Si të dallojmë hebrenjtë? Polemika në Poloni

në kategorine Bota

Një artikull i publikuar në një të përjavshme polake, ka shkaktuar shumë polemika për shkak të shkrimit në faqen e parë të saj. Titulli “Si të dallojmë hebrenjtë” ka detyruar deputetët e opozitës që të kërkojnë nisjen e hetimeve.

“Si të dallojmë hebrenjtë”? Shpërthejnë polemikat në Poloni për titullin me të cilin një e përjavshme e ekstremit të djathtë ka hapur faqen e saj të parë. Gazeta, “Tylko Poska”, është pjesë e mediave që u ofrohen deputetëve në sallën e parlamentit në Varshavë. Artikulli antisemit u sinjalizua nga një deputet i opozitës, Michal Kaminski, i cili kërkoi hetim të menjëhershëm. Kancelarja e parlamentit do të kërkojë heqjen e kësaj gazete nga pjesa e shtypit të shkruar që vihet në dispozicion të parlamentarëve

E përjavshmja në gjuhë polake, e cila shpërndahet në të gjithë vendin, liston në faqen e parë emra, karakteristika antropologjike, shprehje, tipare karakteristike dhe estetike si dhe mënyra të vepruari, që sipas autorit të shkrimit u përkasin hebrenjve. Në shkrim lexohet dhe: “Si mund t’i mundim? Kështu nuk mund të vazhdohet!”. “Tylko Polska” publikohet nga Leszek Bubl, një politikan nacionalist./abcnews.al

Burimi: http://abcnews.al/

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.