Çështja “Cakaj” shkakton reagime të mëdha në Kosovë

në kategorine Shqipëri

Mosdekretimi i të propozuarit për ministër të Punëve të Jashtme në qeverinë “Rama”, Gent Cakaj, nga presidenti Ilir Meta, ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë.

Politikanët dhe analistët kanë shtruar pyetjen nëse është kushtetues ky veprim i presidentit shqiptar, duke i dhënë të drejtë kryeministrit për përzgjedhjen e individëve që do t’i ketë pranë.

Në të gjithë konfliktin mes presidentit dhe kryeministrit shqiptar, ata mendojnë se Gent Cakaj është viktimë e politikave të mëdha shqiptare.

Deputeti i Kosovës, Milaim Zeka akuzoi të gjitha qeveritë shqiptare se kanë lejuar ndikimin e Serbisë në çështje të brendshme të shqiptarëve.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar 4 ministrat e rinj të propozuar nga kryeministri Edi Rama, duke përfshirë edhe shtetasen tjetër nga Kosova, Besa Shahini. I vetmi kandidat për ministër që nuk ka marrë ende pëlqimin e presidentit është Genti Cakaj.

Kreu i shtetit shqiptar nuk ka dekretuar ende as shkarkimin e Ditmir Bushatit nga posti i ministrit të Jashtëm.

Burimi: https://www.botasot.info/

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.