Arrestohet një punonjës i Huawei në Poloni, akuzohet për spiunazh kibernetik

në kategorine Galileo

Polonia ka arrestuar një punonjës Kinez të Huawei dhe një Polak të cilët besohet se janë përfshirë në përgjime raportoi media shtetërore e Polonisë.

Akuzat nuk janë të lidhura me kompaninë Kineze mësohet të ketë thënë një zyrtarë i lartë i policisë.

Agjencitë Amerikane të inteligjencës pretendojnë se Huawei është një kompani e lidhur me Pekinin. Ata thonë se përgjonte konsumatorët për llogari të regjimit Komunist.

Sot e ksaj dite asnjë provë nuk është zbuluar që implikon numrin një në botë të telekomunikacionit edhe pse shumë vende kanë zgjedhur ta bojkotojnë.

Policia ka kontrolluar zyrat e Huawei po ashtu edhe të operatorit Orange Poloska ku dy individët punonin respektivisht.

Në Dhjetor autoritetet Kanadeze arrestuan një tjetër shtetase Kineze. Bëhet fjalë për CFO-në e Huawei dhe vajzën e themeluesit Meng Wanzhou.

Ajo u la e lirë megjithatë tensionet me Kinës dhe Perëndimit janë shtuar ndjeshëm.

Të Mërkuren Norvegjia u bë vendi i fundit që bojkoton kompaninë Kineze dhe teknologjinë e saj 5G. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.