​Plani amerikan mbi raketën super të shpejtë që shfaqet brenda orës kudo në botë

Kjo raketë do të lejojë që materialet të transportohen nga Kepi Canaveral, në Florida, në fushën ajrore Bagram në Afganistan, të drejtuar nga SHBA, në vetëm 60 minuta.

Gjenerali Stephen Lyons, kreu i Komandës së Transportit të SHBA, tha në një konferencë virtuale se sipas një kontrate të re, SpaceX do të vlerësojë kostot dhe sfidat teknike të projektit të raketave hipersonike.

Ndërsa njoftoi bashkëpunimin – i cili do të përfshijë gjithashtu një kompani tjetër hapësinore Hapësirë ajrore Exploration Architecture Corporation (xArc) – zyrtari amerikan gjithashtu tha se testet fillestare të raketës super të shpejtë priten në vitin 2021.

“Unë mund t’ju them se SpaceX po lëviz shumë, shumë shpejt në këtë dhe jam vërtet i ngazëllyer për ekipin që po punon me SpaceX, “tha gjenerali Lyons.

Më herët SpaceX ka treguar aftësinë për të ulur vertikalisht dhe ripërdorur raketat e saj përforcuese për Falcon 9 në anijet me dronë në oqean. Por kompania, e cila kohët e fundit lëshoi në qiell një seri tjetër prej 60 satelitësh Starlink, nuk ka zbarkuar kurrë një raketë që mbart një ngarkesë të plotë.

Por ajo që ndoshta po na mungon këtu është përparësia e krijimit të një rakete kaq të lartë hipersonike. Përparësia kryesore e këtij sistemi është se fluturimi mbi një vend tjetër, përmes hapësirës, aktualisht nuk ka nevojë për leje nga qeveritë e huaja. Avioni i ngarkesave C-17, i cili është në përdorim, i kushtoi ushtrisë amerikane gati 218 milionë dollarë.

Ndërsa fliste për sigurinë dhe saktësinë e uljes, Douglas Barrie, i cili është një ekspert i hapësirës ajrore nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike me qendër në Londër tha se dërgimi i ngarkesave përmes orbitës nuk do të jetë problem. Sidoqoftë, ai ngriti pyetje në lidhje me konceptin e një rakete kaq të shpejtë dhe koston e zhvillimit.

“Normalisht, ju shoqëroni shpërndarjen e bazuar në hapësirë me raketa balistike ndërkontinentale … Pra, cila do të ishte urgjenca për dërgimin e ngarkesave ushtarake nëpër hapësirë?”