Pinterest nis përgatitjet për tu bërë një kompani publike

në kategorine Galileo

Kompania pas aplikacioni të kërkimit të imazheve Pinterest po përgatitet të bëhet një kompani publike raportoi Wall Street Journal.

Aplikimi pritet të bëhet ditën e Premte në bursën e Nju Jorkut dhe të debutojë aksionet në mesin e muajit Prill thotë WSJ duke cituar burime të afërta me kompaninë.

Pinterest monetizon uebsajtin përmes reklamave të cila ti vendos mes “pin” që përdoruesit publikojnë në sajt.

Kompania është një prej shumë startupeve teknologjike të cilat kanë nisur përgatitje për tu shndërruar në kompani publike gjatë 2019-ës.

Disa prej tyre mund të përmendim Uber, Lyft, AirBnB dhe Slack.

Në rastin e Lyft pritet të dalja në bursë të vlerësojë kompaninë me 23 miliardë dollarë. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.