Bottas siguron ‘pole position’ në Kinë

në kategorine Formula 1/Sport

Mercedes ka dominuar provat zyrtare në Çmimin e Madh të Kinës, në pistën e Shangait. Për të pestën herë në vijën e startit ditën e diel do të niset dyshja Bottas-Hamilton.

Piloti finlandez regjistroi kohën 1:31:547 duke marrë “pole position”, ndërsa shoku tjetër i skuadrës ishte vetëm 23 të mijtat më i ngadaltë.

Vija e dytë e startit do të plotësohet nga dy makinat e tjera Ferrari. Në vend të tretë do të jetë Sebastian Vettel, i cili ishte +0.301 sekonda më i ngadaltë se Bottas dhe në të katërtin Charls Leclerc, i cili ishte +0.318 sekonda pas vendin të parë.

Vijën e tretë e plotësojnë dy makinat Red Bull dhe në vijën e katër janë dy makina Renault. Dhjetë vendet e para i plotësojnë dy makinat Haas, ndrysa Kimi Raikkonen u rendit në vend të 13-të.

Gara zhvillohet ditën e diel në orën 8:10.

Image

Burimi: http://www.botasot.info/

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.