verbania, Vercelli, Vibo Valentia.
Nga veriu në jug të Italisë – në mbështetje të listave dhe partive të ndryshme politike – do të ketë mbi 100 kandidatë me origjinë shqiptare. Lista është përpiluar nga Albania News, përcjell albinfo.ch.
Abruzzo
Marson Behari – UDC-Pescara Domani, Pescara
Calabria
Fred Bushaj – Insieme per un futuro migliore, Nocara – Cosenza
Emilia-Romagna
Ben Kulli – Forza Italia, Ferrara
Ornela Sejdini – Partito Democratico, Ferrara
Blendi Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena
Blerina Hila – Movimento 5 Stelle, Savignano sul Rubicone – Forlì/Cesena
Ledina Ndoj- “Fondamenta – Cambiamo Cesena dal basso”, Cesena – Forlì/Cesena
Ilda Beqo – Sinistra per Modena, Modena
Emilian Stafa – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena
Silda Sulmina – Obiettivo Castelfranco Emilia, Castelfranco Emilia – Modena
Resli Bitincka – Forlì Bene Comune, Forlì/Cesena
Elona Demi – Per il Nuovo Comune, Sorbolo Mezzani – Parma
Alfred Pepa – Fratelli d’Italia, Reggio nell’Emilia
Friuli Venezia-Giulia
Adel Ibrahimi – Lega Salvini, Osoppo – Udine
Blerina Halili – Fagagna Voliamo Insieme, Fagagna – Udine
Dejnada Kasa – Forza Pavia, Pavia – Udine
Denis Bendo – Coltiviamo il Futuro, Castions di strada – Udine
Roland Ndoci – Progetto Basiliano, Basiliano – Udine
Xhoana Bushi – Il Bene in Comune, Paluzza – Udine
Leonora Bytyqi – Turriaco Democratica, Turriaco – Gorizia
Lombardia
Sonila Alushi – Lista Gori, Bergamo
Anisa Rama – Forza Italia, Bergamo
Borana Tartari – Partito Democratico, Bergamo
Valbona Kalaj – Uniti per Unire, Canonica d’Adda – Bergamo
Ardian Xhakolli – Scegli Amo Rozzano, Rozzano – Milano
Esmeralda Sinanaj – Fratelli d’Italia, Mariano Comense – Como
Teuta Balliu – Malgrate per Tutti, Malgrate – Lecco
Xheimina Dervishi – Più Castiglione, Castiglione Olona – Varese
Marche
Agur Mucaj – Vivere Ostra, Ostra – Ancona
Elda Basha – Uniti per Antonio Bravi, Recanati – Macerata
Fitim Bendaj – Idee in comune, Recanati – Macerata
Ina Karamani – Forza Popolare, Recanati – Macerata
Pranvera Rembi – Idee in Comune, Recanati – Macerata
Xhulio Masllavica – Forza Popolare, Recanati – Macerata
Klarita Grazhdani – Matteo Ricci Sindaco, Pesaro
Elvin Gajtani – Lega Pesaro, Pesaro
Fatmira Kajo – Una città in Comune, Pesaro
Piemonte
Admir Toto – Settimo Futura, Settimo Torinese – Torino
Arli Dervishi – Almese Bene Comune, Almese – Torino
Kristian Baci – Susa Futura, Susa – Torino
Akelina Konci – Forza Italia, Novi Ligure
Dashamir Kruja – Lista Civica ‘Biella è Gentile’, Biella
Gentjan Rizo – Partito Democratico, Biella
Eldira Karaboja – Flora Sindaco, Galliate – Novara
Albi Korreshi – #GalliateForFuture, Galliate – Novara
Marsilja Rakipi – Galliate Condivisa, Galliate – Novara
Ferdinant Kasa – Partito Democratico, Casale Monferrato – Alessandria
Nada Zhiti – Progressisti per Casale, Casale Monferrato – Alessandria
Armando Zotaj – Forza Italia, Casale Monferrato – Alessandria
Jozef Gjura – Vercelli con Maura Forte, Vercelli
Lulzim Celiku – Bra Cambia, Bra – Cuneo
Blerina Pajtesa -“Uniti per Bra”, Bra – Cuneo
Jerina Gostini – Bra bene comune”, Bra – Cuneo
Juljan Gazulli – “Monviso per Bra”, Bra – Cuneo
Dhurata Kastrati – “Carlotta Boffa”, Alba – Cuneo
Mirela Gega – Verzuolo per tutti, Verzuolo – Cuneo
Mrike Lisi – Sinistra Saluzzese, Saluzzo – Cuneo
Franceska Brruku – Insieme per Panero, Bra – Cuneo
Puglia
Uljana Gazidede – Democratici Ecologisti Progressisti per Bari, Bari
Eva Meksi – Bari Bene Comune, Bari
Gëzim Volaj – Lega Salvini, Gioia del Colle – Bari
Ejell Pjeshka – Mastrangelo Sindaco, Gioia del Colle – Bari
Irene Pisku – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari
Kozma Mone – Rimettiamo in moto la città, Corato – Bari
Maurizio Danushi – Forza Italia, Corato – Bari
Linda Byku – Amo Rutigliano, Rutigliano – Bari
Adelina Sadikaj – Giuseppe Mangiacotti Sindaco, San Giovanni Rotondo – Foggia
Luljeta Moriseni – Lega Salvini, Lecce
Magdalena Rushaj – Puglia popolare, Lecce
Eljona Dasholla – Democrazia Cristiana, Lecce
Alessia Beqiri – Casapound, Lecce
Sicilia
Arijana Hasani – UDC, Mazara del Vallo – Trapani
Toscana
Petrit Malaj – Nardella Sindaco, Firenze
Alida Qukaj – Punto a Capo, Firenze
Aljon Kociu – Sinistra Civica, Firenze
Besnik Mehmeti – Firenze + verde, Firenze
Enzo Ilazaj – Partito Comunista, Firenze
Demir Mustafa – Firenze Città Aperta, Firenze
Aibla Danushi – Siamo Monterotondo, Monterotondo Marittimo – Grosseto
Erjada Bullari – Per Ponsacco con Francesca Brogi Sindaco, Ponsacco – Pisa
Andi Kondi – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
Flavjana Simoni – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
Engi Halilaga, PD – Liberi Uguali Progressisti, San Giovani Valdarno – Arezzo
Edlira Mimani – Movimento 5 Stelle, San Giovanni Valdarno – Arezzo
Mejreme Tabaku – Cortona Patria Nostra, Cortona – Arezzo
Alba Mataj – Vivi Castiglion Fibocchi,  Castiglion Fibocchi – Arezzo
Leonatina Pepaj – Per un’altra San Giovanni, San Giovanni Valdarno – Arezzo
Mersim Fetahi – Uniti per il futuro di Castel San Niccolò, Castel San Niccolò – Arezzo
Donatela Hodaj – Città al Centro, Castiglione Fiorentino – Arezzo
Ina Dhimgjini – Candidato sindaco Livorno a Misura, Livorno
Arben Demiri – Livorno a Misura, Livorno
Kujtime Hoxha – Demos, Prato
Bahri Gurra – Demos, Prato
Mirushe Koci – Forza Italia, Prato
Moreno Paloka – Agliana Insieme, Agliana – Pistoia
Vojsava Meciti – Fratelli d’Italia, Agliana – Pistoia
Andi Bisku – Monsummano che Vogliamo , Monsummano Terme – Pistoia
Mirela Thomai – Lega Salvini premier, Empoli
Trentino Alto-Adige
Arbian Dobrozi – Agire per il Trentino, Borgo Valsugana – Trento
Gjulenar Rexhepi – Borgo-Olle uniti per il cambiamento, Borgo Valsugana – Trento
Glida Kodra – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento
Nikolle Nonaj – Impegno x Levico, Levico Terme – Trento
Pashk Vukaj – Levico e frazioni al centro, Levico Terme – Trento
Umbria
Aleksander Muzhani – Insieme per Baastia, Bastia Umbra – Perugia
Elona Gaxha – Patto x Foligno, Foligno – Perugia
Sara Metushi – Più in Alto, Foligno – Perugia
Shkelqim Xhaferri – Massimo Messi Candidato Sindaco, Preci – Perugia
Visjan Islami – Patto x Foligno, Foligno – Perugia
Veneto
Agim Lorenzo Danaj – Candidato Sindaco “5 Stelle”, Spinea – Venezia
Adrian Abazi – Movimento 5 stelle, Spinea – Venezia
Alessia Berhami – Ort, Ormelle – Treviso
Eni Beqini – Preganziol Viva, Preganziol – Treviso
Etmond Miraka – Liga Veneta, Preganziol – Treviso
Skender Bytyci – Martino de Marchi Sindaco, Paese – Treviso
Alida Shaba – Siamo Rovigo, Rovigo
Ardit Kodra – Obiettivo Rovigo, Rovigo
Enkelejda Borakaj – Rovigo più, Rovigo
Mirela Tafa – Forza Rovigo, Rovigo
 
 

Burimi: https://www.albinfo.ch

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.