Lëngu i mollës sjell përfitime të shumta shëndetësore

në kategorine Shëndeti

Thuhet se “me një mollë në ditë i thua mjekut ik”. Konsumimi i mollës dhe lëngut të saj, jo vetëm që rrit shëndetin e trupit dhe mendjes, por edhe ndihmon në forcimin e muskujve.
Lëngu i mollës është i mbushur më vitamina, kalcium, kalium dhe magnezi, njofton Klan Kosova.Duke qenë burimi më i pasur i përbërjeve fenolike, lëngu i mollëve kur konsumohet rregullisht ndihmon luftën kundër infeksioneve të zakonshme.
Ndihmon për një lëkurë të pastër
Kontrollon peshën
Ndihmon të keni një zemër të shëndetshme
Mban mëlçinë të shëndetshme
Shëron kapsllëkun
Lëngu i mollës është i mirë për diabetin
Hidraton trupin
Parandalon anemi
Përmirëson shikimin

Burimi: http://www.ekonomiaonline.com/

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.