Sëmundjet sezonale, mjetet natyrore për fëmijët

në kategorine Shëndeti

Gjeni se si të keni një ndihmë të vlefshme për të parandaluar kollën dhe të ftohtin, duke forcuar sistemin imunitar të fëmijëve

I ftohti dhe sëmundjet: duket një kombinim i pamundur për t’u ndarë, por të përpiqesh të frenosh kollën dhe të ftohtin, duke mbështetur sistemin imunitar të fëmijëve, është e mundur. Jo vetëm që është e domosdoshme të përmirësohet dieta, e cila duhet të jetë e pasur me perime dhe fruta të sezonit për t’u mbushur me minerale dhe vitamina, por gjithashtu të plotësohet dieta me substanca natyrore që forcojnë mbrojtjen dhe lejojnë fëmijët për të luftuar viruset dhe bakteret me energji.

Me dimrin, sëmundjet sezonale rriten për fat të keq: nuk është vetëm për të ftohtin, por për ndryshimet e papritura në temperaturë dhe qëndrimet e zgjatura në hapësirat e mbyllura, ndoshta të mbushura me njerëz, ku ajri nuk ndryshon shpesh: asgjë nuk mund të jetë më e lehtë sepse viruset dhe bakteret përhapen me lehtësi të madhe. Megjithatë, natyra vjen në shpëtim për të mbajtur sistemin imunitar në formë dhe për të luftuar ftohjet, kollitjet dhe gjendjet e gripit: ja se si.

Vitamina C natyrale: Në sezonin e ftohtë rekomandohet shtimi i vitaminës C, më mirë nëse ka origjinë natyrore. I thoni po lëngut të portokallit dhe kivit, por edhe burimeve të shkëlqyera të perimeve si rrënjë hip dhe rrushit të zi, një shtojcë me vlerat e fuqishme anti-inflamatore dhe dekongestuese. Shumë i dobishëm në rast të ftohjeve, është rrushi i zi. Gjithashtu është i përsosur si një ilaç parandalues kundër gripit.

Enzimat e qumështit: Mirëqenia e sistemit imunitar varet kryesisht në bilancin e zorrëve dhe kjo është arsyeja pse gjatë ndryshimeve të sezonit, ose kur rreziku i rritjes së infeksionit viral, është e këshillueshme për të plotësuar dietën me ushqime të pasura në enzimat e qumështit dhe, nëse është e nevojshme, të zbatohen me rekrutimin e shtesave specifike. Një kos për mëngjes apo rostiçeri me siguri do të jetë një ndihmë e madhe dhe një snack e shëndetshme dhe e lehtë.

Echinacea: Është një barishte e shkëlqyer si një ilaç natyral kundër sëmundjeve sezonale. E përsosur si një kurë, mund të përdoret gjithashtu për të parandaluar kollitet dhe ftohjet. Për fëmijët, është më mirë të zgjedhësh për echinacea të formuluara posaçërisht për fëmijët, me formulime që përmbajnë gjithashtu mjaltë dhe aditivë të tjerë natyrorë për ta bërë shijen e përgatitjes më të këndshme.

Fara liri: Nëse foshnja ka një kollë, pas përjashtimit të patologjive ose infeksioneve që ndikojnë në traktin e frymëmarrjes, është e mundur që të ngacmohet sikleti me paketat e farës së lirit. Është një ilaç i gjyshes që është shumë efektiv kur kolla nuk e lë armëpushimin, sidomos gjatë natës. Për të përgatitur ilaçin mjekësor, mjafton që farat e lirit të futen dhe pastaj të aplikohet “pasta” e fituar me një pëlhurë pambuku direkt në gjoks. E thjeshtë dhe efektive.

Burimi: http://kidstime.al

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.