​Rritje alarmante e numrit të të infektuarve në të gjithë Shtetet e Bashkuara

Disa shtete amerikane raportojnë mijëra raste të reja të infeksionit të koronavirusit çdo ditë.

Zyrtarët vazhdimisht u bëjnë thirrje qytetarëve që t’u përmbahen masave parandaluese, të qëndrojnë në shtëpi, të mbajnë maska dhe të respektojnë distancën e caktuar fizike, transmeton CNN.

Kërkimi i 5,019 rasteve të reja u konfirmuan të hënën në Kaliforni, 3,289 në Florida, 3.591 në Arizona, dhe autoritetet në Teksas njoftuan se numri i të infektuarve dhe të shtruarve të ri në spitale po rritet me një shkallë të paparë.

Këto janë vetëm katër shtete nga gjithsej 26 në të cilat numri i pacientëve po rritet pa precedent, dhe një ekspert mjekësor deklaroi se epidemia në Shtetet e Bashkuara po përhapet në mënyrë të pakontrollueshme.

Rreth 2,347,000 njerëz janë regjistruar në Shtetet e Bashkuara deri më tani dhe 121.225 kanë vdekur nga pasojat e Covid-19, sipas një analize nga Universiteti Johns Hopkins në Uashington.