​Grabitje masive dhe të shtëna në Çikago, 100 të arrestuar

Policia në Çikago hapi zjarr ndaj hajdutëve dhe arrestoi më shumë se 100 huliganë pasi sulmuan një zonë të madhe luksoze të hënën, duke plaçkitur dyqane dhe përplasur me policinë për orë të tëra.

Shefi i policisë David Brown tha se ishte një “krim i pastër”, dhe kryetari Lori Lightfoot theksoi se incidenti ishte i ndryshëm nga “rebelimi i justifikuar” që shpërtheu pas vdekjes së George Floyd, i cili u vra më 25 maj nga policia në Minneapolis.

“Kjo nuk ishte një protestë e organizuar. Ky ishte një incident i një krimi të pastër,”tha Brown për një konferencë për shtyp.

Të paktën 13 oficerë të policisë u plagosën, dhe një roje i sigurisë dhe një civil u plagosën nga armët e zjarrit.

Fotografitë e dritareve të thyer të dyqaneve dhe njerëzve që iknin me duart e tyre me mall, u postuan në mediat sociale. Pjesa më e madhe e incidentit ka ndodhur në Michigan Avenue, në një rreth luksoz pazar të njohur si Mile Magnificent.