​Ushqimet që mund të zbardhin dhëmbët në mënyrë natyrale

Të gjithë duan një buzëqeshje të bardhë të ndritshme pa asnjë njollë në dhëmbët e tyre.

Fatkeqësisht, pas një kafeje në mëngjes ose një gotë verë të kuqe në mbrëmje, është një mision mjaft i vështirë.

Sidoqoftë, disa ushqime do t’ju ndihmojnë të “zbardhni” dhëmbët – ne do të zbulojmë se cilat.

Dhëmbët e bukur, të bardhë dhe veçanërisht të pastër janë një avantazh i madh. Sidoqoftë, në jetën reale, dhëmbët tanë do të vuajnë shumë, pasi njollosja është normale. Nga ana tjetër, ne nuk kemi nevojë të shkojmë te dentisti çdo të dytën ditë për të zbardhur dhëmbët.

Edhe pse dhëmbët errësohen me kalimin e kohës, kjo nuk do të thotë se nuk janë të shëndetshëm.

Përveç kësaj, e mëposhtmja është e vërtetë: ngjyrat me ngjyrë natyrale krijohen për shkak të një diete specifike.

Pirja e duhanit dhe konsumimi i pijeve të caktuara janë fajtorë për ngjyrën e errët të dhëmbëve – vera e kuqe është veçanërisht përgjegjëse për këtë. Sidoqoftë, çaji i zi dhe kafeja gjithashtu pas konsumimit të gjatë të të dy dhëmbëve, thonë ekspertët. Por ka ushqime që ndihmojnë në ruajtjen e një ngjyre të ndritshme të dhëmbëve

• Ananasi, për shembull, përmban enzimën bromelain, e cila ndihmon në heqjen e pllakave nga dhëmbët.

• Arrat kanë një “efekt të lehtë peeling” mbi dhëmbët për shkak të qëndrueshmërisë së tyre.

• Kosi përmirëson vlerën e pH për shkak të kulturave të tij dhe siguron një klimë të shëndetshme në gojë.

• Djathi përmban minerale të rëndësishme si kalcium dhe fosfor, të cilat shërbejnë për të rimineralizuar smaltin e dhëmbëve – dhe për dhëmbët më të bardhë.

• Vitamina C nga portokalli, limonët dhe dredhëzat funksionon duke pastruar dhëmbët. Inflamacioni i mishrave të dhëmbëve dhe prodhimi i shtuar i pështymës gjithashtu parandalohen.

• Nëse dikush dëshiron dhëmbë të bardhë për një kohë të gjatë, duhet të heqë dorë nga vera e kuqe, kafeja, çokollata, manaferrat e errëta dhe nikotina.

Nëse dhëmbët janë njollosur për një kohë të gjatë, ndihmon vetëm zbardhja profesionale.

Pluhuri për pjekje, lëngu i limonit ose soda e bukës nuk duhet të përdoren për zbardhjen e dhëmbëve pasi që ato janë shumë të forta për smaltin e dhëmbëve dhe janë më pak efektive!